Haber Merkezi

23/06/12

BATIK ALTALENA BULUNDU

 

Israel News

BATIK ALTALENA BULUNDU

 

Altalena gemisi  Tel-Aviv  sahillerinde İngiliz yasalarınca kaçak addedilen Yahudileri İsrail topraklarına taşıdığı günlerde.... Altalena gemisi İrgun Tsvai Leumi kuruluşunun emrinde olan bir  gemi idi. Kuruluşun başında ise Menahem Begin vardı....

 

İsrail'in ilk hükümetinin verdiği batırma emrinden 64 yıl sonra efsanevi İrgun gemisi Altalena sonunda bulundu.

İsrail Başbakanı David Ben Gurion'un emriyle Haziran 1948'de batırılan efsanevi İrgun gemisi Altalena bulundu. Altalena, sağ kanat İrgun ile İsrail ordusu olan İsrail Savunma Kuvvetleri (İSK) arasında kanlı bir mücadeleye sahne olmuştu. İsrail Hava Kuvvetlerinin bombaladığı Altalena'da operasyon sonrası toplam 14 İrgunlu ve İSK mensubu yaşamlarını yitirmişlerdi.

Yeruşalayim'de bulunan Begin Merkezi Altalena'nın battığı koordinatların bulunmaması için çarpıtıldığı inancında olduğunu açıklamıştı. Altalena'nın bulunması için aramalara Likud partisi millet vekili Yariv Levin'in ön ayak olmasıyla başlandı. Natanyahu'da Levin'e destek vererek Başbakanlık bütçesinden projeye 200.000 Yeni İsrail Şekeli (Kabaca 50.000 Dolar) bütçe ayırdı.

Altalena Yafo kıyılarından 7 km uzaklıkta ve 300 m. derinlikte bulundu. Begin Merkezi Başkanı Herzl Makov ellerinde bulunan koordinatların yanlış olduğunu bu koordinatların Altalena'nın bulunmaması için yanlış olarak kendilerine verildiğine inandığını belirtti.

İsrail hükümeti Altalena'yı denizin dibinden çıkartıp restorasyon yaptırmak amacıyla yakında kabinede karar alacak. Levin, Altalena'da ölenlere İsrail Devleti'nin borcunu bu şekilde ödeyeceğini ve Altalena'nın gelecek nesillerin eğitiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. 

 

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4245921,00.html

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi