Haber Merkezi

14/06/12

İSRAİL DEMOKRASİSİNİN İŞLEYİŞİ... KAMU DENETİMİ

Israel News

צילום: דובר צה"ל, גיל יוחנן, מרק ישראל סלם

Lindenstauss’tan Natanyahu’ya Mavi Marmara Tokadı

לוחם שייטת מותקף בידי פעילים. ידעו שיהיה מסוכן, ולא עשו (צילום: AFP)

İsrail’de yasama yürütme ve yargıdan bağımsız bir şekilde görev yapan Kamu Denetmenliği kurumu İsrail Savunma Kuvvetlerinin (İSK) Mavi Marmara’ya düzenlediği operasyon hakkındaki soruşturmasını bitirip rapor haline getirdi. Kamu denentmeni Miha Lindenstraus’un raporunda iktidarı hedef alan oldukça ağır eleştiriler bulunuyor.

"מעכשיו לעכשיו". נתניהו בתדרוך לעיתונאים, יומיים אחרי המשט (צילום: עמית שאבי)

Lindenstraus yayınladığı raporda Mavi Marmara operasyonunun başarıya ulaşmamasında Başbakan Natanyahu’yu suçlu buldu. Lindenstraus Natanyahu’nun Mavi Marmara ile ilgili gerçekleştirdiği toplantıların tutanaklarının olmamasını da eleştirdi. Mavi Marmara olayından önce Yediler Kabinesinde durumu ele alan başbakan Mavi Marmara konusunu hiçbir şekilde kabinede gündeme almadı. 

Lindenstraus Natanyahu’yu Winograd ve Lipkin-Şahak komitelerinin önceden açıkladıkları tavsiyelere uymamakla itham etti. Lindenstraus raporunda Mavi Marmara ile ilgili istihbaratın 2010 yılı başlarında toplanmaya başladıktan sonra İSK Genelkurmay Başkanı Aşkenazi, Savunma Bakanı Barak, Stratejik İşler Bakanı Moşe Yaalon’un Natanyahu’dan kabine toplantısı istedikleri belirtildi. Ancak bu isteğe rağmen düzenli bir toplantı konu ile ilgili yapılmadı.

Natanyahu ile Barak arasında dialog sorunu olduğu da raporda göze çarpan bir diğer madde. Yedili Foruma İç güvenlik ve adalet bakanlığı gibi bakanlıkların olmaması ve Mavi Marmara’nın gelmesinden önce yeterince analiz edilmediği belirtildi.

Lindenstraus İSK’yı da Mavi Marmara aktivistlerinin şiddet yoluna başvurmaları durumunu gözardı edip kendilerini yeterince hazırlamamakla suçladı. Aşkenazi’nin Mavi Marmara aktivistlerinin askerlerle fiziki mücadeleye gireceklerini bildiğini de raporuna ekledi. Raporda, Mavi Marmara’nın yola çıkmasından bir gün sonra üçüncü tarafların gözetiminde Erdoğan ile Natanyahu görüşmeye başladığı belirtildi. Lindenstraus sonuç bölümünde ise İSK eğer bu operasyona gereğince hazırlansaydı bu operasyon çok farklı şekilde bitebilirdi dedi.  

Kamu denetçisi Raporu 107 sayfa için aşağıdaki  1. link'i tıklayın lütfen. 

1-  http://go.ynet.co.il/pic/news/mashat_merged_document.pdf

2-  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4241882,00.html

 3-  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4241498,00.html

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
28/06/12 17:58
Yazı ve linkler için teşekkürler.
Adınız
20/06/12 19:13
adın "gerçeği arayan" olduğuna göre anlaşılan sen halen gerçeği bulamamışsın.gerçeği bulsaydın gerçeği bulan diye adlandırılmak gerekirdi.imdi gerçeği ararken ve de sazan sazan bakarken gerçek senden teğet geçmiş gibi görünüyor.hal böyle olurken de senin yorumların vız gelir tırıs geçer.sana bir tavsiyem var ;marketten veya teknolojik marketlerden veya veya mağazalardan alış veriş yaparken o aldıklarının o kullandıklarının hangi milletin ürünü olduğuna iyice bak aksi taktirde son kullanım tarihini geçmiş ürünü kullandığın gibi midende karın ağrısı yapmasın.son söz iyi ki sazanlar senin gibi sazan değil balık yerken biz de mide ağrısından giderdik.
Gerçegi Arayan
20/06/12 14:16
Yaniliyorsun ADINIZ..Bis Israili çok severiz..Bütün Dünya kadar..ve tabii Yahudilerin Yahudi olmayanlari sevdigi kadar..
Adınız
20/06/12 06:42
çok enteresan sayın gerçeği arayan sazan.geçen gün mısır sınırnında çalışan bir israilli arap filistinli teröristlerce öldürüldü.bunu biz türk basınında izleyemedik.ancak türk basınında izlediğimiz iki adet filistinlinli teröristin israilliler tarafından öldürülmesidir.yani her iki taraftan öldürülen kişilerin dini müslüman.biri sınırın bir tarafı diğeri öte tarafı.demek ki burada önemli olan müslümanlık değil önemli olan anti israillilik.ve demek ki burada önemli olan insanlık değil önemli olan anti israillilik.
Gerçegi Arayan
18/06/12 19:42
Yanilmadigimdan eminim..
Alon
18/06/12 16:04
Gerçeği arayan !!! Ararken saçmalayan...Sen hiç milliyet olsun hürriyet olsun , onların internet sayfalarını görmedin galiba..Ki bu gazeteler sözüm ona türkiyenin liberal sayılan gazeteleri..Yeter ki bi israil , yahudi haberi olmasın yüzlerce sazan atlar oralara..Küfürün bini bir para...Olmadık komplo teorileri ile birbirlerine şakşakçılık ederler..Defalarca bu tip yorumları okuyan koyun olsun , sazan olsun bir daha ki sefere onlarda sazı alır eline..O silinen bölüm olayına gelecek olursak ; Ben defalarca burda yorum yaptım..Bazıları ağır olmuş ve bu sitenin moderatörü benimkileri yayınlamadı..Herneyse, diyecegim odur ki ; eleştirmeden evvel kendi arka bahçene bir bak. Cami çıkışlarında yahudilere ettiğiniz o küfürleri hatırla, bazı yalaka TV lerdeki açık oturumlarda bir tarafınızdan uydurduğunuz komplo teorilerini hatırla..Irkçılıgın anayasada yasak olmasına ragmen , polisin sırıtarak seyrettiği ,meydanlarda nazileri ve hitler denen pisliği öven pankartları hatırla..Bunlar senin arka bahçen..Önce burayı temizle sonra gel yorum yap
Rudolf
18/06/12 00:59
Yaniliyorsun ( Gercegi arayan ) bey o seref sizlere aittir, bizler kimseye kufur hakaret, etmeyiz 5000 Yillik bir gecmis olan bir Ulus Gelenegi ile kendimizi savunur vede istediklerimizi anlatiriz, kimsenin Bakentine goz dikmeyiz, hic bir Ulusun Bayragini Yakmayiz, hic bir zamanda Dusmanimizin Dostuna Yardim gemisi yollamayiz, Kendilerini Buuuyuuukk Ulus olarak gorenlere duyurulur..
Gerçegi Arayan
17/06/12 11:26
Ben inaniyorumki artik:Yahudi cephesinde bir BASIN SAVUNMA ÖRGÜTÜ var..Her ne eleştiri gelirse gelsin savuşturulmak,her durumda Israil ve siyonistleri hatta Yahudileri suçluda olsa suçsuz çıkarmak için kurulmuş..Sıkıştıklarinda küfür...Başa çikamadiklari bir konu olursa o bölümü silmek le sürüyor..
yusuf zengin
16/06/12 09:54
iSRAIL DEMOKRASISINE SAPKAMI CIKARIYORUM .BU DEMEK DEGILDIRKI ISRAIL HAKSIZ IDI. MAVI MARMARA GEMISINDEKI ,ISRAIL'E KARSI KIN VE NEFRETTEN GOZLERI DONMUS IHH MENSUPLARI GAZZE'YE YARDIM GOTURMEK ICIN DEGIL ISRAIL'E KARSI ADETA SAVASMAK ICIN GELMISLERDI.NITEKIMKI BASTAN DEMIR CUBUKLAR BALTALAR BICAKLAR HAZIRLANMIS USTLERINEDE KURSUN GECIRMEYEN CELIK YELEKLER VE GAZ MASKELERI GIYIP GEMIYE INEN ISRAIL ASKERLERINI OLDURMEGE,LINC ETMEGE KALKISMISLARDIR. ISRAIL YONETICILERI GEMIDEKI IHH MENSUPLARININ HIR CIKARACAKLARINI BIDIKLDIKLERI HALDE BUNU GOZ ONUNE ALMIYARAK HATA YAPTILAR. DILERIMKI ILERDE GAZZE'YE YONELECEK GEMILERI HER SEYI GOZ ONUNE ALARAK BASKA BIR TAKTIKLE KAN DOKULMEDEN DURURMAYI BASARIRLAR.CUNKU ILERDE BOYLE BIR YANLISLIK YAPILIRSA ISRAIL DUNYA KAMU OYU NEZNINDE AGIR SUCLAMALARLA KARSILASABILIR .ZATEN ISRAIL DUSMANLARININ ISTEDIGI BUDUR.ISRAIL'I KARALAYIP GAYRI MESRULASTIRMAKTIR.BASKA BIR ULKENIN BASINA BOYLE SEYLER GELSEYDI HIC KIMSE AGZINI ACMAZDI BILE ,DUNYA DEVLETLERI IKI YUZLUDUR.CIKARLARI YUZUNDEN ISRAIL DEVLETINI BUYULTEC ILE GOZETLIYORLAR,BU YUZDEN ISRAIL BOYLE TAKTIK HATALARINA DUSMEMELIDIR. ISRAIL VE YAHUDILERE CENABI HAK SIZLERLE OLSUN CUNKU DAVANIZDA SIZLER HAKLISINIZ .IYI GUNLER.
Rudolf
15/06/12 13:46
filistin diye bir ulke yokki, gemisi gitsin !!!!!
3cü göz
15/06/12 12:45
Filistin e giden Türk gemisinde NE ISLERI VARMIS???

Haber Merkezi