Haber Merkezi

25/06/12

TORONTO’DA DİNLER ARASI DİALOG

 

TORONTO’DA DİNLER ARASI DİALOG

 

 

Toronto’da ikamet eden 40 Yahudi ve Müslüman mahalli bir kütüphanede buluşarak dialog başlattılar. Bahsi geçen buluşma bu asil sebeple toplanmış olan 3.  ve en büyük forum olma özelliğini taşıyor. 4 gruba bölünmüş olan kadınlı erkekli gruplar birbirleriyle sohbet etme imkanı buldu. Bu sayede birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buldular. Buluşmanın başkanlığını Tarık Khan ile David Nitkin beraber yürütüyor.

 

Yahudiler için bu yeni dostlarla tanışmak için bulunmaz bir fırsat oldu. Yahudiler bu buluşmalar sayesinde Müslüman dostları hakkında bilgi edindi. Müslüman katılımcılar Pakistan ve Hindistan kökenlilerden oluştu. Müslümanlarda Yahudileri tanıyarak toplum vasıtasıyla karşı karşıya kaldıkları önyargılarını kırmış oldular. Katılımcı Müslümanların çoğu Yahudi Soykırımı hakkında bilgi sahibi değilken, Yahudiler de Müslümanların 1947 yılında Hindistan-Pakistan ihtilafı sırasında yaşadıklarından bihaber.

 

Khan ve Nitkin birkez daha bu forumu toplamanın ve birbirlerini karşı önyargı besleyen bu insanları bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler. Khan ve Nitkin dialog grubunun diğer inanç grubu üyelerine de açık olduğunu tüm dünyadaki insanların birbirleriyle global olarak kardeşlik duyguları içinde olduklarını belirtti.

 

 

 

http://weeklypresspakistan.com/2012/06/3496

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Katolik
06/07/12 13:24
Hiristiyan dini farklidir..Şeriat yoktur ve öldürmek yasaktir..

Haber Merkezi