Haber Merkezi

10/10/12

BİR KİTAP '' CECİLE '' VE YAZARI RAŞEL RAKELLE ASAL

BİR KİTAP '' CECİLE '' VE YAZARI RAŞEL RAKELLE ASAL

 Cecile

“Cecile” hakkında

 “Cecile” romanı  1939-1943 yılları arasında Varşova’da yaşamış Yahudi bir genç kızın ağzından anlatılıyor.  Roman Cecile’in savaş sonrası göç etmek zorunda kaldığı İsrail’den 1986 yılında Varşova’ya gelişi ile çocukluğunu, gençliğini anımsaması ile başlıyor. İlk günler geçmişin acı dolu anıları yüze çıkıp onu ele geçirmeye başlıyor. Varşova’daki Majdanek kampını ziyareti sırasında geçmişine farklı bir perspektiften bakabiliyor. Çünkü artık Cecile yaşamın öğrenmek olduğunu anlamıştır. Ve her deneyimin değeri vardır. Deneyiminin olumlu olmadığını bilir, fakat ona sahiptir.  Kendini bu kötü anılara mahkûm edilmiş hissetse de yaşama, dünyaya ve insanlara açılabilen pencereler olduğunu anlar. Yaşadıkları ne kadar korkunç olursa olsun, onları yenebileceğinden emin bir şekilde Varşova’dan ayrılır. Acı deneyimleri ona minnettarlığı, şükran duymayı öğretmiştir.  Artık geçmişi ile barış sağlanmıştır. 

Bir yazar olarak geriye dönüp Holocaust’a baktığım zaman her şey çılgınca geliyor.  Soykırım hakkında çok kitap okudum ve notlar aldım. İnsanların lağımlarda, tuvaletlerde, ahırlarda ve açık alanlarda nasıl yaşadıklarını, partizanlara katıldıklarını ve nasıl hayatta kaldıklarını bu okumalarımdan öğrendim. Varşova’da yaşarlarken yaşamlarının nasıl yavaş yavaş değiştiğini, nasıl Varşova gettosunun oluştuğunu ve insanların o getto duvarları arasında neleri yaşadıklarını okudukça o günler hakkındaki bilgilerim daha da derinleşti. O dönem içinde yaşama nasıl tutunduklarını, sanatla nasıl bir ilişki içinde olduklarını, nasıl eğitimlerine devam ettiklerini ve nasıl amatör tiyatro faaliyetlerini sürdürdüklerini zihnimde canlandırdım. Böylece Holocaust okumalarım yaşama tutunmanın ne olduğunu en iyi anlatan belgelere dönüştü. Bu bilgileri bir roman kurgusunda yazmaya karar verdim.  Cecile böyle oluştu. Bu açıdan bakıldığında “Cecile” Varşova gettosundaki Yahudi yaşamının romanıdır.

 

1998 yılında bitirdiğim bu romanımı bugüne kadar hep içimde sakladım. Derken soykırımın olmadığını iddia eden yazılar okumaya başladım. Sessiz kalamazdım.  Hele soykırımı yaşayanların bugünkü günde oldukça yaşlandıkları düşünülünce bu olayın hiçbir gerçek tanığı kalmayacak.  Onun için her şey yazılmalı. Holocaust’u tüm dünyayla paylaşılmalı.  Hâlâ şansımız varken anlatmalıyız.  Yoksa gelecek nesiller “Bu, geçmişte kaldı.  Artık ne önemi var?” diyecekler.

 

Raşel Rakelle Asal

Kafekültür Yayıncılık

Roman – Ekim / 2012

 

YAZAR HAKKINDA

 

RAŞEL RAKELLA ASAL

1949’da İzmir’de dünyaya geldi. 1969’da İzmir Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. 1969’da İngilizce ve Fransızca turist rehberi oldu. Lozan’da “Diavox Institut Moderne de Langues”, Paris’te “Cours de Civilisation Française de la Sorbonne”, Besançon’da “Universite de Frache-Comte Cours de Français”, Royan’da “Centre Audiovisuel de Royan pour l’etude des Langues”da kurslara devam etti. Besançon’da sanat tarihi derslerine, Paris’te Louvre Müzesi’nin sanat tarihi seminerlerine katıldı
1992’de Besançon’dan Fransızca "Yeterlilik Sertifikası", 1995’te İspanya’nın Salamanca kentinde "Escuela Salmantina de Estudios İnternacionales" dan"İleri Düzey İspanyolca Belgesi" aldı. 
İki çocuk annesi olan yazar, hayatını ve çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.


Eserleri


Volga Hüznü
Duyuyor musun Kalbim
Her Şey Bir Eski Zaman Düşünde Şimdi
Carmen Haremde
Okumak
Cecile
İzmir
Çağdaş Sanat Yazıları

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Toryum
24/10/12 20:26
Tüleyman... yorumunuz bir numara (S)
Tüleyman...
23/10/12 12:01
YAHUDI SOYKIRIMI NA INAMIYORUM.....Tikerim ha..
beyhude
19/10/12 21:13
Yahudi soykirimi olmustur. Bunu inkar etmenin kimseye faydasi yok. Ama gün gelecek o masum insanlarin ne amac icin öldürüldügü gercegi gün yüzüne ciktigi zaman asil kiyamet o zaman yasanacaktir. Hitler sadece bir masa idi. Hitleri ve nazi Almanyasini kullanan karanlik güclerin kim oldugu elbet birgün insanlik ögrenecektir. Iste o zaman bu sömürü sektörü iflasin esigine gelecektir.
Süleyman
15/10/12 11:35
BIKTIK-BIKTIK-BIKTIK Yahudi soykırımından..Birazda Filistin soykırımını yazsanız hiç ayıp olmaz..
LINETTE NAMER E
11/10/12 13:47
eserlerinizden 3 tanesini okudum ve cok begendim tebrikller yazmaya devam edin lutfen uslubunuz cok guzel

Haber Merkezi