Haber Merkezi

24/09/12

İSRAİL – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DEVLET ARŞİVİ AÇILDI

 

חדשות

 

İSRAİL – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DEVLET ARŞİVİ AÇILDI

 

דוד בן גוריון הביע תקווה להידוק היחסים עם טורקיה

İsrail Devlet arşivi 1960 yıllarındaki İsrail Türkiye ilişkilerini belgeleyen yüzlerce belgeyi erişilir kıldı. İsrail Devlet arşivi İsrail Türkiye ilişkilerini birebir ilgilendiren 314 belgeyi bugün resmen erişilir kıldı.

Açılan belgeler 1960’lı yılları içeriyor.  İsrail’in 1956 Sina Savaşı dolayısıyla ikili ilişkilerin kötüleşip daha sonra yeniden iyileşmeye başladığı bir dönem olması önem taşıyor. İyileşme telaffuz edilse de 1965 yılında İsrail’in Türkiye’de bulunan temsilcisi Moşe Sason’un yolladığı mektup bir başka gerçeği açığa çıkarıyor. Mektuba göre İsrail Türkiye ilişkileri o yıllarda da oldukça gergin.

 

צילום ארכיון: איי-פי

Mektuba göre Türkiye İsrail’den her konuda menfaat sağlamak isterken Türkiye bunun karşılığında Arap desteğini kaybetmemek için hiç bir fedakarlık altına girmiyor. Mektupta bu davranışın anti-İsrail bir tutumdan kaynaklanmadığını yalnızca devlet politikası olduğu belirtiliyor.

Bahsi geçen yıllarda İsrail ve Türkiye, Mısır’ın lideri Nasır’a karşı aynı çizgide bulunuyordu. 1963 yılında Ben Gurion, İsmet İnönü’ye mektup yazıp iki ülke arasındaki ilişkinin daha da geliştirilmesi çağrısında bulunmuştu. Ben Gurion mektubunda iki ülke arasındaki ilişkilerin büyükelçi seviyesine çıkartılmasını istemiş ancak isteği ancak 1991 yılında gerçekleşmişti. 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/404/741.html?hp=1&cat=404

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ARU
30/11/12 19:25
AHDE VEFA ANLAMINDA YAHUDİLERİN ÇOK İLERİ OLDUKLARINI İYİ BİLİYORUM. ANADOLUDA BİR SÖZ VARDIR: "KITLIKTA YEDİĞİN AŞI UNUTMA" DİYE. YAHUDİLER BU SÖZE ÇOK UYUMLUDUR. ONLAR BİZ TÜRKLERE ULUSLARARASI ARENADA HEP SAHİP ÇIKTILAR. BÜTÜN OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YİNE DE ÇIKMAKTALAR. İSRAEL VE TÜRKİYE GERÇEK MÜTTEFİKTİR. BUNDAN HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN. ÜLKELERİMİZDEKİ İKTİDARLAR GEÇİCİDİR. İSRAEL-TÜRKİYE DOST VE MÜTTEFİKLİĞİ İLELEBET OLACAKTIR. ÇÜNKÜ BU BANA GÖRE İLAHİ BİR OLAYDIR. BUNU ZAMAN VE MEKAN İÇİNDE BÜTÜN DÜNYA GÖRECEKTİR.
ARU
30/11/12 19:19
BEN TERAZİ BURCUYUM. HAKSIZLIKLARA HİÇ TAHAMMÜL EDEMİYORUM. TÜRKÜM, SUNNİ MÜSLİMANIM. BU COĞRAFYADAN SÜRÜLEN, ASIRLAR BOYU HER TÜRLÜ SOYKIRIMA,ŞİDDETE MARUZ KALAN HEP YAHUDİLERDİR. BUNCA ZORLUKLARA KATLANAN BU MİLLETİ, ATALARININ TOPRAKLARINDA ARTIK RAHAT BIRAKIN. YAHUDİLERE ÖNYARGILI OLMAYIN. ONLARIN BU DÜNYAYA ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLMUŞ, OLUYOR VE OLACAKTIR. YAHUDİLER DÜNYANIN BALANS AYARIDIR. BU BALANSI BOZMAK, KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAYACAKTIR. ONLARI SEVELİM, SAYALIM. İNANIYORUM Kİ BÖYLE YAPAR İSEK, BARIŞ KENDİLİĞİNDEN GELECEKTİR. BÜTÜN ZULÜMLERE RAĞMEN, İSRAEL ESKİ TOPRAKLARININ DA DIŞINDA, ÇOK KÜÇÜK COĞRAFYADA VARLIĞINI SÜRDÜRMEKTEDİR. HAYAL ETTİKLERİ COĞRAFYALARA TEKRAR KAVUŞMALARINI ÇOK ARZU ETMEKTEYİM. İNSANLIK OLARAK, YAHUDİLERE ÖZÜR BORCUMUZ VAR. BU BORCU ONLARA SAYGI DUYARAK GÖSTERMEK DURUMUNDAYIZ.
ARU
29/11/12 20:21
iki ülke eski haline geri dönecektir. Buna inancım tam. Israil ortadoğunun gerçek sahibi.
webmaster
27/10/12 19:41
Gözümüzden kaçmış. teşekkürler
alon'a
27/10/12 18:45
Sinirlenmeyin Sayın Alon , o ne dediğinin farkında bile değil.. Muhtemenel sosyal çevresinden dışlanmış bir zavallı.. değişik olmak için bu yolu seçmiş... sen bir şerefsizsin nazi.. insanların tanrısına bile sıçan diyecek kadar aşağılıksın... allah belanı versin diyecem de.. vermiş zaten.. moderatörlereden de böyle yorumları yayınlamamasını rica ediyorum.. yıllardır ağzına almaktan imtina ederek saygı duyduğunuz bu isme , bu kadar aşağılayıcı yorum yapılmış lütfen kaldırın....
Alon
17/10/12 17:34
aşagıdaki köpek havlama gari !!!! Yıllardık havlıyon yazık...Basurun azmasın

Haber Merkezi