Haber Merkezi

21/06/12

GABİ ASHKENAZİ: HERKESİ ASKERE ALMAYA GEREK YOK

 

GABİ ASHKENAZİ: HERKESİ ASKERE ALMAYA GEREK YOK

"במפגשים שהיו לנו עם הצבא המצרי לאחר המהפכה, הדאגה הכי גדולה שלהם - ואני מצטט את הרמטכ"ל המצרי - הייתה איך לאפות כל יום 90 מיליון פיתות. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בוועידת הנשיא, הבוקר (צילום: חן גלילי)

Eski genelkurmay başkanı Gabi Ashkenazi bugün Yeruşalayim’deki toplantısında “vatani hizmette eşitlik” konusuna genişçe değindi. Ashkenazi görüşlerini şöyle dile getirdi: “Ben uzun zamandır herkesi askere almama fikrindeyim. Modelimiz askere alınmaya yönelik değil hizmete yönelik olmalı. İSK (İsrail Savunma Kuvvetleri), ilk seçeneği kabul ediyor. ISK tarafından kabul edilmeyenler, itfaiye, ambulans ve diğer hizmet alanlarına yönlendirilmeli. Tira veya Taybe’de yaşayan bir erkek Hillel Yafe hastanesinde hemşire olabiliyorsa neden Magen David Adom’da sağlık görevlisi olamasın ki…

Aşırı dincilerin ise askeri göreve katılmaları çok önemli, böylece askerlik sonrasında iş hayatına entegre olabilirler. Tevrat alimleri kimin Yeşiva’ya (din okulu) gideceğine karar verecek; geriye kalan herkes askere gidecek. Bu sadece güvenlik açısından değil, cemaatin mukavemeti açısından da doğru.

Eski genelkurmay başkanı konuşmasında geçtiğimiz hafta sonu Mısır’da gerçekleşen seçimlere de değindi. Ashkenazi “ülkedeki gelişimler kötü olabilir. İsrail her zaman konuşulabilecek bir muhatap bulabilmek için rejim istikrarını tercih etmiştir. Mübarek, demokrat ve Siyonist olmamakla birlikte merkezi istikrarın başı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Ülke emin olmayan ellere geçiyor” diye belirtiyor.

Ashkenazi son olarak “Mısır Ordusu gibi ılımlı yetkilerle ilişkileri güçlendirmek gerek, mesela Türkiye ile” diyerek düşüncelerini aktardı.

http://news.walla.co.il//?w=/9/2543170

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi