Haber Merkezi

15/06/12

Organ Bağışı Konusunda din alanında devrimsel karar

The Jerusalem Post

 

Organ Bağışı Konusunda din alanında devrimsel karar

Heart transplant

 

Kiryat Ono şehri Ravı (Haham), Rav Ratson Arusi ve Hahamlar komitesi organ bağışı konusunda radikal bir adım attı. Organı bağışlanan şahsın ve ailenin rızası olmaksızın dahi bir kişinin organları Hahamlar mahkemesinin kararı ile bağılanabilecek. Bu karar ile hastaneler vefat eden şahısların organlarını kullanabilecek.

Rav Arusi konu hakkındaki düşüncelerini Mahon Tzomet'in yıllık olarak çıkardığı bir kitapta yer verdi. Rav Arusi yazısında her hastanede hahamlardan oluşan bir mahkeme olması gerektiğini ve bu mahkemenin her organ bağışına uygun cesetlerle ilgili karar alabileceğini savundu.

Bir çok rav ve Yahudi şeriatı beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra ölümü kabul ediyor. Devlet de aynı şekilde beyin ölümünü, kişinin ölümü olarak tanımlamakta. Bun rağmem aralarında Rabi Yosef Şalom Elyaşiv'in de aralarında bulunduğu ravlar ölümün ancak kardiyak olarak olabileceği görüşünü belirtiyor.

Dünya Organ Bağışı 2010 ölçümlerine göre İsrail'de her bir milyon kişiden 31'ine organ bağışı yapılmış durumda. Organ bağışının en yüksek olduğu ülkeler ise Türkiye, Ürdün ve İran.

 
 

http://www.jpost.com/JewishWorld/JewishNews/Article.aspx?id=273895

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Basri
07/07/12 23:41
sağlıkla dalga geçmeyin
Adınız
23/06/12 06:54
daha iyi ya kötülüklerinden arınırsın o zaman...
Mert
20/06/12 13:33
Ben Yahudi Organi istemem ama..Sonra huyum muyum degisirde,neme lazim..
Esin ***man
17/06/12 11:17
Bu Konu çok daha pratik bir hale gelmeli..Eger ölenin ailesinden "HAYIR"gelmedigi takdirde bütün cesetlerden organ alinabilmeli..Hayyam ne güzel demiş:"Ben öldükten sonra ha dagda kurt yemiş ha mezarda karinca.!"

Haber Merkezi