Haber Merkezi

21/06/12

BET ŞEMEŞ'TE LAİK – DİNCİ GERİLİMİ

Israel News

BET ŞEMEŞ'TE LAİK – DİNCİ GERİLİMİ

 

אחרי המטח הראשון הגיעה המנה העיקרית: אבנים גדולות (צילום: נועם (דבול) דביר)

İsrail'de sık sık laiklerle dincilerin karşı karşıya geldikleri Bet Şemeş şehri yine bu tarz bir olayla manşetlere taşındı. İddialara göre aşırı dinci Yahudilerden oluşan bir grup laik bir bayana uygunsuz ve mütevazı giyim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle taşlı saldırıda bulundu.

Saldırıdan sonra Polis'e başvurup ifade veren mağdure saldırı sırasında yanında bebeğinin de bulunduğunu ve yara almadan kurtulmasının mucize olduğunu söyledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Şu ana kadar hala bir tutuklama gerçekleşmedi.

Saldırı sırasında laik kadının imdadına etrafta bulunan dindar bayanlar koştu. Dindar bayanlar yanlarına laik mağdureyi ve kızını alarak bir dükkana sığındılar. Bu olaydan hemen sonra arabasına dönüp bölgeden uzaklaşmak isteyen laik bayana aşırı dinciler yine bir kez daha taşlı saldırıda bulundular.  

Bet Şemeş kadın hakları savunucularının sık sık protesto ettiği uygulamalara da sahne olan bir şehir. Geçtiğimiz ay yerel bir süpermarket bayanların nasıl giyinmesi gerektiğine dair tabelalar asmıştı.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4245127,00.html

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ALi
20/11/12 02:28
Nedir ya bu Dincilerden cektigi biz Laiklerin, haberi okurken Sok oldum demek sizinde yobazlariniz bizimkiler gibi. sizin yobazlarinizin daha medeni oldugunu düsünüyordum desene dinci her farkli dindeki dinci fark yok yani ha bizdeki dinci ,ha isarel in dincisi...aynilar yani..
Deist
25/06/12 14:58
Irandada asiyorlar..Pek fark yok..
ZELİHA KOZ
25/06/12 13:34
BAR ILAN'LI. ORALARDA SHABAT GÜNÜ ARABALARIN TAŞLANDIĞINI. BİSİKLETLİLERİN DÖVÜLDÜĞÜNÜ GERÇEKTEN GÖRMEDİNİZ Mİ. BEN DİREK MARUZ KALANLARDAN DUYDUM. YANLIŞ ANLAMAYIN. ELEŞTİRMİYORUM. İNANÇLARA SAYGIDAN YANAYIM.
Bar Ilan'li
25/06/12 12:02
Haberi yazarken adam gibi detay verseydiniz keşke. Bu olaylar sadece Ramat Bet Shemesh - B bölgesinde olur. Bet Shemesh'in geri kalan kesimlerinde bu tür şeyler olmaz. Ayrıca Zeliha Hanım, ben bu ülkedeki en dinci semt olan Bnei Brak'da yaşayan bir müslümanım. Dindar bölgelere arabayla girmeniz zaten mümkün değil yollar kapalı olduğu için, ama ne kıyafetimden (ki sporcu olduğum için genelde şort giyerim) ne de cep telefonuyla konuşmamdan dolayı şabat ve diğer özel günlerde hiç bir tacize veya kötü bakışa uğramadım. Lütfen bilip bilmeden konuşmayın.
Zeliha Koz
24/06/12 23:31
Sayın groll. Bizim dincilerimiz, İsrail'in dincilerinnin yaninda silme Atatürkçü kalır. Bu, İsrail'in kuruluşundan beri öyledir. Mesela; kutsal günde, dincilerin semtinden araba ile geçmek deli cesareti ister.
groll
23/06/12 16:23
Bu haberleri arap devletlerinde duyardık İsrail'e de sıçramış.Dikkat edin size de şeriat gelmesin :)

Haber Merkezi