Haber Merkezi

18/11/12

İsrail neden savaşıyor?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan " Gazze’ye füzeler atan İsrail, Gazze’den atılan roketleri bahane etmeye devam ediyor. Üç tane ölüsünü üç yüz gösteriyor. Ama öbür tarafta 50 Filistinliyi beş gösteriyor. Bu İsrail’in maalesef karakteristik yapısıdır, cibilliyetinde vardır. …..İsrail çocuklara acımaz. Onlar dokuz aylık yavruları vuracak kadar acımasızdır. Cumhurbaşkanlarına malum Davos’ta da söylemiştim, ‘Siz çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz, orantısız güç kullanmayı iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet, insaf diye bir şey yoktur. Siz zulmederek ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsinizdir’....(Hürriyet gazetesi, 18 Kasım 2012)

 Diyor

 Sanki Israil keyfi geldiğinde, "dokuz aylık yavruları vurmak için" Gazzeye giriyor.

 Sayın Başbakana yeterli bilgi verilmemiş. İsrailde üç ölü var, üç yüz diye gösterilmedi. Üçü de sivil, evlerine düşen bir roket sonucu öldüler. Aralarında birkaç aylık bir bebek te yaralandı.

            תינוקת שנפצעה בקריית מלאכי, הבוקר (צילום: גדעון רחמים)       

 

Çocukları hedef alan kim? Öldürmeyi iyi bilen kim?

 Gazze'de elli ölü var, kim oldukları belli, çoğunluğu Hamasın teröristleri.  Bir çoğu bu bebeği yaralayana benzeyen roketleri ateşlerken temizlendiler.

 

İsrail BM temsilcisi Ron Prosor, Başbakanın bu demecinden önce Birleşmiş Milletler'de İsrailin neden bu saldırıyı yaptığını anlatmış.  Başbakanımıza eriştirilmesi ümidiyle tercümesini yayınlıyoruz:

  

Israel’in BM daimi temsilcisi Ron Prossor, Gazzedeki durum ile ilgili Çarşamba gecesi acil olarak yapılan bir oturumda Güvenlik konseyi önünde konuştu.

 

Sayın Başkan,

Sadece bir an için sizi bu odadan alıp Israel’in güney kent ve kasabalarına götürmek istiyorum.  Orada şimdi gece yarısı. Ebeveynler ve çocukları şu an yataklarında uyuyor olması gerekir. Ancak, şimdi onlar bomba sığınaklarına tıkıştırılmış durumdalar. Onlar yarın okula, ya da işe gidemeyecekler. Hayatları Hamas’ın roketleri tarafından felce uğratılmış durumda. Bu durum, haftalar değil, aylar değil yıllarca sürmekte. Sadece bu yıl 800 den fazla roket ateşlenmiştir. Bugün de ateşlenen roketlerin sayısı 80’dir.

Bazıları bu salonda, olanlar hakkında alternatif bir gerçek sunmaya çalıştı.

Bunu, gayet açık bir hale getireyim.

Bu ay, Hamas ve terörist müttefiklerinin Israelli sivillere üzerine  üçüncü kez roketlerini ateşlediler.  En son gerginlik, Cumartesi akşamı bir anti-tank füzesi ile Israel de bir IDF ordu jeepine ateş edilmesi ve ikisi ağır yaralı dört Israel askerinin yaralanması ile artmıştır.

O zamandan bu yana, yüzlerce roket şehirlerimize, evlerimize ve okullarımıza ateşlenmiştir. Hamas kendi sivillerinin arkasına saklanıp bizim sivillerimizi hedef almaktadır. Her bir saldırı ikiye katlamış bir savaş suçudur. Roketlerini ateşlemek için;  Filistinli sivil yerleşim bölgelerini kullanıp, bizim sivil yerleşim bölgelerimizi, Filistinli hastaneleri kullanıp bizim hastanelerimizi, Filistinli okulları kullanıp bizim okullarımızı hedef alırlar.

 

Sayın Başkan,

Bu Oda da hepiniz, bu konsey karşısında, Güney Israel halkının karşılaştığı ve yaşadığı bu korkunç gerçek hakkında ilk kez konuşmadığımı biliyorsunuz. Gazze’nin sahip olduğu patlayıcı potansiyeli hakkında bu ilk uyarım değil.

Konuşmadan konuşmaya, toplantıdan toplantıya, mektuplaşmadan mektuplaşmaya bu konuyu sürekli gündeme getirdim. Mümkün olabilecek her şekil Hamas tehlikesini konuştum. Çok açık bir şekilde Israel’in halkını korumak için her türlü tedbiri alabileceğini ifade ettim. Bunlar boş sözler değildi. Konsey ne yaptı? Hiçbir şey.. bir tek kelime söylemedi. Bir tek kelime bile.

Çok ilginçtir ki, şimdi bugün, on sene sonra ve 12000 füze ateşlendikten sonra Güvenlik Konseyi bu konuya odaklanmayı uygun buldu. Bu geç saatte, Konsey, bu konunun acil bir tartışamaya uygun olduğunu kabullendi.

 

Sayın Başkan,

Hiçbir ulus, hiçbir insan, hiçbir hükümet her gün sivillerinin hedef alınmasını kabullenemez. Yıllarca gereken sabrı gösterdik. Ancak, bu saldırılara cevap vermek Israel hükümetinin görevi ve vazifesidir. Israel vatandaşlarının hayatı ile Rus ruleti oynamayacaktır.

Daha açık bir ifade ile; Israel operasyonunun hedefi açıkça tanımlanmıştır – Israel vatandaşları için olabilecek stratejik tehditleri kaldıracaktır. Israel durumun bozulması ile ilgili değildir.

Aynı zamanda, bu Konseye hatırlatmak isterim ki, Israel 2005 yılında Gazze’den çıkmıştır. 12000 kişiyi evlerinden çıkardık. Filistinlilere Gazzeyi bir refah vadisi haline getirme fırsatı tanıdık. Buna cevaben sadece şehirlerimize atılan roketleri aldık.

Hamas kanlı bir darbe ile Gazzenin kontrolunu ele geçirdi ve Fetih rakiplerini omurga yapıdan attı ve sonra bölgeyi binlerce roketin fırlatma noktası ve Iranın terör postu haline getirdiler. Libya’dan ve Sudan’dan gelen silahlarla dev bir cephanelik kurdular.

Gazzeye yönelen bütün bu silah akışı, Israelli topluluklara hedeflendi ve ateşlendi. Gazze, Hamasın küresel terör örgütleri için bir sığınak haline geldi.  Bölgede onlara kucak açtı ve Islami Cihad gibi örgütlerle ortak bir askeri komuta grubu kurdu.

Ahmedi Cabbar (EX) –ki bu salonda ölümüne yakınanlar oldu-  bir komuta zinciri idi. Gazze Şeridinde son on yılda meydana gelen terörist salıdırı ve faaliyetlerin ana sorumlusu oldu. 2006 yılında IDF askeri Gilat Şalit’in kaçırılmasına bizzat dahil oldu.

 

Sayın Başkan,

Bu salondaki herkese Hamas’ın açılımını ve tam anlamıyla neyi desteklediğini açıklamama izin verin. Bu, uluslararası bir terör örgütüdür ve tüzüğünde Israel’in yıkımı ve Yahudi soykırımı yer almıştır.

Aynı zamanda hatırlatmak isterim ki; Ismail Haniye, Gazzedeki Hamas başkanı son zamanlarda, Usame Bin Ladin’i “Arap ve Müslüman kutsal savaşçısı (alıntı) olarak övdü. Burada, bu Odada, bu akşam Haması savunanlar için; söylediklerimi tekrarlamama izin verin: Hamas, Uluslar arası kabul görmüş bir terör örgütüdür.

Bu gece burada  toplandık, Filistinli gözlemci heyeti, devlet statüsünü elde etmek için tek taraflı budalaca bir yola çıkmak istemektedir. Hayal ettikleri devlet Gazzeyi de içermektedir. Bu da Hamas’ı dahil ediyor demektir.

Bu durumda, bu gece Filistinli meslektaşlarıma daha önce sormuş olduğum bir soruyu tekrarlayacağım.

Genel Kurul Toplantısında, statünüz kimin adına olacaktır? Başkan Abbas veya Hamas? İkisinin adına mı olacak, Filistin Yönetimi ve Hamas Terrör Örgütü? Filistin Liderliği sadece daha fazla çatışma, istikrarsızlık ve şiddete yol açabilir bir yolda yürüyor. Karşılanamaz yüksek beklentilerle kurulacak sanal devletinin yanlış idolleri ile hiçbir şey değişmeyecektir. Bu, sonunda patlayacak olan tehlikeli bir balondur.  

 

Sayın Başkan,

Şimdi bu salonda olan herkese tek tek soruyorum sürekli saldırıya maruz kalan sizin şehirleriniz, sizin çocuklarınız, sizin aileleriniz olsaydı sizler ne yapardınız.

Bu Konsey yol gösterici misyonunu gerçekleştirebilmesi için Bu gece, sonunda, doğru olanı yapabilme olanağına ve fırsatına sahip.

Haması kınayın. Terörü kınayın. Birçok Israel’linin hayatını felç eden roket ateşlerini kınayın. Bu bazıları için rahatsız edici olabilir ama bu bölgemiz için barış ve istikrarın tek yoludur.

Ve bu Konseyin, doğru seçimi yapacağını umuyorum.

 

Teşekkür ederim Sayın Başkan.

 

 Tercüme: Orit Yanni

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
adınız
25/07/14 22:50
Sivil insanları öldüren kimseleri ancak böyle temize çıkarırdınız helal olsun başka bir sey demiyorum
bosver
22/07/14 01:10
vallahi pesss hepinize ne bicim bi dunya olduk biz ya yahudiymis suryani musluman hristiyan ne fark eder niye bi ofke kim neyi paylasamiyor neden bu savaslar o olen ominik cocuklarin sucu ne herkez ilk bakin arjadaslar vakin abileyrim hic kimsenin cocu olmesin ne millet olursa olsun allah birdir hepimiz icin lutfeeen kendimize gelelim hepimiz bir gun oleceyiz
Yehuda Beit - Halachmi
17/05/14 11:32
Adiniz'a..... Kopeklerin duasi kabul edilmis olsaydi gokten kemik yagardi,ilkonce hic kimsenin topragini almadik sadece yuzyillarca somurulmus tarihi vatanimiza donduk. Ikincisi Filistin bir millet degildir ,Israel kurulmadan evvel bu mintikanin adi idi (Urdun topraklari dahil) ve bu mitikada yasayan Yahudilerede Filistinli denirdi. Yine bilindigi gibi bu mintikada biri Yahudi ve biri Arap devleti kurulacakti Araplar bunu kabullenmedikleri gibi yeni kurulan Yahudi devletini yikmak icin savas actilar sonuc bilinen birsey bugune dek ayni politikalari yurutuyorlar kisacasi Yahudi devletinin varolusunu kabullenemiyorlar ve barisi engellemek icin her turlu soytariliga basvuruyorlar. Senin gibi ahmaklarda Araplarin martavallarina inaniyorlar ve ISRAEL'i lanetliyorlar, bu isinize yaramaz istediginiz kadar lanetleyin sadece yanlis kanaatlerinizin kurbani olup kendinizi icten icten yakip kavrulursunuz.Hakikatler tarihin altin sayfalarinda yazilidir KUTSAL TEVRAT ayni zamanda tarih kitabidir,bu topraklarin kimlere ait oldugu bariz bir sekilde yazilidir(INCIL VE KURAN'da aynisini yazar) bu yuzden yanlis ve haksiz kanaatlerden vazgecmek sizler icin hayirli olur ,yoksa sadece kendinizi ahirete kadar yakmis olursunuz. Kalin saglicakla
Adınız
14/05/14 21:54
sayfanda bi dünya yalan dolan paylaşmışın,bunları kimseye yutturamazsın,israil terörist bir devlettir,filistin halkının elinden toprağı zorla gasp etmiş tamamen gayrı meşru bir devlettir,inş. yakın zamanda yıkılıcak,ve kudüs ve filistin yine müslümanların olacak,kahrolsun israil,kahrolsun siyonistler,yaşasın iran,hizbullah,hamas.....
barıs..
14/04/14 10:38
ya muslumanlar sankı sutten cıkmıs ak kasıksınız ha.. uc dınde bırbırınden acımasız , doguda sefalet ıcınde yasayan kurtlere araplara suryanılere ermenılere turklere bı sahıp cıkın once..
Yehuda Beit - Halachmi
21/04/13 14:17
Israel devleti varolmadan evvel ,vurun oldurun,mallarini mulklerini alin ideolojisiyle egitilmis yaratiklar Yahudilerin kendilerini savunabilecek kuvvetleri olmadigi gibi Yahudilere gonullerince her istedikleri cirkeflikleri yaptilar. Asagida Israel karsiti yorumlara bakilacak olursa Israel ve Yahudilerin kendilerini savunmalarindan hic hosnut gorunmuyorlar,diyebilirimki hatta bizlere bu yuzden cok kizginlar,biraz sirke veya tursu suyu icsinler ofkelerini dindirsinler ve artik karsilarinda boks cuvali gibi vurulabilecek Yahudilerin olmadigini yadirgasinlar.
tuncay birecik
14/01/13 23:01
yine bir yorum katliamı..revize ediyorum yorumumu yahudi terminolojisine uygun olarak.bravo size modern devasa filistin ordusunu yendiniz tebrikler.mısırla savaşda amerika size destek vermedi hatta abd mısırı destekledi.siz mükemmelsiniz 20 bin km toprak sahibi olmak her ırka nasip olmaz.
webmaster
14/12/12 21:36
Sıradan vatandaş yorumlarınızın konuyla ilgili de olması gerekir. Burada siteyi kirletmeye ve istediğiniz yazının altında istediğiniz gibi alakasız propaganda yapmaya izin vermeyeceğiz
osman
14/12/12 15:55
osmanlının 9. ordusunun esir askerlerini palalarla dograrkende savas sucu islemislerdi ama musluman ya bunlar bu onlari hakli yapiyor malesef.
Siradan vatandas
14/12/12 13:28
Hic bir yazimda küfür veya hakaret yoktur.Ama rutubetten nem kapmak gibi bir huyunuz varsa yada isinize gelmeyenleri paylasmamak ve kara propaganda gibi bir misyon edindiyseniz burada ona bir sey diyemem.
webmaster
13/12/12 12:27
"Sıradan vatandaş", yazıların konusuyla ilgili küfür ve hakaret içermeyen tüm yorumlarınız yayınlanacaktır. Saygılar
Siradan vatandas
13/12/12 01:12
İsrail'in şahinleri saldırgan savaşlarını 'meşru müdafa' olarak resmediyor. Oysa İngiltere Hahambaşı, kameralar karşısında Gazze saldırısının aslen 'İran ile alakalı' olduğunu itiraf etti.
Hüseyin Dönmez e
12/12/12 14:42
Haklısınız...Yahudiler ,Yahudi olmayanlardan nefret eder..Bu konuda hemde Yahudilerin yazdıgı dünya dolusu kitap var..Islam dininde Yahudidende nefret vardır..Hıristiyanda sevmez peygamberini öldürten Yahudileri.. En iyisi geçmişi n izlerini silmek..Yenide bir din oluşturmak HERKESI KUCAKLAYAN..Nefretede agır ceza istemeli..
Adınız
08/12/12 20:40
kultegin, tabi ki gel, vizeni al sonra namazını kıl , işin bitince naşla.
Kültegin
08/12/12 01:19
"Adınız" denilen şahsiyet arap demişsin, sende sami ırkından değilmisin Birbirinizden necaset olarak ne farkınız var. adam gibi adam olsaydınız kalın kafalı olmasaydınız bu kadar peygamber gönderilirmiydi sami ırkına. Temizlik görevlileri pisliğin olduğu yerde olur. Benim derdim Mescid-i Aksa orası benim, tarihte olduğu gibi zamanı geldiğinde tekrar oraya devlet olarak geleceğim.
Falcon
07/12/12 23:44
Sn;benhur. Sanırım sen hala ateş arabalarının olduğu çağda kaldın (adındanda anlaşıldığı gibi) günümüz uzay ve ötesi (galaxi) ÇAĞI kara savaşı rafa kaldırıldı ,buna müracat edenler in durumu belli hazin., çocuk bezine gelince, zeka ve aklımızla onuda hallettik ancak sana formülünü yazamıyacagım aklını kullan ......
Adınız
05/12/12 08:11
Bendeniz, Sen referans olarak kabul etme, o safsataları referans olarak kabul eden çooook beyinsiz var. Hele bir tanesi var ki, hani saklambaç oynayacakmışız ya, gargat denilen yobaz efsanesine inanan ...Gelelim şu 2.nci söylediğine, ben bir yahudi olarak , yahudi olmayan herkesten nefret etmiyorum. Bilakis, asıl tehlikenin sizin yobazlar olduklarını bildikleri için bir başka türlü seviyorum onları..Şansını başka kapıda ara...
BENDENIZ
26/11/12 19:11
Arkadaşlar din kitaplarına dayanarak referans vermeyin..Benide çok kişiyide baglamıyor..Yahudi ,Yahudi olmayandan neden nefret eder?:Buna geçen yüzyıla ait bir bilge Yahudi şöyle cevap vermiş.."Tarih boyunca ordan oraya kovulduk..Bunun suçlusu kimdi?Ya bizdik yada onlardı..Biz 2ciyi seçtik..".
Adınız
26/11/12 19:10
Arkadaşlar din kitaplarına dayanarak referans vermeyin..Benide çok kişiyide baglamıyor..Yahudi ,Yahudi olmayandan neden nefret eder?:Buna geçen yüzyıla ait bir bilge Yahudi şöyle cevap vermiş.."Tarih boyunca ordan oraya kovulduk..Bunun suçlusu kimdi?Ya bizdik yada onlardı..Biz 2ciyi seçtik..".
Adınız
24/11/12 19:46
hüseyin dönmez, Nefret dolu olan sizlersiniz. Müslüman olmayan herkesten nefret eden sizlersiniz. İslamcı teroristlerin dünya çapında insanları katlettiği olayları görmek istemeyen sizlersiniz. İslam adına kafa kesenleri görmek istemeyen sizlersiniz. Sana hiç yabancı olmadığın bir şeyi yazıyorum buraya " Maide ,51 den alıntı... Ey iman edenler, hristyanları ve yahudileri dost edinmeyin, zira onlar birbirinin dostudur, ..................................... " Seni gibi insan sevgisi dolu Hüseyin dönmez seni...hadi başka kapıya....
Adınız
24/11/12 00:15
hayır hüseyin ağa öyle değil.arapların arap milliyetçiliğini araç olarak islamı kullanmalarını ne yazık ki kavramış değilsin.batıya nefretin bundan kaynakladığını anlamamışsın.ola ki bir gün doğruyu bulmaya yeltenirsen bu söylediğim sözleri anımsa.
benhur
20/11/12 13:29
doğru sizinkiler çocuk beziyle geziyor kara savaşına girmemenizden belli
hüseyin dönmez
20/11/12 11:48
Neden bu kadar nefret dolusunuz? İnsanlardan neden nefret ediyorsunuz? En basit yorumlarınızda bile nefreti görmek mümkün. Bu, dininizden mi kaynaklanıyor, yoksa yetiştirilme tarzınızdan mı? Gerçekten merak ediyorum. Belki de özel olarak yaratıldığınızı düşündüğünüzdendir bu nefret. Olabilir mi, ne dersiniz nefretçi yahudiler?
Adınız
20/11/12 05:57
"İsrail, çocuk katliamında çok usta ve yetenekli" derken kendi çocuklarını hamas a kalkan yapan şerefsizleri unutmamak gerek.hani onlardaki anne çocuğunu canlı bomba olarak uğurlarken çocuğuna "sen git düşmanı öldür ben burada yeni bebeler doğurmak için kalıyorum" diyen destansı(!) yüce sözleri unutmak ne mümkün.hamas ın ölümü biz severiz demesini ne çabuk unutuyoruz.ölümü sevenler öldürmeyi çok severler.o zaman sorun nerede?onlar yalnızca ölenlere batı medyası önünde ağlarlar.gerisi fasafiso...
Rudolf
19/11/12 22:11
Benhur ,, sen bizleri güney doğudaki askerciklerinle karistirdin galiba, bizim askerlerimiz başinda cuvalla gezmiyor bişginize...
hüseyin dönmez
19/11/12 15:32
İsrail, çocuk katliamında çok usta ve yetenekli. Kendilerini kutluyorum. Tabi onları destekleyenleri de unutmamak gerekir.
benhur
19/11/12 09:35
israil Lübnan Hzbullahın karşısında hezimeti unuttu
öZgür
19/11/12 02:11
ırkçılık ve hakaret içeren yorumlar yayınlanmayacak yazmışsınız ama haberin başındaki sunuş yazısında geçen "...roketleri ateşlerken temizlendiler." cümlesi pek bu kuralınıza uygun olmamış..

Haber Merkezi