Haber Merkezi

24/11/12

KİPPAT BARZEL- YILDIZLAR SAVAŞI – AVİ BETO

AVİ BETO

 

İSTİYORSANIZ BU BİR RÜYA DEĞİLDİR. (B.Z.HERTZEL)


Son iki Gazze operasyonunda Gazze’den sivil İsrael halkı üzerine gönderilen Kassam ve Fajr roketlerini %96 başarıyla havada yok eden “Kippat Barzel”  - Demir Kubbe savunma sistemi oyunun kurallarını değiştirdi.


İsrael düşmanlarının beklediği İsrael’de büyük zarar vermek bunu sonucunda İsrael’in Gazze’ye kara harekatı başlatmasını;  bu kara harekatında canlı kalkan olarak kullandıkları sivil halkın istemeden de olsa ölümüne neden olarak dünya kamu oyunda İsrael’in ipini pazara çıkararak tepki görmesini ve nefret edilmesini sağlamaktı.

 


Senaryo hazırdı ve hatta yola çıkılmıştı bile. Arap ve Türk medyasının çoğu daha operasyon başlarken ve henüz sadece 5 terörist ölmüşken hemen yaygaraya başladılar...... “Katil İsrail çocukları öldürüyor, gene yapacaklarını yaptılar elleri kanlı” yazıları ve TV röportajları yayınlanmaya başladı. Ellerinde hiç bulgu ve kanıt olmadığı için Suriye’nin katlıamlarının resimlerini de sanki İsrael yapmış gibi medyaya servis ettiler.Sayın Başbakan Erdoğan da dünya basını karşısında “İsrail etnik temizlik yapıyor, cezalarını çekeceklerdir” tarzında bağıra bağıra talihsiz yorumlarda bulunmaya başlamıştı bile.Ama oyun tutmadı ve Kippat Barzel savunma sistemi “set sayısını” kimseye kaptırmadı ve oyunu kazandı.Projenin hazırlanması:

Ülkenin üzerini sanki “demir bir kubbe” ile koruyan Kippat Barzel projesi kolaylıkla gerçekleşmedi.  


Sistemin hikayesi   2005   yılında başlar. Yakov Negel’in başkanlığındaki İsrael’li uzmanlar ekibi kendilerine getirilen 13 projeyi sınayarak en iyi projenin Kippat Barzel oluğunu o zamanın savunma bakanı Amir Perez’e bildirirler.  


Sınanan projeler içinde daha önce büyük yatırım yapılmış lazer sistemi ile roketleri düşürmesi planlanan Nautilius adlı sistem de bulunuyordu.
Yakov Negel yaptığı seçim nedeni ile kişisel davrandığı eleştirilerine uğradı.
Bütçe sorunları da az değildi. Masrafların savunma bütçesindenmi yoksa devlet bütçesinden mi karşılanacağı büyük tartışmalara yol açmıştı.
Projenin bu gibi projeleri devlet için gerçekleştiren Ar-Ge şirketi Rafael’e verilmişti.  


Sistemi geliştiren uzman Dr. Dany Gold isimli uzmandı.


Projenin başkanı Uzi Tsukerman anlatıyor:


2008   yılında bütçenin yetmeyeceği anlaşılınca ABD’lileri bütçeye katkıda bulunmaları için ikna etmek için temas kuruldu.  ABD’den projeyi sınamak için  10-15 kişi geldi. Hepsi konularında dünya çapında uzmanlardı. Mekanik, Uzay teknolojisi, hava savunma sistemleri, radar uzmanları, patlayıcı madde uzmanları..


On gün kadar her türlü soruyu sordular ve gereken bilgileri aldılar. Yapılması gerekenleri öğrendiler ve sonunda ekibin başı olan Dr. Yanima "Bu proje hayatta başarılı olamaz. Gene de biz Amerikalılar saygılı olduğumuz için size %10 şansınız var diyorum. Eğer israel’li olsaydık vereceğimiz cevap “NADA” olurdu" dedi.


Projenin yapımcısı olan RAFAEL’in mühendislerinin morali sıfıra inmişti.
Morallerini yükselmek için izin yaparak hepsini otobüslerle geziye çıkardık ve devamlı olarak Kassam roketleri ile dövülen Sderot şehrine götürdük.. Oradan çok yakında olan Gazze şehrine baktılar durumun ciddiyetini tekrar irdelediler ve yeni bir şevkle işlerinin başına döndüler.


Çeşitli engel ve engellemelere rağmen çalışmalar devam etti .   2009   Nisan ayında ilk deneme başarılı oldu.


ABD uzmanlar ekibi son denemeyi görmek için 2 ay önceden geldiler. Baktılar, sorular sordular ve yapılan “gerçek” denemeye katıldılar. Deneme başarılı oldu. ABD ekibinin başkanı olan ve daha önceden tanıdığımız Dr "Arkadaşlar önce sizlerden özür dilerim. Önünüzde şapkamı çıkarıp eğiliyorum, kutlarım" dedi.
Başkan Obama da ikna olmuştu ve   2010   mayıs ayında projeye 205 milyon dolar ek bütçe sağlanması kararını alınca devlet Rafael’e 4 adet Kippat Barzel bataryası siparişi verdi.

 

İki hafta önce Gazze operasyonu başlayınca 5. batarya henüz hazır değildi. Ekip 24 saat aralıksız çalışmaya başladı , İsrael’in merkezini koruyacak olan batarya vaktinden 2 ay önce bitirildi.  


Konuşlandırıldıktan sadece birkaç saat sonra Tel-Aviv üzerine yollanan ilk Fajr roketini havada imha etti. Daha sonra gene bu yönde gönderilen roketleri imha ederek %100 başarıya imza attı.


ABD nin parasal desteğiyle %100 İsrael teknolojisi ile hazırlanan Kippat Barzel projesinin bazı yöneticilerine 4 ay önce “İsrael Güvenliğine Katkı” ödülü verildi.

           Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Türkiye'den selamlar
05/01/14 06:16
Vatan savunmasına alkışlar.

Haber Merkezi