Haber Merkezi

22/11/12

KEHABER MEDYA TARAMA MERKEZI CNN TURK RAFAEL SADI HABERINI DEGERLENDIRDI

KeHaber Medya Tarama

OHA AJANS ,   ORTADOĞU HABER AJANSI

Rafael Sadi: “Sayın Erdoğan resmen nefret tohumları saçarcasına İsrail’i hak etmediği şeylerle suçluyor”

      1 YORUM

Rafael Sadi: “Sayın Erdoğan resmen nefret tohumları saçarcasına İsrail’i hak etmediği şeylerle suçluyor”

Rafael Sadi – Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyon konusunda Türkiye’nin devreye girip girmeyeceği yönündeki soruya, “ Biz siyasi olarak şu anda İsrail tarafıyla bir görüşme yapmadık. Bir görüşmede şu süreç içerisinde fevkalade bir durum olmadıkça kolay kolay yapmayız. Fakat birçok mekanizmalar bu noktada çalışır ” diyerek cevap verdi. Bu mekanizmalardan biri olarak da Türkiye’de yaşayan Musevileri işaret ederek “ Türkiye’de 20-30 bin Musevi vatandaş bulunuyor. Bunlar da bu mekanizmalar içerisinde devreye girebilecek kişilerdir. Onların da orayla irtibatları vardır ve kurmaları da gerekir. Çünkü bizim şu anda bulunduğumuz pozisyonu onlar da çok çok iyi bilmektedirler “, diye ekledi
“İsrail’deki Türkiyeliler Birliği” Basın Sözcüsü ve Başbakan Erdoğan ile Aksaray Meslek Yüksek Okulu’nda dört yıl birlikte okuyan sınıf arkadaşı Rafael Sadi, Başbakan’ın çağrısına CNN Türk canlı yayınına bağlanarak yanıt verdi:  
“Bu çok acı bir durum!” . Aynur Tezel’in Başbakan’ın açıklaması ile ilgili orularını yanıtlayan Rafael Sadi, şu açıklamalarda bulundu:
Sayın Başbakan’ın böyle bir ifadesine Türkiye vatandaşı olarak sadece gurur duyabiliriz. Ama, bunun yanısıra da bir ülkenin başbakanı, başka bir ülkenin (ki oda benim ülkem) İsrail’in Başbakanı ile görüşmek için vatandaşlarına ihtiyaç duyuyorsa, bu acı bir durum. Biz görevden kaçmıyoruz. Devlet bize ne derse bunu yapmaya hazırız. Gerek Türkiye’de gerek İsrail’de yaşayan Türk Yahudileri olarak böyle bir görevden kaçmayız. Orada akan kanı durdurmak, savaşı sona erdirmek için canımızı da kanımızı da ortaya koyarız. Aynen bir Türk gibi hareket edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın .
Rafale Sadi, Saynur Tezel’in; “Peki yapılabilecek birşey var mı? sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Ortada iki devlet var. İsrail ve Türkiye. Devletleren biri böyle birşey talep ediyorsa bunu resmen yapmalıdır. Biz kendi başımıza böyle bir şey yapamayız. Televizyonda çıkan bir haberden yola çıkarak gidip Benyamin Netanyahu ile görüşemeyiz. Gider söylerim ama çözüm bu değil. 25 yıldır bu ülkede yaşayan ve buranın mantığını kavramış biri olarak söylüyorum. Bu iş o kadar basit değil. Sayın Erdoğan, Sayın Netanyahu’ya telefonu kaldırıp “Bu işi şöyle çözelim’ dese bu iş 10 dakikada çözülür .”   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın üslubu çok aşağılayıcı   Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sözlerini de eleştiren Sadi, “ Sayın Erdoğan’ın üslubu o kadar kötü ki, o kadar aşağılayıcı ve suçlayıcı bir üslup ki, resmen nefret tohumları saçarcasına İsrail’i hak etmediği şeylerle suçluyor.   Şu anda 80 milyonluk Türkiye’de İsrail ve Yahudi düşmanlığı almış yürümüş. Bunu yapmaya hiçbir Başbakan’ın hakkı yok. Bu Tayyip Erdoğan olsa bile. Tayyip Erdoğan benim sınıf arkadaşım ve rahatsızım. İsrail’de sokakta yürürken, bütün Türklerin Tayyip Erdoğan kadar İsrail ve Yahudi düşmanı olmadığını anlatmaya çalışıyorum ” dedi.

 


Sorunun diplomatik yollarla çözülebileceğini belirten Rafael Sadi, “ İsrail kendisi arayıp ‘Benim savaşımı durdur’ diyemez. İsrail şu anda kendisini güçlü ve haklı görüyor. Haklıdır da. Hiçbir ülkenin başına 10 yılda 14 bin 500 bomba atılmamıştır ” dedi.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Ömer Faruk AYDIK
23/07/14 13:53
Sayın Başkanımız ERDOĞAN emirimizdir Allah esirgesin. Yüce Rabb'im ERDOĞAN'a Hak'kı Hak, batılı batıl göstersin ve Hakk tarafında olmayı nasip etsin. Düşmanlarına karşı güçlü ve Aziz eylesin ayağını kaydırmasın. Türkiye'de bulunan Musevi misafirlerimiz komşularımız da olabildiğine İsrail'den uzak dursun. Çünkü Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de Yahudilerin 2 defa fesat çıkaracaklarından bahseder. 1. fesatta Yahudiler esir edildi dağıtıldı. 2. fesadın zamanı geldiğinde yine Yahudiler üzerine güçlü kuvvetli insanlar yürüyecek ve mabetlerini ve yükselttikleri her şeyi yıkacaklar böyle diyor yüce kitabımız Kuran . amma kapıyı da açık bırakıyor diyorki haddi aşmayın aşarsanız böyle olur. Acaba 2. fesadın zamanı geldimi? Sakın bugünkü gücünüze zenginliğinize asker sayınıza güvenmeyin Rabbim bir ALLAH Yusuf'u kör bir kuyudan Mısır'a sultan etti. İsrail'in zulümlerinin karşılığını muhakkak görecektir.
nazim
20/07/14 14:13
Zalimlerin korkulu rüyası TAYYİP ERDOĞAN
Y.L.B.
15/03/14 12:56
YAVUZ..... ISTEDIGIN KADAR ISRAEL'I LANETLE ,ISTEDIGIN KADAR BIZLERE DUSMAN OL HIC BIR ISE YARAMAZ ,SADECE KENDINI KIN VE NEFRETTEN KAVURURSUN. ISRAEL'IN KENDINI SORGULUYACAK HIC BIR SEYI YOK DUSMANLARIMIZ KENDILERINI SORGULASIN ,HADI KAL SAGLICAKLA.
Yavuz
10/03/14 03:44
Ben de bir Siyonist düşmanıyım! Bugün Amerika''da yaşayan 100.000 (yüzbin) yahudi, "Kahrolsun Siyonist İsrail" diye slogan atarak yürüyorsa 6 milyonluk bir ülke olan israil kendini sorgulamasının zamanı gelmiş demektir!!!
Yasemin GÜÇ
10/01/14 14:27
Erdoğan yalnızca İsraillilere nefret saçmıyor Türkiyemize de nefret tohumları ekerek ayrıştırmalar yapıyor sünnü -alevi ,kürtçü- türkçü ,müslüman -ateist ayırımcılıklarıyla ülkemizi ayırdi.Dünyanın her tarafından topladığı Vahşi islami dinci paralı askerleri Hatay a doldurdu Suriyeye gönderdi.Şimdi maalesef Laik ülkemiz islami dinci vahşilerle dolduruldu.Bunları ülkemizde istemiyoruz.Bunlardan son derece rahatsızız. Atatürkçü bireyler olarak bu dinci iktidardan çok çekiyoruz.YÜZLERCE GAZETECİ ASKER VE AYDIN YALNIZCA BUNLARA KARŞI OLDUKLARI İÇİN HAPİSLERDE ÇÜRÜYOR.İstemiyoruz bunları.Yolsuzlukları ayyuka çıktı hala başımızdan gitmiyorlar.Bir Türk vatandaşı ve Türk olarak ülkemizin kaosa sürüklendiğini üzülerek görüyorum.
Yehuda Beit - Halachmi
21/08/13 11:35
ERDOGAN HAZRETLERI DUN (20 AGUSTOS 2013) YINE AGZINDAN INCILER DOKTURDU. BEN NE TURKIYE NEDE ERDOGAN KARSITIYIM ,TURKIYEDE OLUP BITENLEREDE KARISMAM ISRAEL HUKUMETIDE KARISMAZ BU TURK MILLETININ PROBLEMIDIR, KENDILERI COZMELERI GEREKIR. ERDOGANA TEK ISRAEL VE YAHUDILERE HAKSIZ OLARAK IFTIRALAR YAHDIRDIGI ICIN KARSIYIM. DUN DEDIGINE GORE MISIRDA GERCEKLESEN HALK IHTILALININ ARKASINDA ISRAEL 'IN PARMAGI OLDUGUNU SOYLEDI VE BUNU 2011 YILINDA ISRAEL ADALET BAKANININ BIR FRANSIZ INTELEKTUELIYLE YAPTIKLARI KONUSMAYA BAGLIYOR .BU KONUSMADA DENILDIGINE GORE ( MUSLUMAN KARDESLER IKTIDARA GELSELER BILE ,IKTIDARDA FAZLA KALAMIYACAKLARINI DEMISLER) BU SADECE ONLARIN GORUSLERI CUNKU ERDOGANINDA BILDIGI GIBI MISIR HALKININ % 75'I LAIKTIRLER VE SERIAT KANUNLARINA GORE YONETILMEK ISTEMIYORLAR.BOYLECE ERDOGAN'IN BU TEORISI CURUTULMUS OLDU .AYRIYETTEN FRANSIZ ENTELLEKTUEL'I ICINDE O'DA YAHUDI DEDI .BUNUNLA NE DEMEK ISTEDI? BOYLECE AGZINDAN BAKLAYI CIKARIP BIR ANTISEMIT OLDUGUNU ORTAYA CIKARDI.
Yehuda Beit - Halachmi
15/04/13 13:50
Bosuna ugrasmayin Erdogan gibileri Yahudilere karsi olan (IDEA FIKSA) 'dan oturu (ERBAKAN'in caliskan talebelerinden) Yahudilere ,dolayisiyle Israel'e karsi dusmanligi normaldir. Takmayin o ve onun gibileri kendi sebepsiz kinleriyle kavrulacaklardir.
Adınız
08/02/13 22:46
Sabahleyin bir Yahudi gazetesini okuyup da, onda kendisinin iftiraya uğramadığını gören bir kimse(R.T.ERDOĞAN), bir önceki yirmi dört saatinin boşa gitmiş olduğunu anlamalıdır. Çünkü vaktini iyi kullanmış olsaydı, Yahudi onun peşini bırakmayacak, onu kötüleyecek, kirletecek, ona iftira edecekti.
canilecanan
29/01/13 06:56
Saçılan "nefret tohumları" mı? İnsanlarımıza "terörist" diyenler var mesela?.. Kendi halkına silah doğrultmuş çok aydınlık modern ırkçıları desteklemiş Yahudi çevreleri var. Halkın tercihlerini yok sayanlar var. (Halk denen kitle çok matah bir şey olduğundan demedim.) Kendi inançları dışındakilere karşı, yönetimleri kızıştırmaya çalışanlar var.. Ne acı/mutlu ki balık hafızamız ve Anti-AKP olmak adına Kıblesini şaşmış, yolunu kaybetmişlerimiz çoktur.. Bu ISRAEL konusunda çok hassas, duyarlılık insanları, acaba neden "Yahudi-İsrail nefreti" söz konusu olduğunda İslami kesim dışından gelen nefretleri geçiştirirler? ilginçtir. Bazı Yahudilerin, nefretin hasını kusan Ulusalcılara şemsiye olmak için girdikleri hal ise trajik. Bugün Yahudi nefretine karşı kendi içinde en büyük normalleşmeyi/mücadeleyi veren Müslüman kesimdir. AK Parti ise değişik bir algı yanılsaması ile, bir yandan meydanlarda-basında "sivri açıklamalar" yaparken; ticari anlaşmalar olsun, devletler arası bazı kararlar olsun İsrail ile yakın ilişkiler sürdürmektedir. Ancak ne hikmetse, İsrail Başbakanı ile aracısız görüşememektedir.
Kubilay
23/01/13 18:35
Erdoğan zaten yahudi dostu değil mi? daha ne kadar olsun .millete gösterdiğiyle yapılanlar çok farklı türkiye israilin metresi ama bir türlü kabul etmiyor .müslüman gözüküp bizden olan insanlar sayesinde erdoğanın takındığı tavır elbet bir gün değişecektir kardeşlerim
MUSA YAHYAOGLU
19/01/13 14:08
Hala anlamis degilim Turkiyenin ne isi var Gazzede , Turkiyenin butun problemleri bittide , tek GAZZE mi kaldi bir akilli cikip anlatsinda anliyalim ,Turkiyenin ne cikari var bu iste
tuncay birecik
14/01/13 23:07
erdoğan nefret tohumları saçıyorsun rabbim seni kahretsin.o katil filistinlileri niye savunuyorsun o masum yahudiler çok iyi insanlar lütfen kendine gel bak pala bıyıklı emicemi dinle o sana kötü şey söylemez o hep türkiyenin çıkarları için çalışır o asla bir mossad görevlisi değildir.kötü erdoğan kaka erdoğan.sanamı kaldı ezilenlerin hakkını savunmak yahudiler yerine yapar bu görevi.shame on you erdoğan:)pls obey to pala uncle he says gods word:)IS THERE ANY RACIST STATEMENT IN MY MESSAGE?
nusret
01/01/13 14:58
Nde olsa kasımpaşalı
Falcon
30/12/12 21:52
Siyaset bilimci Dr. Lawrence Britt, geçen yüzyılın tipik faşist rejimlerinin ortak özelliklerini tespit etmiş: -İnsan haklarının aşağılanması ve hor görülmesi, -Düşmanların birleştirici bir neden olarak tanımlanması, -Cinsel ayrımcılığın belirgin biçimde ortaya çıkarılması, -Kitle iletişim araçlarının kontrol altına alınması, -Din ve devlet yönetiminin içiçe geçmesi, -Emek güçlerinin baskı altına alınması, -Aydınların, sanatın ve sanatçının küçümsenmesi, -Muhaliflerin suç isnadı ve hukuksuz cezalandırma ile baskı altına alınması, -Adam kayırma ve yozlaşmanın sınır tanımaması, -Seçimlere hile karıştırılması… 14 maddenin diğer dört maddesinde ise, özel sermayenin gücüne, ordunun yüceltilmesine, milliyetçiliğe ve ulusal güvenliğe yönelik vurgular var… Kanımca bir ortak özellik eksik kalmış: -Her icraatını savunması ve hata yaptığını kabul etmemesi… *** Başbakan Sayın Recep T. Erdoğan, meydanlarda ÖSYM kepazeliğini savunuyor ve bağırıyor: “CHP ve MHP’ye buradan sesleniyorum; gençlerin üzerinden elinizi çekin. Gençlerin zihnini bulandırmaktan, buradan rant elde etme fırsatçılığından vazgeçin. …Tüm genç kardeşlerime sesleniyorum; bu siyasetçilerin, bu medyanın istismarcı tavırlarına aldanmayın. Öğrencilerimiz müsterih olsunlar, tek öğrencimizin bile mağduriyetine göz yummayız…” *** Rezilliğin son perdesi… Artık söz bitmiş… ÖSYM denen kurumdaki kadrolaşmış yapı, bir haltlar karıştırmış, onu da haltı yüzüne gözüne bulaştırmış, altında kalmış… Suçu bilgisayarın üzerine yıkmaya çalışıyor. (Oysa bilgisayarlar henüz “hata” yapacak kadar gelişmedi…) 1 puanın bile on binlerce öğrencinin sırasını ve dolayısıyla kaderini etkileyen bir sistem bu… Gelen puanı ile barajı geçemeyen öğrenci itiraz ediyor; puanı yeniden hesaplanarak 400’ün üzerine çıkarılıyor… Boş verilen sınav kağıdına ise 420 puan geliyor… Fark edilen rezilliklerin sayısı binleri aşmış durumda… Tam sayı ise belli değil. İtirazda bulunanların sayısı 20 bini geçti. İnsaf ve izan ölçülerini aşan bu durumu savunuyor Sayın Recep T. Erdoğan; “bir hata yapılmıştır” diyemiyor… Neden?.. *** Ama kendisi de “müsterih” olsun; hakkı yenen yüz binlerce genç, ana babalarının vergilerinden maaş alan Başbakan’a haklarını helal etmeyecekler… Bu dünyada olmasa bile, ahirette elleri sorumluların yakasında olacak… Müsterih olsunlar…
Sabite
11/12/12 14:43
Topunuz bir Erdogan etmez..Iyiki böyle bir lider çıkardık..
metin
04/12/12 15:01
erdoğan arasa sanki netanyahu dinleyecekmi?hayır 10 dk da çözülcekmiş güya rafael e göre.erdoğan a büyük kazık atılmışdı gazze ye girdiğinde 2009 da israil o yüzden erdoğan asla güvenmez israil e...
Adınız
01/12/12 18:52
Komplo teoricileri iş başında :-)) Malatya daki radara füze diyenle neyi tartışacaksın ki
cihan
29/11/12 17:07
Sn Erdoğan'ın yahudi düşmanı olduğuna inanmak çok zordur. Nedenmi şundanki 1-Malatyada kürecik teki füze İsraili İrana karşı korumk için yerleştirilmiştir. Bu Füzeyi sizinkiler başka ülkelere yerleştirmeye kalktıklarında o ülkelerde kiyamet kopmuştur. Türk halkıda kıyameti kpormıştır ama AKP Türk halkını dinlememiştir.Suriyede Türk halkının çoğunluğunun hatta AKP milet vekillerinin çoğunluğunun muhalif olmasına ,hayır demesine rağmen Sizin BOP projesi gereği iç isyana destek vermiştir.BU gerçekler zahiri çürütmektedir.Dolayısı ile bu şartlar altında zahirdeki görüntü gerçekle uyuşmamaktadır.
ilker
29/11/12 16:00
insanlar kendi fikirlerini beyan edince,fikirler yahudilerin işine gelmiyorsa hemen antiseminist damgası yer.
ALi
28/11/12 22:01
Recep Tayip Erdogan Türkiyedeki en azili yahudi ve isreal Düsmanidir...Gücü artikca Düsmanligida buna paralel artiyor...bekleyin dahada artacak...Allah yardimciniz oLsun..

Haber Merkezi