Haber Merkezi

25/05/12

ZVİ AHARONİ YAŞAMA VEDA ETTİ

 

חדשות

Tsvi Aaroni Yaşama Veda Etti

 

צבי אהרוני,איש המוסד לשעבר שלכד את אייכמן

 

Nazilerin Nihai çözüm projesi mimarlarından Adolf Eichmann'ı yakalayıp İsrail'e getiren Mossad timi üyelerinden Tsvi Aaroni Londra'da 91 yaşında gözlerini açmamak üzere yumdu. 

Tsvi Aaroni'nin adı,  Mossad tarihine, Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann'ı Arjantin'de Garibaldi sokağındaki evinde tesbit edip yakalayıp İsrail'e uçakla getirilmesinde oynadığı rolden dolayı altın harflerle kazınmış durumdu.

Aaroni'nin Mossad'dan ayrılması ile birlikte güvenlik sistemleri devletin diğer kurumlarındada kullanılmaya başlandı. Yalan makinesi buna güzel bir örnek.

Aaroni, Almanya'nın Frankfurt kentinde dünyaya geldi. Aile Nazilerin yükselmesinden dolayı önce Berlin'e ardından da 1963 yılında İsrail'e yerleşmeye karar verdi. Aaroni 1942 yılında İngiliz ordusuna katılarak Nazilere karşı cephede savaştı ve Alman esirleri sorgulama görevlerinde bulundu. 

İsrail bağımsızlık savaşının başlaması ile İsrail Savunma Kuvvetlerinin (İSK) bünyesine katılan Aaroni Karmeli taburunda görev yaptı. Aaroni İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet'in (ŞABAK) sorgulama ve soruşturma departmanı şefliğine getirildi. Aaroni,  1960 yılında Eichmann'ı yakalamak için Arjantin'e yollanmıştı.

Aaroni gizli kamera ile Eichmann'ın resimlerini çekmiş evin ise karısı Vera'ya ait olduğunu belgelemişti.  Toplamış olduğu istihbarat ile İsrail'e döndü. Yapılan toplantıda Eichmann'ın paketlenip İsrail'e getirilip adalete teslim edilmesine karar verildi. 

Eichmann'ın kaçırılması sırasında arabayı kullanan Aaroni, kaçırılma olayından sonra Eichmann'ı sorguya çeken yegane kişiydi. Aaroni'nin yaptığı sorgulama sonucu , Eichmann kendisine yöneltilen suçlarını kabul edip İsrail'de yargılanmaya razı olduğuna dair belgeyi de Aaroni'nin huzurunda imzaladı.

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/371/676.html?hp=1&cat=402&loc=51

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Alon
09/10/12 23:26
Can ile Canan..Daha yeni farkettim burada yorumum ve cevabınız olduğunu...Ben hiçbir zaman Türkçem düzgündür iddiasında bulunmadım..Fakat sözüm ona kendini avukat olarak tanımlayan bir kişinin sizden,benden daha iyi türkçesi olması gerekir..Ben imla hatası yaparım..Eğleneceğiz olarak yazmam eğlencez diye yazabilirim..Bunu türkçe bilen herkes anlar..Ama bir avukat (!) kaatil diye yazarsa onun diplomasını tuvalete asarım...Bilmem farkı anlatabildim mi ???? Valla, istersen mavi marmaradakilere melek de, angel de , aziz de..Ne dersen de...Bana göre TERORİSTtirler...O gemi istanbul dan kalkmadan önce şahadet yeminleri etti mi ? etti...Ölmeye gidiyoruz diye havladılar mı? Hemde nasıl...Ve bunlar size göre barışsever eh ??? O zaman biz almayalım...
1897Basel
11/06/12 20:22
Can ile Canan’dan güzel ve hatasız bir türkçe ile,asaletlerine yakışır kutlanmayı hakeden bir yorum.Yağcılık şahsiyetsizliği ile aynı kefeye konulmayacağını dilerim bu samimi methiyenim.Her ne kadar,sayın yorumcunun gözünde türkçeden ikmale bırakıldıysam da,elimden gelen bu kadar...Ve yine,her ne kadar yorum ve yorumu süsleyen sorular sayın alon muhatap alınarak yazıldıysa da,satır aralarında kullanılan “HOOSSTT” kelimesi,şahsıma ait olduğundandır ki,doğmamış çocuğa don biçmeye kalkışmamın sebebi anlaşılır umarım....”Bir de faşitlere "Hoşt!" diyenlerin, faşist önderlere duydukları hayranlık ile başka milletlerin tarihlerini çarpıtma hakkını kendinde görmelerinin muhasebesi var.”-Olmadı sayın misafir..Kendimde gördüğüm bazı haklar dışında başka haklar gördüğüm yok..Kendime biçtiğim elbisedeki haklarım,daha önceleri de belirttiğim üzere devletimin beka’sıdır.Bu konuda üstüme düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğimden kimselerin şüphesi olmasın.Bugüne dek getirdiğim de şu anda karşimda duvarda asılı çerçevelerde gururla duruyorlar...Hiç bir milletin tarihini çarpıtmak haddim değildir.Ancak çirkin uslupla,kin ve nefret dolu suçlamalara verilecek en iyi cevap,çirkin yorumların kalemine kendilerinden saklanan,gizlenen gerçek tarihi bilgileri gözlerine sokmaktan öte bir şey değildir..Hangi tarihi bilgiyi çarpıttığımı bildirirseniz,ikimizden biri kesinlikle kendini yeniden tahlil etmeye mecbur olacaktır.....Alon’dan özür dileyip,sahayı ona bırakırken,size de selamlarımı gönderir,saygılar sunarım.Kalın sağlıcakla....Not::"Eğer Ay'da savaş olsa, Türkler mutlaka oraya merdiven dayayarak savaş etmeye giderlerdi." - Loyd George..
can ile canan
10/06/12 21:26
Alon. Kelimeleri doğru yazmak ve imla kuralları kadar, onları doğru anlamda kullanmak da önemli değil mi sizin için? (Gerçi başka bir yorumcuyu dil üzerinden vurduğunuz yorumunuzda pek çok Türkçe imla hatası mevcut ya neyse.) Mavi Marmara güvertesindekilere "terörist" deniyor. "Terörist" nedir sizin için? Ellerinde patlayıcı silahları, kesici aletleri ile mi karşı saldırı düzenlediler kendilerine doğru hücum botlarla gelen ve helikopterle tepelerine inen İsrail askerlerine? Bildiğim kadarıyla İsrail devleti en başından beri böyle bir girişime izin vermeyeceğini ve müdahalede bulunacağını açıkça beyan etmişti. Dolayısıyla İsrail'in tutumu açısından bir belirsizlikten bahsedilemez. Nitekim ölenlerin bazılarının aile yakınları, bu argümanla kendilerine mani olmaya çalışmışlar son ana kadar... Mavi Marmara olayı ve yola çıkma sebebi üzerine pek çok eleştiriler de yapılabilir, barış adına yola çıktığı söylenen bir gemidekilerin bazıları neden askerle çatışmaya girer gibi pek çok soru da sorulabilir ama tek başına bu eleştiriler katılanları "terörist" ilan etmek için yeterli mi? Katılımcıların bazıları kendilerinin cihat yaptığına inanıyor, şehit düşeceğine inanarak öne atlıyor. Yöneticiler ve İslam öğretilerine mi eleştiri oklarınız yoksa nedir? Bir de faşitlere "Hoşt!" diyenlerin, faşist önderlere duydukları hayranlık ile başka milletlerin tarihlerini çarpıtma hakkını kendinde görmelerinin muhasebesi var. Ki bazı liderlerin en büyük siyasi başarısı, içeriye ve dışarıya karşı laik eşitlikçi bir sistem kurduğu intibasını en yüksek seviyede yaratabilmek olabilir. Kendi ülkeme sözü getirirsem, "tek tek tek"çi zihniyetler ile, çok uluslu ve çok dinli (yer yer kimi şehirlerinin yarı nüfusu gayrimüslim olan) bir Osmanlı'dan %99'u Müslüman laik bir düzene geçtik. Buna rağmen azınlık katliamları bitmeden devam ediyor, %1 de yok edilmeli anlaşılan. Rahşan Ecevit'in şahsında en geniş toplumsal yankısını bulan, Ulusalcılarımızın "Türkiye'de İslam elden gidiyor" propagandalarının üzerinden sahi ne kadar zaman geçti? Ondan sonra bu toplumun fertlerinin radikal İslamcı kanadı bir gemiye binince ve rotasını Gazze'ye çevirince "terörist" oluyor. İfadelerinizden yansıyan ruh haline bakılırsa "ezilecek böcek" gibiler aslında ama "terörist" daha şık ve politik doğrucu... İnsanlar her şeyi nasıl bu kadar karmaşıklaştırabiliyor? Sadece anlamaya çalışıyorum kendimce.
musa yahyaoğluna
08/06/12 19:15
ATANIN LAİK VE MEDENİ HALKI'nın köküne kibrit suyu dökecek olanlar eğer sizin öngördüğünüz üzere bunda başarılı olurlarsa, sizin Türkiyedeki versiyonlarınızında o kibrit suyunun içinde yer alacağından hiç şüpheniz olmasın,kibritin ateşe verdiği samanlık yanarken samanlığın farelerinin bu ateşten kurtulacağınımı sanıyorsunuz.Merak etmeyin ATANIN evlatları için hazırlanan yangında oluşacak ateş çemberinin içinde sizlerde yerinizi alacaksınız.Şayet bu iktidar sizin öngürünüz doğrultusunda laikliğin temel ilkeleri yerine kendi ilkelerini getirecek iseler ve bundada başarılı olurlar ise ortaya çıkacak olan bu yeni Cumhuriyet ile İRAN kendisi için yeni bir stratejik ortak kazanmış olacaktır.Eğer gelecekte böyle bir durum hasıl olur ise, yıkmak için uğraştığınız,uzun zamandan bu yana sayenizde,sadece tabelada yazılı olan Atanın Cumhuriyetini fellik fellik arayacaksınız.
MUSA YAHYAOGLU
02/06/12 01:27
SAYIN BUSRA hanim GARGAT agacini bana kalirsa Sen dik yakinda ATANIN LAIK VE MEDENI HALKI ve onlarin destekcileri hepinizin kokune kibrit suyu dokecek
Rudolf
01/06/12 13:27
Memnuniyetle sayin basel
halit sönmez
31/05/12 21:35
çok enteresan ve komik birşey büşra sen avukatmısın ali sen doktormusun veli sen mühendismisin nasıl bir saçmalık bu laflar:)senin görüşlerini dile getirse okey olacak getirmezse olmuyor.ne kadar müslüman ve yahudi varsa kin kusmak için burda toplanmış yorum yapmak üzere.hadi büşra avukat gerçekten diyelim sizin eğitiminiz nedirki?söyleyinde en azından diyebilelim vay seni doktor yapanın mühendis yapanın aklına diyebilelim.yada eğitimsizseniz zaten söyledikleriniz hiç bir önemide yok.
1897Basel
30/05/12 13:50
Sayın Rudolf...Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim..Dilimi yani ivrit..biliyor musunuz.Sn.editör izin verirse eğer,size kendi dilimde bir mesaj iletmek isterim...Teşekkür ederim..saygı ile.
Alon
30/05/12 07:59
Büşra !!!! Sen avukat mısın ? Senin gibi türkçe yazmasını bilmeyen bi tipten nasıl avukat olur ? Kaatil ne demek ? Yüssüz ne demek ? Utanmaz ümmetçi seni, önce dilini öğren. Geliyoruz geliyoruz diyorsun , seni kim durduruyor ? Bu Ahmet Yasin denen tipi tanır mıydın ? Hani şu hamasın kurucusu denilen herif ? O da böyle konuşuyordu, Adam tekerlekli sandalyesinde uçuş şampiyonu oldu..Bu arada islam gücünü zaten gösteriyor. Gerçi sonuç henüz belli değil ama şu anda şiiler sunnilere karşı önde gözüküyor. Bakalım yarın kim kimi gırtlaklayacak..İşte böyle bir güç.......
Tarihci
29/05/12 12:40
Belki Eichmann la beraberdirler şimdi kimbilir?
Rudolftan Sn .1897 Basel'e
29/05/12 01:16
Sayin Basel asagida sozunu ettiginiz ve ilk cagda yasyanlarin sik sik agizlarina aldiklari su meshur GARGAT Agaci hakkinda izahat vermek istiyorum, Bildigim kadari ile kafalari islamin sacma sapan hurafeleri ile dolup tasan orumcek kafalilarin inanisina gore Megido ovasinda Yahudilerle muslumanlar arasinda yapilacak nihai savastan sonra savasi kazanan muslumanlar geride kalan Yahudilerin hepsini kilictan gecireceklermis,Yahudiler kacarken onlerine gelen agaclara saklanmak isteyeceklermis agaclar ise birden canlanip musluman askerlere arkamda bir Yahudi var oldurun diyeceklermis,fakat agac turlerinin icinde bir agac varmis ki o canlanmayip askerlere hic bir sey soylemiyacekmis ve o agacin arkasina saklanan Yahudi olmekten kurtulacakmis iste o agacin adi da GARGAT Agaci imis iste maslimiz bundan ibaret bu tur palavralari dinledikten sonra islamin ne kadar modern ne kadar gercekci ne kadar hos goru sahibi oldugunu daha iyi anliyor bu kadar ilerlemelerini adeta tebrik ediyoruz ...
Shlomo Hayim
28/05/12 12:59
Hala akıllanmamış..Hala yakındır geliyoruz diyor..Hala kılıçtan bahsediyor ya..Hala ortaçağda,hala Orta Asya bozkırlarında yaşayanlar var derdim de,kimseler inanmazdı...Pes.
1897Basel
28/05/12 11:29
Yahu,ne zaman bir şeyler yazsam,karşı cephelerden gelen reddiyelerde sürekli adı geçen bir "Gargat ağacı" var..Nedir bu gargat ağacı,ne özelliği var.Bilen varsa izah etsin de,biz cahiller aydınlanalım.
Av.Büşra Tekbir
28/05/12 01:48
Unlü bir Insan kacakçısına Rahmet dileyen Istilacı bir Ulusun sözcüsünün laflari na hic şaşirmadik sizle Insanlıgın yüz karasısınız, yakındır yok olmanız Gargat ağaçlarını dikin ama onlarda sizi kurtarırmı bilmem. Yakindır geliyoruz Kaatillerden hesap sormaya elimizde Islamın şanlı kılıcı ile 1897 Basel denen yüssüz adam bakalım sen hangi Gargat agacının arkasına saklanacaksın göreceğiz Ey Islam göster gücünü Münafıklara yıkalım Dünyayı başlarına yakında geliyoruz geliyoruz dikin Gargat ağaçlarını gövdeleri size kafan olsun.
1897Basel
27/05/12 18:52
Gecenlerde enteresan bir haber okudum bir sitede.Cihad cigliklari arasinda teroristlere karsi gerceklestirilen M.Marmara operasyonuna katilanlarin ve bu emri verenlerin Ist.7.agir ceza mahkesinde yargilanacaklarina dair.Haberi yayinlyan site de,cani epey yandigindan dolayi hakli olarak soruyordu."Neden ozel yetkili mahkemelerde degil de,agir ceza' diye.Neyse,bu onlarin sorunu.Dikkatimi ceken bir yorumcunun yazdiklari idi.Soyle ki...yorumundan bir cumle."İsrailin üzerine bu şekilde gitmek doğru değildir.Kafaları atarsa EİCHMAN gibi olayın sorumlularını İsraile kaldırıp esas orada yargılamaya başlarlarlarsa hepten dünyaya rezil olmakda var'..Gercekten carpici ve ilgi cekici..Bugun de,sayin Zvi Aharoni'nin aci haberini satirlarina tasiyan Hasturk'un bu yazisini gorunce her iki haberi bagdastirma geregi duydum...Pek tabii ki,o sitede yapilan bu yoruma karsi elbette ki catlak bir ses olacak idi.Ve nitekim oldu da.Aynen aktariyorum.Umarim mahzuru yoktur.Soyle ki....**@...............Mavi Marmaradaki herkes İsrail deydi niye yargılamadılarda serbest bıraktılarki??? Yani senin tabirinle eichmann lar kendi ayağıyla gelmiş sende hepsini tutuklamışsın sonra hepsini serbest bırakıyorsun bu nasıl iş ? Üstelik en hızlı israil karşıtı yazar çizerler mesela biri Hakan Albayrak Sayın Başbakanın danışmanı şimdi.**Catlak sesin yorumu boyle idi...Ve artisi da ulkemi ve Lieberman'i elestiren soylemleri var da.kissadan gittim..Kendisine yazdigim cevabi sizlerle paylasmak istedim..Bu da catlak sesi muhatap alarak yazdigim yorumum.....*************Misafir............Yazmasina guzel yazmissiniz,hatta disarilarda arayip bulmussunuz da sucluyu,ancak ne var ki kazin ayagi oyle degil.Keske once bir aynaya bakiverseydiniz.Veya tum dunyanin kabul edip siz ve sizler gibi dusunenlerin gozunde bir cop kadar degeri olmayan raporlar hakkinda bilgi sahibi olabilmek icin bir kac sayfa okusaydiniz..Bu raporlari arastirip,yazanlar bu gezegende sozleri itibar goren uzman kisiler olmasina ragmen nedense gercek suclularin gozunde hic bir degerleri yoktur.Bakiniz,size taptaze,sicagi sicagina carpitilmis bir ornek.. ntv haber,"Goz gore gore katliam" basligi altinda Suriyede oldurulen 32'si cocuk olmak uzere 92 cansiz bedenin bezlere sarilmis cesetlerini haber olarak yayinliyor.Tamam,buraya kadar bir sey yok diyelim.Bir baska forum bu fotografi alip.kendi sitesine tasiyarak (kaynak belirterek) basligi anlasilmaz bir sekilde degistiriyor.Aslinda anlasilir da,anlayabilene cinsinden carpici bir baslik..Soyle ki..Baslik..."Iste tipik bir Ortadogu manzarasi" seklinde..Boylesi fotograflara konu olan yasanmisliklar bugunlerde sizlerin ulkesinde, Sudan'da,Afrika'da vs.ulkelerde gorulmektedir.Teror batinin ve Israil'in savas yontemi degildir.Olaydi eger,bugun hedef alinan ulkelerde tas ustunde tas,bas ustunde bas kalmazdi.Gelismis ulkeler bu soylemi cok iyi hatirlamakta olduklarindan ve ders kitaplarina dahi dahil ettiklerindendir ki,tum programlarini buna karsi yapmaktadirlar.Oysa,o sitenin haberini susleyen fotografa bir ortadogu ulkesi olan Israil'de rastlamak mumkun degildir.Teror ve kan kitapta acik acik yazan,"Hristiyan ve Yahudilerle dost olmayin" soylemini kendine yasam bicimi edinmislerin ulkesinde dogar,gelisir ve buyur.Ve her daim ayrik otlarinin arasinda.Batili veya sizin deyiminizle emperyalist gucler veya siyonistler!! bu soylemi cok iyi bildiklerinden,kendilerine yoneltilmek uzere el bebek,gul bebek beslenip buyutulen bu teroru alirlar,bilimsellik ve teknolojinin verdigi gucle hedefine kendilerini degil de ayni onlar gibi dusunenleri yerlestirirler.Bunun disindaki tum tezler ve iddialar,yok efendim petrol imis,yok dogal zenginliklermis,yok suymus yok buymus gibi varsayimlarin tumu palavradan ibaret olup gercek ile ilgisi yoktur..Teror ve terorun yuvasi Gazze'ye gelince..Israil'in yumusak karnidir.Cunku Israil halkinin devlet gozunde paha bicilemeyecek oranda bir degeri vardir.Bir tek Israil'linin teroristler tarafindan parmaginin kanatilmasi dahi savas sebebidir.Cevap vermezseniz,yarin gelip basinizi govdenizden ayirip kopeklere atarlar.Verilmis her cevap aslinda bir guc gosteridir.Farkinda iseniz her cevaptan sonra uzun bir zaman sessizlik yasanmakta olup,kimileri kan uzerine konuslandirilmis seytani intikam duygularini yesertirken.bunun hedefinde olanlar ise egitim,bilgi birikimi bir adim ileri goturerek teknolojiye ve bilimsellige odaklanirlar.Mavi Marmara ile Israil'e cihada gelen basibozuklar ve bunlari gonderenler baslarina neler gelecegini cok iyi biliyorlardi.Sizin de belirttiginiz uzere,bugunlerde Basbakanin danismani olan o zat malum geminin yolcu listesinde iken,son anda gemiden elinde valizi ile gerisin geriye inmistir.Basbakan Erdogan'in ki halkinizin oylari ile iktidardadir,Israil ile yaptigi is anlasmalarindan dolayi iki yuzlu bir siyaset ile suclanmasi aci gercektir ki dogru degildir.Israil'e muhtactir ve eli mahkumdur.Israil'li yoneticiler her ne kadar bu dusmanligin asil sebebi olan antisemit duygulari goruyorlar ve biliyorlarsa da,uluslararasi iliskilerde ticari menfaatler de vardir.Ancak bu menfaatler bir noktaya kadar gelir durur.Yani sonsuzluga dek degillerdir.Cunku elinizi verdiginizde karsinizda kolunuzu isteyen bir zihniyet vardir.Sebebleri,sizlerde karartilmis oysa gelismis ulkelerde en ince noktasi dahi su yuzune cikartilmis karanlik tarihinizde mevcuttur.Ornek vermek gerekirse,silahli predatorlerun bir turlu alinanamasi.(uzun mevzu)..Bugunku AKP hukumetine verilen bir gorev de,tarihinizle yuzlesme gorevidir.Iste,simdi de sirada Istiklal mahkemeleri vardir.Ve gercektir ki,AKP'yi sizler yikamazsiniz.AKP yikilirsa ancak kendini gun gelir.aynen ulkenizde oldugu gibi dev aynasinda gordugu makyajli sahte seklini uluslararasi arenada devam ettirme yanlisligina duser ise,iste o zaman tek bir tokatta yikilir gider.Cunku AKP toksit bir varliktir....Lieberman'i yargilamaniz haddinizi cok asar.Aynen,Istanbul 7'inci agir ceza mahkemesinin durusma adi altinda istedigi muebbet cezalar veya idam da olabilir komedyasi gibi.Dunyada hic bir ulke boylesi bir karar verilse dahi bunu takmaz.Tabii,kan ile beslenen ulkeler haricinde.Boylesi ulkelere girmek gerektigi an da.bunun binlerce yolu var olup,cok basittir.Bir yanda uzay teknolojisini yasayan bir ulkenin ferdi,diger yanda hala ortacagda kalan bir ummetin kulu.Mukayesesini yapana deli derler.***Asagida bir yorumcunun gercekleri yansitan soylemine,"Herkes Israil'deydi de neden yargilanmadilar" sorunuz da gercekten enteresan..Nereden biliyorsunuz yargilanmadiklarini?..Ne sartlar altinda serbest birakildiklari hakkinda bilginiz var mi ki?-Bir de onlar,kucuk,zayif,aciz ve yasamlarinda aci ve asagilik duygusundan baska bir sey tatmamis olan kuklalar idi.Iceri tikip,beslemeye degmeyecek cinsten...Gerekirse bir gun eger,onlari bir gecede ansizin alip Israil'e getirip yargilamak inanin cocuk oyuncagi...Ulkenizde gordugunuz bir tiyatrodur sayin yorumcu..Ister "Comedie Francaise'' deyin,ister "La divina commedia"..Isterseniz rahmetli K.Sunal'in filimlerini izleyin.....Hatta ve hatta,guvendiginiz daglara kar yagdiran Mumtaz Soysal'in sultaninizi Mustafa Kemal Ataturk ile aynu kefeye koyan sozlerini bir kez daha okuyun..Tumunden cikan ana sonuc ve inkar edilemez gercek sudur ki.....**Como cada ano os invitamos al encuentrocon un nuevo numero de la revista bla,bla,bla.**HUZUR ICINDE YAT SEVGILI AHARONI. ULUSUMUZUN BASI SAGOLSUN.

Haber Merkezi