Haber Merkezi

20/05/12

İSRAİL GÜNDEMİNDE BUGÜN 20.05.2012

İSRAİL GÜNDEMİNDE BUGÜN 20.05.2012

 

1-Filistinli, terörist saldırıda kendini yaraladı

 חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

Guş Etsiyon kavşağında gizlenen Filistinli terörist İSK'ya (İsrail Savunma Kuvvetleri) mensup bir komutana hançerli saldırıda bulundu. Asker saldırıya terörist ile boğuşarak cevap verdi. Hem asker hem de terörist yaralandı.

Terörist, kavşakta bulunan İsrailli bisikletçilerin arasına karışarak askerin yanına gelerek saldırıda bulundu. Olayda yaralanan Filistinli etkisiz hale getirildikten sonra tıbbi müdahale için Kudüs Hadasa Ein Karem Hastanesine sevk edildi.

Görgü tanığı askerler genç bir teröristin komutanın üzerine atladığını ve yol kenarında boğuştuklarını gördüğünü ve hemen müdahale ettiklerini belirtti. Görgü tanığı askerler, saldırıya uğrayan askerin karnından yaralandığını belirttiler. 

Bundan önceki bıçaklı saldırıda taksi şoförü Aaron Huciyev Filistinli müşterisi tarafından bıçaklanmış ve ağır yaralanmıştı.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4231474,00.html

 

 

2-Natanyahu: Yabancılar Ulusal Tehdit

 

חדשות

Başbakan Natanyahu, kabine toplantısının başında bugün İsrail'de 60.000 dolayında yasadışı yabancı göçmen bulunduğunu ve bu göçmenlerin gerekli tedbirler alınmaz ise 600.000'e ulaşacağından kuşkusunun olmadığını belirtti.

 

Natanyahu Afrikalı yasadışı göçmenlerin İsrail toplumunu tehdit ettiğini bu durumun artık toplumsal bir olaydan çıkarak İsrail'in güvenliğini de tehdit etmeye başladığını söyledi.

 

Sorunun kaynağının yedi sene önceye dayandığını söyleyen Natanyahu üç senelik hükümetinde bu sorunun üstesinden gelmek için çalıştıklarını yasadışı göçü önemli ölçüde durdurduklarını bundan sonra da gerçekleşmiş olan göçleri ele aldıklarını söyledi.

Natanyahu yasadışı göçmenlere karşı hükümetin en önemli icraatının Mısır sınırında kurulmakta olan ve Ekim ayında tamamlanması beklenen sınır çiti olduğunu belirtti. Buna benzer bir çitin inşaasına Ürdün sınırında da  başlanmıştı.

Yasadışı göçmenlerin çok küçük bir kısmı mülteci statüsünde. Geri kalan büyük kısmı ekonomik sebeplerle İsrail'e gelmiş bulunuyor. 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/369/825.html?hp=1&cat=404

 

 

3-Bağımsızlık Bayramı: Perşembe günü kutlanacak

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

Bakanlar kurulunun aldığı karar ile İsrail Bağımsızlık Bayramı bundan sonra

İbrani takvimine göre 5 İyar tarihinde kutlanmayacak. Yeni düzenlemeye göre 5 İyar’ın haftasına denk gelen Perşembe günü kutlamalar için yeni tarih olarak belirlendi. Bunun anlamı David Ben Gurion’un İsrail Devletini ilan ettiği gün olan 5 İyar tarihinin sıradanlaştırılması ve bayramın gününde kutlanmaması.

Kanun tasarısının Çarşamba günü Knesset’e oradan da hukuki merciilerce onaylanması bekleniyor.  Kanun tasarısını Turizm Bakanı Stas Misejnikov verdi. Knesset tören komitesi başkanı Misejnikov kanun tasarısını, şehitleri anma günü ile bağımsızlık bayramının arka arkaya anıldığını ve kutlandığını anımsatarak şehit ailelerine bir nebze olsun rahatlatmaya yönelik bir adım olarak niteledi.

Misejnikov bunun yanında Şabat gününün de ihlal edilmemesi için bu kanun tasarısının güzel bir çözüm olduğunu belirtti. 5 İyar tarihi matematiksel olarak yalnızca Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günlerine rastlayabiliyor.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4231592,00.html

 

 

 

4-Vatani Hizmette İşler Karışıyor

 

 

 

חדשות 

"Ortak Payda" veya "Enayi Hareketi" olarak da bilinen tüm İsrailliler için askerlik veya vatani hizmet yasası çıkartılmasını destekleyen sivil toplum örgütü, aşırı dinci Şas Partisi Genel Başkanı Eli Yişay'ın "İSK (İsrail Savunma Kuvvetleri) bünyesinde dindar asker görmek istemiyor" şeklindeki açıklamasının doğru olup olmadığı öğrenmek için İSK Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'a kamuoyu önünde soru yöneltti.

 

"Ortak Payda" hareketi General Gantz'tan konuya açıklık getirmesi isteğinde bulundu. Hareket bunun yanında Gantz'tan randevu talep etti.

 

Hareket, dindarların da tıpkı diğer tüm vatandaşlar gibi askere gitmelerini veya vatani hizmet olarak toplumsal çalışmalarda bulunmalarını istiyor. Hareket dindarların bu toplumsal yükü taşımasıyla birlikte İsrail toplumunda eşitlikten söz edilebileceğini belirtti.

 

Şas Genel Başkanı Eli Yişay da "Ortak Payda" hareketine yüzlerce aşırı dindar gencin askere alınmayı beklediğini ancak İSK'nın onları askere almadığını belirtmişti.

 

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/369/891.html?hp=1&cat=875&loc=51

 

5-Şin Bet: Filistinliler bebek kaçırmaya teşebbüs etti

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

 

İsrail Mahkemelerinin konuyla ilgili yayın yasağını kaldırmasından sonra geçtiğimiz Mart ayında Filistinli teröristlerin Batı Şeria’da yolda seyreden İsrailli anne, kızı ve bebeğini kaçırmaya çalıştıklarını başka arabaların olaya müdahil olmasıyla beraber teröristlerin kaçarak kayıplara karıştıkları belirtildi.

 

Filistinlilerin İsraillileri kaçırarak İsrail’in elindeki Filistinli mahkumların serbest kalmasına uğraştıkları önceden beri biliniyor.

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet bugün yaptığı açıklamada Batı Şeria’da yaşayan İsraillileri terörize eden bu teröristleri adalete teslim ettiklerini ve yeni adreslerinin İsrail hapishaneleri olduğunu duyurdu. Şin Bet saldırganların anne kız ve bebeğe Bet-El yakınlarındaki bir karayolunda saldırdıklarını beyan etti.

Şin Bet yaptığı bir diğer açıklama ile İsraillileri uyanık olmaya çağırdı. Mart ayındaki başka bir saldırıdan örnek veren yetkili Filistinlilerin otostop çekmeyi adam kaçırmak için bir taktik olarak kullandığını belirterek otostopçulara prim verilmemesi istendi.

 

 

 

 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4231473,00.html

 

 

 

6-İSK Kıbrıs yolcusu mu?

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

 

İsrailliler Kıbrıs'a askerlerinin yollanacağını bugün ilk kez Türk gazeteleri sayesinde öğrendi. AA'nın (Anadolu Ajansı) haberine göre Kıbrıslı bir kaynak Kıbrıs açıklarında bulunan gaz kaynaklarının korunması amacıyla İSK (İsrail Savunma Kuvvetleri) askerlerinden 20.000 kadarının Kıbrıs'a yerleştirileceğini belirtti. Haberde, Kıbrıs'ta kurulacak olan tesislerde çalışmak üzere buraya askerlere ek olarak 30.000 İsraillinin Limasol'a yerleştirileceği iddia edildi.

 

Geçtiğimiz Şubat ayında Başbakan Natanyahu Kıbrıs'a resmi bir ziyarette bulunmuş mevkiidaşı Dimitris Hristofyas ile bir dizi anlaşma imzalamıştı. AA'nın haberine göre bu görüşmede Hristofyas Natanyahu'dan İsrailli iş adamlarına KKTC'de çalışma yasağı getirmesini istedi. Bilindiği gibi KKTC dünyada Türkiye hariç hiçbir devlet tarafından tanınmıyor.

AA'nın iddiasına göre Natanyahu, Hristofyas'ın isteğini kabul etmek için 20.000 İSK askerinin adanın rum kesimine konuşlandırılmasını talep etti. Habere göre Hristofyas ile Natanyahu arama kurtarma alanında da işbirliği anlaşması imzaladı.

Ankara, Kudüs ile Lefkoşe arasındaki ilişkiden kesinlikle memnun değil. Bilindiği ada 1974 yılında Türkiye'nin askeri operasyonuna sahne olmuş ve ada Türk ve Rum olarak ikiye bölünmüştü.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4231662,00.html

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ADIMIZ ANDIMIZ
28/06/12 13:03
Geçen Yüzyil USA ya en çok göçmen kabul edilen göçmenler Yahudi idi..Niye Nasil Neden araştirin.. Şimdi ise kendileri göçmen karşiti..
okyanus...
04/06/12 20:44
israil devleti kendisi için istediği sevgiyi barışı huzuru özgürlüğü başkalrı içinde isteyebilcek olgunluğuna eriştiğinde israil gerçekten vaad edilmiş toprakları ile adını anamadıkları israil tanrısı ile barışmış olacaktırlar
rudolf
23/05/12 02:00
Bre Bedros sen bunlari yazmadan once herhalde Agopun meyhanesinde rakiyi fazla kacirdin ,,yapma kardesim fazla icme hem Aklina hem cebine zarar,aksamlari evine pasa pasa erken git ha giderken soldan git belki hancuryak ordusuna rastlarsin ne melaziimmm
1897Basel
22/05/12 22:18
Sarkis Zegopyan Jerusalem yolunda colde yolunu sasirdi.Dere tepe giderken,Sina'nin 15km.dogusunda aniden bir kutup ayisi ile karsilasti.Kutup ayisi kis uykusundan uyanmis ac idi.Once Zegopyan'in devesini bir pencede halledip afiyetle yedi.Karni doyunca kan dolasimi hizlandi.Hava sicak,general hem kose hem de kel.....Gunes de vurunca keline parildamaya basladi.Bir baska gorundu ayinin gozune.Sonrasi malum..Bir koksinelimiz daha oldu.
BEDROS PAPAZYAN
21/05/12 21:03
Buyuk Ermeni Ordusu Hancuryak Generallerinden Sarkis zegopyan El-Kudsa yaklaşiyor yahudiler kaçın kaçın kaçın

Haber Merkezi