Haber Merkezi

02/09/12

Ahmedinecad: Bütün Filistinlileri Seviyorum

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

Ahmedinecad: Bütün Filistinlileri Seviyorum

 

אחמדינג'אד ואבו מאזן, בפסגה בטהרן (צילום: gettyimages)

Ahmedinecad Hamas ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında süren müzakerelerde rol almak için soyundu. BM'ye karşı gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi toplantıları sırasında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas'a İran arabuluculuğunu önerdi. Ahmedinecad yaptığı açıklamada tüm Filistinlileri sevdikerini belirtti.

צילום: AFP

Ahmedinecad İsrail'i kast ederek: "Siyonist Rejim" bugün bölgedeki varlığını askeri gücü ile sağlıyor, biz İran olarak Siyonist rejimi hiç tanımamış olmanın onur ve kıvancı içerisindeyiz, dedi.

Ahmedinecad'ın Mısır'ın aktif bir rol üstlendiği, Hamas ile FKÖ arasındaki müzakerelerde arabuluculuğa soyunmasındaki en önemli faktörün Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin İran'da yapılan toplantıda açık bir şekilde Suriyeli muhaliflere verdiği destek dolayısıyla olduğu belirtildi.

צילום: EPA

Bağlantısızlar Hareketi toplantısından önce FÖY'ü temsilen sadece Abbas'ın çağrılacağı sanılırken Hamas Başbakanı İsmail Haniye'nin de zirveye davet edilmesi kriz yaratmış, Haniye daha sonra zirveye gitmeme kararı almıştı.

Bağlantısızlar Hareketi toplantısında İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamenai İsrail'i kana susamış kurt olarak tanımladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun ise BM'ye üye olan bir devletin diğerini ortadan kaldırma çağrısına ve Yahudi Soykırımı (Holokost) gibi tarihi gerçeklerin çarpıtılmasına kesinlikle karşı çıktığını Tahran'da bildirdi.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4275342,00.html

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yehuda beit halachmi israel
10/09/12 09:30
Ahmedinacad Filistinlileri aynen Amerika ,Israel ve diger Arap ulkelerini sevdigi gibi sever.... ANLIYANA.
Toryum
03/09/12 16:45
severde döverde?

Haber Merkezi