Haber Merkezi

16/07/14

Gerçekçi olmamız gerekiyor

ELİ  AMİR *

 

Eli Amir

Gazzede insanlara ve çocuklara bakıyorum, içim kalbim acıyor. Orada olanlar, Hamas’ın kendisini ve bizleri soktuğu bu deli çamur girdabı, nesiller boyunca devam edecek bir nefret serası ve fabrikası oluyor.

Hamas, her şeyden önce kendi halkı için ölüm saçan ve merhametsiz bir kuruluş. Hamas’a rakip veya ona direnenlerin çıkmamış olması beni şaşırtıyor. Gazze’de insanların, yaşamak, eşini sevmek, çocuğunu büyütmek, kahve içmek veya nargile keyfi yapmak istemediklerine inanmıyorum.

Kendimizi gerçekdışı bir durumla karşı karşıya buluyoruz. Paris’in, Londra’nın roket ve füzelerle gece gündüz devamlı bombalandığını düşünün. Fakat Avrupa ortadoğu’yu Avrupalı gözlüklerle yargılıyor ,ve bizim bambaşka bir dünyada yaşadığımızı anlamıyor. Bizim suçsuz insanları kasitsizce veya yanlışlıkla vurmamız halinde iki yüzlülükleriyle çileden çıkıp bize kızıyorlar, halbuki başka yerlerde binlerce insan katledilirken seslerini hiç çıkarmazlar, hepsi susarlar.

Burada ben birdenbire heyecan ve kızgınlıkla ‘’Gazzedeki terörü yok edelim’’ veya ‘’taş üstüne taş bırakmamak lazım’’ diyenleri duyuyorum. Peki, Has’ın yerine kim gelecek ? (İSIS - İslamic State of Iraq and Syrıa), veya (ISİD –Irak Suriye İslam Devleti) Irak Suriye İslam gibi fundamentalist başka bir örgüt mi? Bizim ne Gazzeyi ne de orada istifledikleri roket ve füzeleri büsbütün ortadan kaldırmamız mümkün değil, v IŞİD e Hamas’ın varoluş sebebi İsrail ile harp etmektir. Onlar Gazzeyi milyonlarca ton betonla adeta zırhlı bir şehir haline getirmişler ve bu beton kalesini yarmak mümkün değil. İsrail ile mücadele etmek onlara para, hayat ve prestij kazandırıyor. İsrailin yapacağı kara harekatı hem fayda vermeyecek, hem de orada tırnağına bile zarar gelecek İsrail askerine yazık olacak.

Yapılmakta olan bu hücumlar zincirine 50’li yıllardaki misilleme hareketleri gibi bakmak gerekiyor: onlar bizi vuruyorlar, peşinden biz onları vuruyoruz. Evet, şimdi darbeler çok daha sert, silahlar çok daha geliçmiş, fakat bunlar gene de misilleme hareketleri. Bu cinsten hiçbir operasyon ne roketlerle füzeleri, ne de nefret fabrikasını ortadan kaldırmayacak.

Olan bitenlere bu şekilde bakarsak kendimize iyilik yapmış olacağız. Filistin halkının başına ‘’İsrail’i haritadan silmeğe imkan yok. Biz elde edebileceğimiz toprağın azamisinde kendi bağımsız devletimizi kuralım, kaderimizi kendi elimize alalım, ve aldığımız milyonlarca doları inşaata ve halkımızın gelişmesine sarfedelim !’’ diyebilecek bir lider ortaya çıkıp başa geçinceye kadar hayatımız bu olacaktır.

Bu arada bizler gerçekleri oldukları gibi görmeliyiz. Barış elde etmek bizim amacımız olmalı, isteklerimizden fedakarlık yapmayı ve gerekirse vazgeçme gerektiğini bilmeli. Bu kavganın bizi de yıktığını ve İsrail toplumunu temellerine kadar bozduğunu bilmeliyiz. Bizlerin, orta doğuda aşırı olmayan her etkenle, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan gibi ılımlı sayılan her ülke ile ciddi dialog yolları bulmamız- ve olumlu sonuç elde edebilmeyi ümit etmemiz gerekiyor. Aslına bakarsanız biz Yahudiler iyimser, kendi devletini 2000 yıl beklemesini bilmiş bir milletiz.

Günlük hayatta bölünmüş gözüken İsrail toplumu bir defa daha, tehlike anında birleşmesini, birbirlerine sarılmasını, ruhsal huzur ve dayanıklılığını korumasını  bildiğini göstererek kendi yöneticilerinin dengeli kararlar almasına yardımcı oluyor. Hamasi nutuklar veren bakanlarımızı dinlediğim zaman, benim gibi sol eğilimli biri – evet, kim derdi ki-  iktidarda olan Netanyahu’yu, yanındaki soğukkanlı ve dengeli Güvenlik bakanı Yahalon ve muhteşem Genelkurmay başkanımızla birlikte kutluyorum. Netanyahu atacağı adımları çok iyi düşünmekte, akıl ve mantıkla atmaktadır. Dilerim bu yolda yaşamakta olduğumuz operasyonu sonuna kadar başarıyla sonuçlandırabilsin.

·         Eli Amir İsrail edebiyatının yaşayan tanınmış isimlerindendir.

·         Makale, Yediot Ahronot gazetesinde 14.7.2014 tarihinde yayınlanmıştır.

 

 

İbranicedenTercüme :  Selim Amado

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi