Haber Merkezi

14/11/12

BULUT SÜTUNU OPERASYONU

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

BULUT SÜTUNU OPERASYONU

KASIM 2012   GAZZE

צילום: הרצל יוסף

 

 

 

 

Son 3 gün İsrail'in gğneyi ateş altındaydı ve İsrail Hükümeti en üst düzeyde Hamas ve Gazze'den İsrail'in güneyini ateş altında tutanları uyarmamıtı.

Natanyahu İsrail'in Güneyini felç etmeye kalkanlara ağır bir bedel ödeteceğiz demişti dünkü Netivot ziyaretinde.

Bedelin   tahsili gecikmedi. Bugün İsral Hava Kuvvetleri Hamas terör örgütünün en güçlü    liderini havadan yaptığı nokta   atışı ile imha etti. Hamas'ın askeri kanadının   yöneticisi ve aynı zamanda Esir olan İsrail Askerini   kaçırarak ünleenen AHMED CABARİ'yi yok   etti.

Ahmed Cabari   İmha edildi..

זירת החיסול בעזה (צילום: AFP)

Ahmed Cabari İsraillilerin bu coğrafyada yerleri olmayacağını hepsinin birer fare olduğunu ve kendisinin   bu fareleri deliklerine gödermekle görevli bir cihad savaşçısı olduğunu söylemekteydi verdiği ender röportajlardan birinde.

İsrail Hamas terör örgütünün   bir numaralı askeri liderini öldürdükten sonra    BULUR SÜTUNU adını verdiği bir operasyon dizisine başladı ve ilk olarak    Gazze şeridinin   değişik noktalarına konuşlandırılmış olan ve 75 kilometre menzili olan FAJR5  füzelerini imha etmeye başladı. Hamas teröristleri Fajr füzelerin i yaklaşık 1 metre çapındaki deliklere saklamaktaydılar ve bu füzelerin boyu yaklaşık 6 metre uzunluğundadır. Ek'teki filimde bu füzelerin montajı gösterilmektedir ve İsrail   askeri istihbaratı bütün bu füzelerin atış rampaları ile birlike nerede olşduklarını aylar süren çalışmalar sonucu   tespit etmiş olup her birini adresi belli olan hedefler olarak hedef bankasında tutmaktaydı . Bu operasyon ile 75 km menzili olan ve Gazze'den   Tel-Aviv'i vurabilecek olan bu füzelerin imhası hedefllendi.

İsrail bu   operasyon ile birlikte Gazze'den gelebilecek tepkileride hesaplayarak Gazze çevresindeki 7 km'lik bir şeridi 1. dereceden tehlikli çember olarak ilan etmöiş ve yarın gerek işyerleri geekse   okulları tatil etmiştir. İkinci güvenlik çemberi ise   40 km'lik bir mesafe olup 2. derecede tehilkeli   bmlge ilan edilmi ve bu bölgede   okullar tatil ve 100 kişiden az olan işyerlerinin çalışmasına mğsaade edilmiştir.

Ahmed Cabari'nin imhasından   gece yarısına kadr 60 kadar füze İsrail üzerine ateş edilmiş olup bunların büyük çoğunluğu   Demir Kubbe koruma sistemi tarafından havada imha edildi.

İsrail ordusu basın sözülüğünden billdirlidiği kadarı ile Gazze'deki ateş gücü oldukça önemli bir şekilde hasara uğratılmış ve   özellikle menzili 40 km ve üstü olan füze rampalarının büyük bir çoğunluğu ile   mühhimmat depoları imha edilmiştir.

İsrail hükümeti ise Orduya muvazzaf asker alma yetkisi vermiş ve Başbakan , Savunma Bakanı ve Dış İleri   Bakanından oluşan Üçlü gerektiğinde   operasyonun uzatılması içinde   diğer bakanlar ile danışarak   karar alabileceklerini beyan ettiler.

Gazze'deki bazı tıbbi yetkililerin ifadelerine göre bugünkü operasyonda 10   Gazzelinin hayatını kaybettiği   ve yaklaşık 45 kişinin de yaralandığı beyan edilmiştir. Mlenlerden biri Ahmed Cabari iken sadece 3'ü sivil diğerlerinin hamas savaşçısı olduğu ifade edilmiştir.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Alon
25/11/12 22:03
Çelebi naber DOSTUM ?
Çelebi
22/11/12 01:41
Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dostlar (veliler) edinmeyin; onlar birbirlerinin dostudurlar Sizden onları kim dost edinirse, kuşkusuz onlardandır Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna hidayet vermez (5/51) Kur'an
benhurve terore olum burdakileri okudunuz mu
21/11/12 21:58
Yoksa kendi hayal gucunuzden birseyler mi kattiniz dogru tabi israel i masum olmasini kabul edemezsiniz illa birsey bulacaksiniz ama ben size birsey soyliyim hamas asil teror orgutu olamasina ragmen sizin o cok kiymetli basbakaniniz onlari koruo onlar icin kavga edio neden biliomusun cunku onlar arap cunku o israelden yahudilerden o kadar nefret edioyor ki israel i hersey icin suclamaya kalkiyor bu arada turkiyedeki sehitleri umursamiyor hic gordun mu hamas a verdigi ozeni konusmalari sehitler icin yaptigini sehitlerin cenazesine gittigini onlar icin agladigini cevabi ben veriiyim; hayir. Cunku o halife gibi davranmaya araplara israel e olan nefrertine o kadar takmiski gozu hicbirsey goemuyor... sizde onun yalanlarina inaniyorsunuz ama sizi suclamiyorum gercegi soyleyeni doku koydwn kovarmislar , hani o gazzeli olen siviller var ya onlari olduren fuzeler degildi hamas ti hamas Ve onun dusunce strateji bicimi , israel duyurular yolladi uzaklassinlar diye ama hamas onlara izin vermezdi cunku onlar ona lazimdi insanlari kalkan olarak kullanabilmesi ozellikke hastane okul gibi yerlerden fuzelerini atip sonra israel karsilik verirse onu suclayabilmesi icin o masum insanlar lazimdi... baska rurlu kendini nasil kendini hakli cikarabilir ki zaten iste siz bu gercekleri ogrenmeden yorunm yapmaya kalkismayin ...
Adınız
17/11/12 16:59
orada isen sana rahmet okumaya başlıyalım.helallik de hazır edelim.
benhur
16/11/12 09:22
klavye kahramanı RUDOLF müslümanlar artık sizin yediğniz her halttan haberdar sizi rahatsız eden benim ve Büyük ülkem TÜRKİYE nin tekerinize çomak sokması benim orda olmadığımı nerden biliyorsun dedim ya MÜSLÜMAN lar artık slogan atmıyor KASSAM atıyor yehud dir dir titriyor
Rudolf
16/11/12 01:57
Benhur klavye basinda atip tutmak cok kolay hadi gazza denen copluge yardıma gitsene TERRORIST kardeslerine yardım et ette gorelim senin kahramanlıgını oyle bedava atip tutmak kolay hadi git gite senide cabarri gibi ucuş şampiyonu yapsınlar..
Adınız
15/11/12 20:31
ahirette haşa olmaz zira bizi bekleyen 3 adet huri var
benhur
15/11/12 15:42
ağlamak yok çünkü ağlayan hiç bir zaman müslüman olmayacak ne bu dünyada nede ahirette hodri meydan
Teröre ölüm
15/11/12 14:33
Terörle başa çıkmanın yolu onu imha etmektir..Dogru..O halde Israil imha edilsin..Teröristin aga babası odur..
Adınız
15/11/12 13:39
Bire bine kabul diyorsun. Sonra ağlamak yok ama
benhur
15/11/12 11:57
Artık Müslümanlar slogan atmıyor haberiniz olsun bir'e Bin bize uyar
benhur
15/11/12 10:57
Ahadun Ahad

Haber Merkezi