Haber Merkezi

24/09/12

FİLİSTİN BAHARINA KARŞI İSRAİL’DE ÇALIŞMA İZİNLERİ

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

FİLİSTİN BAHARINA KARŞI İSRAİL’DE ÇALIŞMA İZİNLERİ

 

פועלים פלסטינים בקריית ארבע. יישום ההסכם הכלכלי  (צילום: AP)

Filistin Özerk Yönetimi’nde (FÖY) vuku bulan sosyal adalet ayaklanmalarından sonra İsrail, FÖY’ün başında bulunan Salam Fayyad hükümetine destek olma kararı aldı. İsrail kabinesi önümüzdeki günlerde 5000 Filistinli işçinin İsrail’e geçişini onaylayacak. Yaklaşık 2 ay önce yine 5000 Filistinli işçiye İsrail’e giriş izni verilmişti. 

פועלים פלסטינים בישראל. הקלה על מצוקת הרשות (צילום: AFP)

Bunun yanında İsrail FÖY’ün kendi KDV’sini kendi toplamasına izin verecek, limanda FÖY için depolanan yakıt direkt olarak FÖY’e aktarılacak.

צילום: AP

Söz konusu koşullar İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz ile Fayyad hükümketi arasında imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek. Yetkililer en önemli gelişmenin İsrail’den FÖY’e uzanacak ve yakıt ikmali yapılması beklenen boru hattının kurulması olduğunu söylediler.

FÖY’de yaşanan ekonomik kriz Ağustos ayı maaşlarının ödenmemesi, İsrail’de KDV tutarının artması ve  son olarak da benzine gelen zamlar dolayısıyla had safhaya ulaşmış halk yoğun protesto gösterilerinde bulunmuştu.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4284733,00.html

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi