Haber Merkezi

02/06/12

'' GÖKYÜZÜNÜN AYDINLIĞI'' ÇOK YAKINDA SİNEMALARDA

חדשות

"Gökyüzünün Aydınlığı" çok yakında sinemalarda

''זוהר הרקיע'', סצנה מתוך הסרט

İsrail'in Gazze'den tek taraflı olarak çekildiği 2005 yılındaki olayları konu alan İsrail'de çok ses getireceğe benziyor. Filmi geri çekilme karşıtı iki aktivist olan Eliyahu Binyamin ile Benny Gal çekti. Filmin en önemli özelliği İsrail Savunma Kuvvetleri (İSK) askerlerinin geri çekilme sırasında yaşadıklarını konu alıyor.

Maariv Gazetesi filmi gerçekleri çarpıtmakla suçlarken film Gazze'deki ve Batı Şeria'nın kuzey bölümünde evlerinden çıkarılanların penceresinden 2005 olaylarını yansıtıyor. Filmde üstün başarılı bir askerin tek taraflı ev boşaltmalara katılması ve yerleşimcileri evlerinden çıkarması için emir almasıyla başlıyor.

Filmde üstün başarılı askerin rütbesini almasına haftalar kala emre itaatsizlik yapıp yapmama arasındaki gidiş gelişleri işleniyor. Filmin eleştirdiği en önemli nokta ise İSK askerlerinin İsrailli yerleşimci veya sivillerle karşı karşıya getirilmesi. Yönetmenler 2005 yılında olan olayları "felaket" olarak niteledi.

 

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/373/442.html?hp=1&cat=402&loc=50

FİLİMDEN BİR BÖLÜM:  

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi