Haber Merkezi

15/06/12

OLMERT SURİYE'Yİ ABD'YE RAĞMEN BOMBALADI

The Jerusalem Post

 

Olmert Suriye'yi ABD'ye Rağmen Bombaladı

 

 

Satellite photos showing suspected Syrian nuclear

Önce                                    ve   Sonra                                

 

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert Eylül 2007'de Suriye'de bulunan El-Kabir nükleer tesislerini bombalamıştı. Hava operasyonu dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un Uluslararası Atom Enerjisi Ajansını (UAEA) devreye sokup diplomasiye şans tanıma isteğini belirtmesinden hemen sonra geldi. Bu bilgileri Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçle okurlarla paylaşan isim ise ABD dışişleri  danışmanı Elliot Abrams oldu.

Abrams, Bush'a diplomatik, askeri, gizli operasyonlar dahil olmak üzere üç adet seçenek sunduğunu ancak Bush'un yanlış olanı seçtiğini söyledi. Abrams Bush'a her türlü istihbaratın da sunulduğunu belirtti.

Abrams, 2007 yılında Suriye'nin bir nükleer reaktör inşa ettiği istihbaratını aldıktan sonra saldırı kararının Yeruşalayim tarafından alındığını ve 2006 yılında yaşanan 2. Lübnan Savaşı sonrasında İsrail'in bölgedeki caydırıcılık unsurunu bu saldırıyla güçlendirdiğini belirtti. Abrams Dick Cheney'nin reaktörü ABD'nin bombalamasıdan yana olup ABD'nin bölgede caydırıcılığını arttırmasını istedi.

Abrams İsrail ile istihbarat paylaşımından sonra İsrail'in operasyon gerçekleştireceğini ve bizim bundan sonra haberimiz olacağını biliyorduk dedi. Abrams haberin, Türk medyasında ilk kez duyulduğunu ve bunun İsrail yakıt tanklarının Türkiye sınırları içinde düşürülmesiyle ortaya çıktığı belirtildi. 

 

http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=273920

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yusuf
26/06/12 08:21
israile bravo.suriyenin gıkı çıkmamışdı.bizim jetimizi düşürdü lokal bir bombalamadan bile korkuyoruz.korkunun nedeni suriye değil.ama borsa düşermi yabancı sıcak para kaçarmı ama ekonomi etkilenirmi.bu israil dede kapitalizm var onlar sürekli savaşıyor nasıl ekonomileri çökmüyorki.erdoğan lafa gelince döktürüyor ama icraata gelince savaş konusunda gelmiş geçmiş en tırsak başbakan.tansu çiller kadın başına kardak krizinde o bayrak inecek o asker gidecek dedi ve dediğini yaptı.kadın haliyle kurduğu jitemlerle pkk lılara kan kusturdu.israil in en takdir ettiğim yönü ekonomi ne olacak umursamıyor egemenliğine müdahale olursa anında misilleme yapıyor.türkiyenin ulusal gururu zedelendi bu 2 oldu ikiside erdoğan ın politikaları yüzünden.yüzümüze tükürseler yarabbi şükür diyeceğiz %50 olarak:)yürü israil seni eleştrenler kendi haline baksın.nerde 74 gibi abd yi tınlamayıb kıbrıs a çıkartma yapan türkiye.
Alon
25/06/12 13:14
Bana yazan muhterem !!! Kim olduğunu tahmin edebiliyorum ama bende kalsın..Hasbel kader bir yerlere gelmek demek her sözün doğru olduğunun ispatı değildir. Bizleri aşağılayan, her türlü olayda komplo teorileri uyduran, israel devletinin yok olmasını arzu eden, bayrağımı yakan kişilere yalakalık yapmak harcım değildir..Zaten yalakalar yalakalıkları sayesinde hasbel kader gelmiş olduğu yer veya yerlere gelmişlerdir..Anlayana !!!!!!!!!!!!!
Alon a
22/06/12 11:55
Alon efendi, Bugüne kadar sadece sizin yazdiginiz yazilardaki nefret ifade eden yazilari toplasam burdan oraya yol olur..Dostluk isteyen böyle yazilarda yazmaz..
Alon
20/06/12 21:00
Bu haber başlığının yazacağım yorumla ilgisi yok ama yine de yazmayı tercih ettim...Şu son günlerde Gazzeden ateşlenen 50 civarı füze, roket ne derdeniz deyin , hiçbirinin türk basınında lafı bile geçmiyor..İsrail in öksürüğünü bile seviyesiz haber başlıkları ile süsleyen bu türk basınının , iş gazzaden saldırı olunca haber bile yapmaması manidardır..Burada yanılmış olmak isterim , ama Hastürk sitesi her nekadar türk-israil dostluğu yönünde çaba göstersede bunun olmayacağı kanısındayım..İnsanlar, ülkeler hata yapar, yapabilir..Ama ortada kasıt varsa , ki var , iyi ilişki sadece palavradan ibarettir..Ben iddia ediyorum..Eğer israel bu atılan füzelere misilleme yapıp birkaç pisliği hurilerine kavuşturursa , bunu türk basını mazlum edbiyatıyla manşet yapar..Que se vaigan ande se arapa el querko
Benjamin
20/06/12 14:19
O kadar olacak..Düşmanimin Düşmani meselesi..
Alon
19/06/12 21:02
19.6.2012 Milliyet internette atılan bir manşet...""""Heronlar neden 300 PKK lının Dağlıca saldırısını görmedi ? """" Yuh be artık, bunu da mı israile ihale etmeye çalışıyorlar ?? Bu habere yorum yapan sazanlarda hiçbir şekilde kendilerinin beceriksizliğini suçlamıyorlar ,Amerikaya giydiriyorlar...Bunların mantığına göre , Mercedes marka bir araba kaza yaparsa Almanyayı suçlamak gerekiyor..
SAVAŞTAN BAHSEDENE...
19/06/12 11:06
NE SAVAŞI. HANGİ SAVAŞ.???????????????
Gelbendorf a
18/06/12 19:39
Tüh be satamadik size..Olsun Savaştan sonra Tentürdiyot,pamuk falan satariz..Kimse kalirsa..
Gelbendrof
17/06/12 13:00
Dogrudur ben size simdiye kadar kimsenin bilmedigi bir ifsaata bulunacagim, Israilli Pilot turk hava sahasi ustunde iken birden idrara cikma ihtiyaci hissetmis ucagi yavascana duz bir arzaye indirmis idrarini yapmis hava guzel demis cebinden cikarip bir de sigara yakmis keyifle ictikten sonra ucagina binip yoluna devam etmis, turk hava sahasi coook coook siki bir sekilde turk teknolojisi ile yapilmis dual Bant frekansi ile donanmis Radarlarla korunuyormus, vaay be ne radarlarmis ,bunu duyan Dunya ulkeleri hic vakit kaybetmeden bu muthiiiss Radari almak icin Turkiyeyede siraya girmisler duydugumuza gore oyle guclu oyle guclu radarlarmis ki hamile bir Karincanin gobeginde bulunan yavru karincayi bile tespit edebiliyormus,Teknolojiye bak ya ...Israelin Turkiye ile arasi iyi olsaydi hemen muracaat edip bir kac duzine alacakti ama kismet olmadi coooook uzulduuk..
Gerçegi Arayan
17/06/12 11:20
Jerusalempost a teşekkür..

Haber Merkezi