Haber Merkezi

22/06/12

İSRAİL HASTANELERİ KANSER VERİ BANKASI KURACAK

 

İSRAİL HASTANELERİ KANSER VERİ BANKASI KURACAK

 

 

A hospital in Israel.

İsrail hastaneleri kanserli hastaların vücutlarından alınan numunelerin korunacağı bir veri bankası oluşturulacağını açıkladı. Söz konusu veri bankası kanser alanında araştırma yapmak için kullanılacak. İsrail Sağlık Bakanlığı kanser veri bankalarının dört hastanede kurulacağını belirtti. Bu hastaneler Yeruşalayim’deki Hadasa, Tel-Aviv’deki Tel Haşomer Şeba, İhilov ve Hayfa’da bulunan Rambam Hastanesi olacak. Veri bankası sayesinde kanserin nasıl oluştuğuna ve hangi maddelerin kanseri tetiklediği araştırılacak.

 

Veri bankasındaki numuneler İsrailli hastalara yapılan biyopsi sonucu alınan kanserli hücrelerin veya organların veri bankasına nakledilmesi vasıtasıyla sağlanacak. Yetkililer söz konusu numunelerin teşhis için kullanılmayacak ve normal şartlarda tıbbi atık olarak belirlenen tümörlü numuneler olduğunu açıkladı.

 

Projeye göre yılda en az 450 doku numunesi toplanması bekleniyor. İsrail Hükümeti proje için 35,6 milyon Yeni İsrail Şekeli ayırmaya karar verdi. Numunelerin ulusal bir bankada toplanacağı belirtildi. Hadasa Hastanesi doku veri bankası şefi Dr. Karen Meir numunelerin alındığı hastaların adlarının gizli tutulacağını belirtti.

 

http://www.haaretz.com/news/national/hospitals-get-green-light-to-set-up-cancer-data-bank-1.440005

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi