Haber Merkezi

15/09/12

“ARAP ÜLKELERİ FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİ İHMAL ETTİ”

 

חדשות

“ARAP ÜLKELERİ FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİ İHMAL ETTİ”

 

בנימין נתניהו

İsrail Başbakanı Binyamin Natanyahu başkent Yeruşalayim’de gerçekleştirilen uluslararası bir kongrede Arap ülkelerinin Filistinli mülteci siyasetini eleştirdi. 1948 Savaşı sırasında Arap ülkelerindeki şiddetli saldırılardan kaçarak İsrail’e gelen binlerce Yahudi mültecinin İsrail tarafından nasıl sahip çıkıldığının ortada olduğunu belirten Natanyahu Arapların ise Filistinli mültecilere sahip çıkma konusunda sınıfta kaldıklarını söyledi.

Natanyahu’nun katıldığı kongrenin ana temasını İsrail’in Bağımsızlık Savaşı sırasında Arap ülkelerinde saldırıya uğrayıp yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalıp mülteci durumuna düşen ve İsrail’e göç eden Yahudileri konu aldı.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon da konferansta söz aldı. Ayalon Yahudilerin mülteci haline getirilmesinin siyasi sonuçları olduğunun bu sonuçların da elbette nihai anlaşmaların imzalanması sırasında gündeme geleceğini belirtti. Ayalon amaçlarının müzakere sürecini zorlaştırmak olmadığını da sözlerine ekledi. Ayalon gerçek barışa ancak tarihi gerçekleri söylemekle ulaşılabileceğini bundan ötürü hem Filistinlilerin hem de Arap ülkelerinden İsrail’e göç etmiş olan Yahudilerin mülteci durumuna düştüklerinin kabul edilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

 

 

 

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/402/279.html?hp=1&cat=404

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
17/10/12 09:54
Arap devletlerinin Filistin multecilerini kendi vatandasliklarina almamalarinin ve onlara kendi vatandaslarina tanidiklari haklarin bir cogunu Filistinlilere tanimamalarinin tek sebebi Arap devletlerinin Israel'i devlet olarak tanimak istmemeleri ,dolayisiyle Filistinli Multecilerine vatandaslik hakkini tanimayip bir cogunu 65 yidir multeci kamplarinda barindirip onlari bircok haktan menediyorlar.Bunun sebebide Filistinli multecileri hayattan usandirmak ve Israel devletine karsi cephe almalarini saglamaktir.Eger Arap devletleri hakikatten baris isteselerdi Israel devletinin yaptigi gibi 1948'de Arap devletlerinden kacmak mecburiyetinde kalan 600 binden fazla Yahudi multeciye kapilarini acti ve yerlestirdi .Arap devletleride bunu yapabilirlerdi .hemde 22 arap devleti bunu kolaylikla yapabilirlerdi.Fakat bunu yapmiyorlar ve Filistin multecilerini masa gibi Israel'e karsi bir koz olarak kullaniyorlar.

Haber Merkezi