Haber Merkezi

07/09/12

MİTVİM: İSRAİLLİLER ÖZÜR DİLEMEYE HAZIR

MİTVİM: İSRAİLLİLER ÖZÜR DİLEMEYE HAZIR

 

(İyi de Mitvim kimdir? )

 

RAFAEL SADİ

 

Dün akşam yani 06.09.2012 akşam haberlerinde  İsrail Televizyonu Kanal 2 sunucusu Yonit Levi haberleri  ilginç ve iki ülkemi de ilgilendiren bir haberle açtı .

İsrail'de faaliyette olan bir kurum olduğu belirtilen MİTVİM  ENSTİTÜSÜ'nün yapmış olduğu bir araştırma sonuçlarına göre İsrail toplumunun Mavi Marmara Olayı nedeni ile Özür Dilenmesinden yana olduğunun belirlendiğini ifade etti ve Kanal 2  Dış Haberler Müdürü Arad Nir'e sözü vererek   yapılan araştırmanın detaylarını  istedi.

 

ARAD NİR  kanal 2 Dış Haberler Md.

 

Arad Nir'in bildirdiğine göre  bu kurumun yaptığı araştırmanın  sonuçlarına  göre:

 

İsraillilerin 

 

%45'i  Türkiye'den özür dilenmesinden yana

 

%39'u Türkiyeden özür dilenmesine karşı

 

%16'sının  ise  fikri yok.

 

İkinci soru ise  İsrail'in Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için çabalarının yeterli olup olmadığı şeklinde idi ve alınan cevaplar ise şöyle idi.

 

Yetersizdir    %40

 

Yeterlidir       %28

 

Fikri yok        %32

 

Arad Nir bu araştırma sonuçlarından sonra Türkiye'nin özür olmazsa olmaz tutumunun işi zorlaştırdığını hatırlatırken Türkiyenin  de ilişkileri normale döndürmek için fazla çaba harcamadığının altını çzimekten geri kalmadı.

Bunun yanısıra Arad Nir İsrail Hükümetinin ise içinde ÖZÜR sözcüğünün bulunacağı bir metini imzalamaya hazır olmadığı gibi ilişkileri normal'e ve eskiye döndürmeyecek bir anlaşma omadan da bu sürecin içine girmeye de niyetli olmadığını izah etti.

 

Bu  arada ABD'nin de özellikle Muhtemel bir Suriye ve belki de İran operasyonu öncesi gerek İsrail gerekse Türkiye'ye ilişkileri normale döndürmek için baskıyı arttırdığını  belirtti.

 

Kanal 2 'nin haberi bu kadar.

Peki İsrail basınındaki tepkileri ne oldu?

 

Maariv  NRG gazetesi Kalman Libskind (blog sahibi) aslında oldukça önemli olan bir noktaya parmak basmaktanda geri kalmadı.

Kalman Libskin araştırmayı yapan MİTVİM  ENSTİTÜSÜ'nün kim olduğunu ve öylesi bir kamuoyu araştırması yapabilecek bilgi ve ehliyette olup olmadığına dikkati çekti.

Aralarında  Yosi Beilin'in de bulunduğu Cenevre uzlaşması ortamının  siyasi grubudur  Mitvim  Diyor Libskind


Libskind'in araştırmasına  göre Mitvim enstitütü'nun kurucuları aslında Cenevre  Uzlaşması mimarlarının kurduğu  ve adına '' Bölgesel Dış Siyaset İsrail Enstitüsü ''  dedikleri bir kurum ancak  kamuoyu araştırmaları yapmaya yetkili olduğu kuruluş beyannamesinde belirtilmiyor. Libskind  aynı zamanda bu kurumun kurucularının da isimlerini veriyor ve hepsininde  aslında Hükümet karşıtı siyasi bir oluşum olduğunu belirtiyor ve Kanal 2 Haberlerini hatta Arad Nir'i  kamuoyu araştırması yapmaya yetkisi olmayan bu kurumun yayınladığı bir araştırmayı (Sözümona  demeyi de ihmal etmiyor) İsrail toplumunun tamamının fikri olarak takdim etmenin yanlış olduğunu belirtiyor.

 

Libskind ne kadar haklı veya değil bilmiyorum ama bence bu şeklide bile olsa konunun gündeme gelmesi ve ivme kazandırılması bile olumludur diye düşünüyorum.

 

İsrail hükümetinin ne düşündüğü açıktır , İsrail kazanç elde etmeyeceği bir adım atmaya niyetli değildir. Hem özür dileyecek ve hemde tazminat ödeyecekse , karşılığında da ilişkiler  normal'e dönmeyecekse , aksine AKP Hükümeti bakın Yahudileri Dize getirdik özür dilettik deyip oy olarak kar hanelerine yazacaklarsa bu oyuna hazır olmadıklarını açık ve seçik bir şekilde dile getirmişlerdir. Ne yazık ki Sayın Abdullah Gül 'de özür dilense bile ilişkiler eskisi gibi olmayacak diyerek kapıları sert bir şekilde kapatmıştır.

 

İsrail özür diler mi dilemez mi tartışılabilir ama karşılığında ne alıp almayacağına bağlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast/Article-1e646a27bcc9931017.htm

http://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=79974780b5e0d394fddbd1a00f4f21d3&id=4012

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
antisiyon
06/12/13 17:58
dost olunmalı.kardeş kalınmalı.Her zaman barış kazanmalı.Saygılarımla.
HAYIM YOHAY
26/11/12 18:00
BEN MITVIMIN BIR UYESI OLARAK , ON GUN EVVEL CENEVREDEKI TOPLANTI GIZLI DENILIYOR, GERCEK TE MEYDANA CIKTI ISRAEL VE TURK MAKAMLARI BIR ARAYA GELEREK, HEM DAYANISMA GEREK ATES KES BARISI ICIN , GAZZADEKI OLAYLARIN , BITMESI , AYRIYETTEN , AMBARGO NUN BIR KISMINI , YUMUSATARAK EVET NETICEDE BARIS YAKIN ZAMAN ICINDE PATRIOT LARIN YERLESMESINDEN SONRA OLAY BITMISTIR BU MUJDEYI SIZE VERMEK BOYNUMUN BORCUDUR HAYIM YOHAY DEMEDI DEMEYIN , SAYGILARIMLA HUZUR DOLU BIR YASAM DILIYORUM ....
HAYIM YOHAY
11/11/12 23:00
SAYET GERCEK BIR BARIS ICINDE OLACAK DIYE BIR ORTAM VARSA , KI BU BIR INANC MESELESIDIR, O ZAMAN OZUR , TAZMINAT VERILSIN KUDUSUDE VERELIM BASKA NE ISTERLESE VERILSIN , HERKES HUZUR ICINDE YASAR , MANTIK BUNU ISTERSE YAPILSIN YALNIZ DIS ISLERI BAKANIMIZIN SN. AVIGDOR LIBERMANIN BU OLAYA COK SICAK BAKMASI LAZIM ...
HAYAT AĞACI
07/11/12 14:46
İSRAİL BU TEKNOLOJİYLE HAVAN TOPLARINI GÖREMİYORSA SAKIN BUKADAR BÜYÜK TEKNOLOJİMİZ VAR DEYİP HAVALANMASIN O ZAMAN .AYRICA TÜRK HALKI OLARAK LANETLENMİŞ BİR TOPLUMDAN HAYIR GELMEYECEĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ HELEKİ MESCİDİ AKSAMIZI İŞGAL ETMİŞKEN SİZİNLE ASLA DOST OLMAYIZ
benhur
06/11/12 15:40
sakın öyle bişey yapmayın biz çokkkk rahatız bir taraftan pkk destek ver bir yandan gel barışalım yok abi kimse bizi barıştırmasın dünya sizsiz çok rahat ne siz bizim nede biz sizin cenazenize gelelim
groll
05/11/12 00:47
@NeJAT aydın Ne düşmanlık yaptı İsrail bize aydınlat bakalım öğrenelim.
Alon
03/11/12 18:46
Bana böyle bir soru sormadılar..Beni %39 un içinde sayın
Necat AYDIN
14/10/12 15:29
İsrail kesinlikle özür dilemesin biz Türkler ilişkilerimizin bu şekilde olmasından gayet mutluyuz ve bunun değişmesni isemiyoruz bizden uzak durun İsraille Türkiyeninin dost muş gibi görünmelerini asla istemiyoruz İsrailin dostluğunun ne olduğunu gördük bundan sonra siz Türkiyenin düşmalığının ne olduğunu göreceksiniz
groll
13/10/12 14:23
Bizden özür dilemeyin ciddi söylüyorum.Biz bir avuç radikali tekneye koyduk sizin güvenliğinizi hiçe sayarak gönderdik.Halkınıza atılan roketleri,patlatılan bombaları,havanları görmedik görmekte istemedik,işimize de gelmedi çünkü.Çünkü ölen her insan yahudi olduğu için görmedik.Davanıza,varlığınıza,ülkenize saygı duymadık,duyamadık.Bizim için aslında orada İsrail değil Filistin olmalıydı.Varlığınız bizim için hiçbir şey anlam ifade etmiyordu çünkü.Bizden neden özür dileyeceksiniz ki ? Sizi tanımayan bir avuç şiddet yanlısı radikale izin verip provakatif eylem yaptığımız için mi?Bence onurunuzu,güvenliğinizi,varlığınızı sorgulayan bir hükümetten özür dilemeyin.Çünkü hiçbir şey değişmeyecek.Siz özür dileyip haksız duruma düşecekken bizim arap devşirmeleri hamasla el-ele kol-kola gezmeye devam edecek.İsrail sendromu hükümetin kanına işlemiş.
Itshako
25/09/12 08:04
Bu hikayenin artik tuzu kurudu.olayi hepten kafadan atip bizleri daha cok ilgilendiren mwvzuulara yonelelim.Akli basinda olanlar icin Turkiye iyisi ve kotusuyle sadece bir gecmis.Zor ile guzellik olmaz.
Toryum
09/09/12 20:20
Demekki israil halkı, politikacılardan daha mantıklı düşünüyor. kutluyorum

Haber Merkezi