Haber Merkezi

17/07/14

Dünya Medyasına Özür

 i am sorry1

Times of israel yazarı Rolene Marks’ın 16 temmuz tarihinde yayımlanan köşe yazısının Türkçe tercümesini sizlere sunuyoruz.

Dünya Medyasına Özür Mektubum

Lütfen tüm İsrail vatandaşları adına özür dilememe izin verin. Sizden, okurlarınızdan ve tüm dünyadan liderlerimiz bizim yaşama hakkımızı koruduğu için naçizane özür diliyorum. Biz burada, İsrail’de, yaşamayı en temel insan hakkı olarak kabul ediyoruz. 
Gazetecilerin, yorumcuların ve okurların kızgınlığı, örneklerini 1940′larda “Der Sturmer” de gördüğümüz tipte alçakça hakaretleri kusmalarına sebep oldu ve yayınlarınızdaki mektuplar ve serbest kürsü köşelerindeki yazılar beni yeni bir nefret seviyesiyle tanıştırdı.

Gazze’de yasayanların tehlikeli alanlardan broşürler, cep telefonu mesajları ve çatı tıklatma sistemleri ile uyarılarak güvenli bir şekilde tahliye edilmesi işi de bizim ordumuza kaldığı için özür dilerim. Cep telefonu mesajlarım ve broşürlerim de Hamas grevde olduğu için kayboldu sanırım. Gerçekten.

İsrail’den umduğunuz kadar büyük sayıda can kaybı veremedik. Üzgünüm. Vatandaşlarının hayatına bu kadar önem veren ve onları korumak için bütün gücüyle herşeyi yapan hükümetimiz için de özür dilerim. İçerideki atışmalarımız, hemfikir olduğumuz veya olmadığımız politikalar ne olursa olsun hayat değerli. İsrail toplumunun bütün sektörlerinden temsilcilerin oluşturduğu ve bizi hem kendimizi savunmaya hazırlayan hem de kendi hayatlarıyla savunan Savunma Kuvvetlerimiz için de özür dilerim.
Bizi öldürmeyi ve yoketmeyi hedefleyen roketlere engel olan Demir Kubbe sistemi için de üzgünüm. İsrail’e ırkçı diyenler için söylüyorum, Demir Kubbe Yahudi, Hristiyan, Arap ayrımı yapmıyor; hepimiz hedefiz.

Hükümetimiz her tarafı bomba sığınaklarıyla donattığı ve sığınmak için ihtiyacımız olan zamanla ilgili de bilgilendirdiği için de üzgünüm. Hamas’ın vatandaşlarını korumak yerine silah kaçakçılığı yapılabilecek tünelleri tercih ettiği için de üzgünüm, ama ölüm endüstrisinin (bu onların sözleri benim değil, google’dan bakabilirsiniz) hayat kurtarmaktan daha kazançlı olduğu ortaya çıktı.
Hepsinin ötesinde, bu sizin keyfinizi o kadar kaçırıyor ki, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu öfkenizi Yahudi topluluklarında, insanlara fiziksel olarak saldırarak, medyada ve çeşitli nefret dolu basın bültenleri altında çıkartıyorsunuz.

Sebep olduğumuz rahatsızlıktan ötürü naçizane özürlerimi kabul ediniz.

Rolene Marks
Modiin
Israil

kaynak:timesofisrael

çeviri: İSrailblogu 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
05/05/16 12:00
israil diye bir yer hic olmamistir. Orası Filistindi Filistin kalacak. Hamasa selam direnise devam ✌
Bulent
03/08/14 11:28
O degilde, Turkiye de solcu, Israil'de sagci ve muhafazakar olmak nasil birsey soruyorum adminlere :) firildaklar. ( yayinlamazsin yorumumu ama okur ve dusunursun ;)
derya güneş
27/07/14 23:15
Sizin Filistin topraklarında yaşama hakkınız var ama Filistinlilerin yok, öyle mi? Sizin kendinizi savunma hakkınız var ama Filistin'in kendi vatanını ve halkını koruma hakkı yok , öyle mi? Siz silahlar üretip, çeşit çeşit bombaları, roketleri Filistin'in üzerine yağdırabilirsiniz ve kendimizi savunuyoruz diyebilirsiniz ama Filistin özbeöz vatanını ve halkını korurken silah kaçakçısı olur, öyle mi? Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz böyle bilmem ama inanın çok saçmalayıp sadece ve sadece kendinizi komik hale sokup küçük düşürüyorsunuz.
MUSTAFA İLKBAY
26/07/14 11:29
Öncelikle teşekkür ederim cevap yazdığın için bonzai lafını yazdıklarımı sevmediğin için kullandığını düşünüyorum. Zamanında siğara içmişliğim var ama artık onuda kullanmam. Hesap vermek tabiki hesap vermeyeceksiniz. Tanrı rabbin dünyadaki temsilcisi kutsal bir halk kime hesap verir ki zaten.Savaşlara gelince sizin bilmemizi istediğiniz şekilde savaşların sebeplerini okuduk biliyoruz. Bu benim kendi iddam ve görüşümdür ispatlayamam ama sizin dünya görüşünüze nedense cuk diye uyuyor.
eli
24/07/14 16:43
Mustafa kimseye verilecek hesabımız yok. Git şikayetini önce Mİlletler cemiyetine sonra Birleşmiş Mİlletlere yap. Kabul etmedilerse, İsrailin DÜNYADAKİ DİĞER TÜM ÜLKELER GİBİ topraklarını kanla koruduğunu hatırla. Senin Anadoluda ne işin hakkın varsa bizim burada işimiz olma hakkımızdan daha az. Savaşlara gelince. Biraz daha az bonzai kullanırasan kafan bu kadar iyi olmaz olan biteni daha iyi kavrarsın
MUSTAFA İLKBAY
24/07/14 14:25
Sizin filistinde şu anki israilde ne işiniz var. Önce bunu bir millete anlatın.Filistine yerleşmek için Abdulhamit hanla atalarınızın nasıl pazarlık ettiğini abdulhamit hanında orası kanla alındı kanla verilir dediğinde Nasıl birinci dünya şavaşını çıkarttırdığınızı,İngilizlerle anlaşıp filistini nasıl işgal ettiğinizi yahudileri oraya yollayamayıncada ikinci dünya savaşını nasıl çıkarttığınızı nazi almanyasını sizce zayıf ve meşrebi karışık yahudileri nasıl öldürttüğünüzü dünyaya açıklayın lütfen. Kutsal kitabınızda rab size demiyormu buraları size verdim gidin alın vermezlersede hepsini çoluk cocuk demeden kırın diye. Allaha yemin olsun salih bir zihniyetiniz olsa benim gibi insanlar size kol kanat gerer ama maalesef siz bu cinayetleri ibadet için işliyorsunuz. Çünkü rabbiniz size vadedilmiş toprakları almanız için çoluk cocuk demeden öldürmenizi buyuruyor. Nasıl bir rabse hem çok kıskanç hemde her tarafından zulum fışkırıyor.

Haber Merkezi