Haber Merkezi

05/06/12

İSRAİL'DEN ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE

 

ישראל היום

İsrail’den İsrailli Çölyak Hastalarına Müjde

 

Kadima milletvekillerinden Meir Şitrit’in İsrail Meclisi Knesset’in gündemine taşıdığı Çölyak kanun tasarısı, İsrail’de yaşayan çölyaklılar için umut ışığı oldu. Çölyak hastaları “Glüten” adlı maddeye alerjik olduklarından buğday, çavdar, arpa vb. Yiyecekleri ve bunlardan yapılmış mamülleri tüketemiyorlar.

Şitrit’in kanun teklifinde glütensiz ekmek alan İsrailli aileye ayda 500 Yeni İsrail Şekeline kadar (Yaklaşık 250 TL) ücret iadesi yapılması gündemde. Kanun tasarısının yasalaşması durumunda glütensiz ekmeğin fiyatı normal ekmeğin fiyatını geçmeyecek.

Eran Cohen ve Noam Şitrit Maliye Bakanlığı adına bu kanuna şiddetle karşı çıktıklarını bu kanunla devlete milyonlarca şekel yük bindirildiğini söyleselerde kanun teklifi Knesset’te ilk oylamada oy birliği ile kabul edildi.

Knesset’te bir kanun tasarısının kanun haline gelebilmesi için tam üç kez oylanıp onaylanması gerekiyor. Kadima milletvekili Meir Şitrit, onbinlerce Çölyak hastasına kötü davranıldığını ve artık batıda olduğu gibi buna bir son verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=17815&hp=1&newsletter=04.06.2012

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Kapitalist
16/06/12 13:26
Yahudi bunu bulduysa kökünde PARA vardir..
Adınız
10/06/12 20:59
hayret buna yorum yapılmamış.

Haber Merkezi