Haber Merkezi

14/05/12

İSRAİL GÜNDEMİNDE BUGÜN 14.05.2012

 

İSRAİL GÜNDEMİNDE BUGÜN 14.05.2012

  

   

 

1-İSK Generalleri Yeni Göçmenlerle Bütünleşiyor

 

 

 חדשות

 

 

Geçtiğimiz günlerde İsrail Savunma Kuvvetleri (İSK) Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ile görüşen yeni göçmen yalnız askerler duygulu anlar yaşadı. Bu duygulu anların İSK'nın askeri birlikteliğini arttırmak için haftalık görüşmeler haline çevrilmesine karar verildi.

 

Genelkurmay başkanlığı haftada bir toplantılarını yeni göçmen yalnız askerlerin bulunduğu kuzey İsrail'deki kışlalarda yapacak.

 

Geleneklere göre genelkurmay toplantısı Tel-Aviv'de bulunan savuınma bakanlığı binasının 14. Katında yapılıyor. Bu toplantılar nadiren savunma bakanlığı dışında gerçekleşiyordu.

 

Generallerin ordunun içinde özel yere sahip bu askerlerle daha iyi bir ilişki kurmak için bu kararı aldıkları bildirildi.

 

Toplantıların fikir babası İSK Genelkurmay başkanı Gantz. Gantz geçtiğimiz Pesah (Hamursuz) Bayramında 30 kadar yalnız askerle bayram yemeği yemişti.

Yapılan planlara göre Generaller askerlerle yakınlaşmak için öğlen yemeklerini beraber yiyecek.

 

İSK'dan yapılan açıklamada bu askerlerin İSK'nın gerçek ruhunu yansıttıkları ve onları desteklemek için her türlü tedbirin alınacağı bildirildi.http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/367/606.html?hp=1&cat=875

 

 

 

2-Filistinli Mahkumların açlık grevi sona erdi

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

 

Mısırlı bir kaynağa dayanılarak verilen haberde, 27 gündür süren açlık grevi Natanyahu'nun 1500 mahkumun şartlarıyla ilgili verdiği karar dolayısıyla sona erdiği belirtildi. Habere göre İsrail teröristleri tek kişilik koğuşlarda tutmak yerine normal hücrelerde tutacak. Tutuklulara uygulanan siyasette yumuşamaya gidilmesi gündemde. Ancak henüz İsrail hükümetinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Konuyla ilgili gelişme Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Başkanı Mahmut Abbas'ın özel temsilcisini Mısır'a yollaması ve bu temsilcinin Mısır İstihbarat Servisi ile yaptığı görüşmeden sonra İsrailliler ile Mısırlılar arasında gerçekleşen görüşmeler sonunda kat edildi.

 

 

Filistin Esirler Derneği Başkanı Kadura Fares'in Yediot Ahronot Gazetesine yaptığı açıklamada İsrail'in tutumunun yarın Hapishane Kuvvetlerinin davranışları sonucu ortaya çıkacağını söyledi. Fares'in ifadesine göre İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet konuyla ilgili görüşünü bir rapor halinde ilgililere sundu.

Teröristlerin istekleri arasında aile ziyareti, hapishanede eğitim, ek tv kanalları ve hapishane kantininden alışveriş yapabilmeleri için cep harçlığı zammı olarak belirtildi.

 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4228678,00.html

 

3-Şas Vatani Hizmet Kanununa Karşı

 

İsrail'de Sefarad kökenli aşırı dinci Yahudilerin temsil edildiği Şas partisi vatani hizmet kanununun ele alınacağı vatani hizmet komitesine temsilci yollamayacağını açıkladı. Bilindiği gibi yeni kanun tasarısı din öğrencilerinin vatani hizmet muafiyetini iptal ederek herkes için vatani hizmet parola içeriyor.

 

Komitenin başkanlığını Kadima Partisinden Yohanan Plasner yapacak. Şas Partisi Başkanı Eli Yişay komiteyi ciddiyetten uzak olmakla suçlayarak temsilci yollamayacağını belirtti. Yişay bu senaryosu belli oyunun bir parçası olmayacaklarını söyledi. Yişay'ın, kararı, Şas Partisi ruhani lideri Rav Ovadya Yosef'e danıştıktan sonra aldığı belirtildi.

 

Yişay Tevrat öğrenmenin kesinlikle bir müzakerenin parçası olmayacağını bundan dolayı da bu kanunu müzakere etmenin saçma olduğunu belirtti.

 

Yişay eninde sonunda bir düzenin sağlanacağını ve İSK'nın da (İsrail Savunma Kuvvetleri) dindar Yahudileri bünyesine katma konusunda çok istekli olmadığını belirtti.

 

http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.1707513

4-Tel-Aviv Üniversitesi'nde Protesto

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

 

 

Sol görüşlü öğrencilerin tertiplediği "Nakba" gösterisini sağ görüşlü öğrenciler bastı. Filistinlilerin "Nakba" (Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları İsrail'in kuruluşunu protesto ettikleri gösteriyi sağ görüşlü öğrenciler İsrail bayrakları ile bastı. Sağ görüşlü öğrencilere "Sizlere Nakba (Büyük Felaket) getirdik" diye slogan atarak "anma" töreninin yapılmasını engelledi. 

 

Nakba töreni için 400 kadar sol görüşlü öğrenci toplanırken karşılarına 200 kadar sağ görüşü öğrenci çıkıp "anma" törenini protesto etti.

Polis sağcı bir protestocu ile solcu bir protestocuyu göz altına aldı. Sağcı protestocular solcuları vatana hıyanet ile suçladı. Filistin bayrağı yakan bir  gösterici polis tarafından göz altına alındı.

Sağcı göstericiler üniversitenin ana giriş kapısında İsrail bayrakları açtı. "İsrailli olmaktan gurur duyuyorum" sloganları atan öğrenciler solcu öğrencilerin  Nakba törenini çıkardıkları seslerle protesto ettiler.

Sağcı öğrencilerin çatı organizasyonu "İm Tirtzu" mensupları "Teröristlere Ölüm" sloganı attı.

 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4228945,00.html

 

5-Yeni Ombudsman kim olacak?

 

חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet

 

Bölge Mahkemesi Yargıçlarından Şapira'nın İsrail'de yasama yürütme ve yargıdan sonra en önemli kurum olarak adlandırılan Devlet Eleştirmenliği veya diğer adıyla Ombudsmanlık görevine getirileceği sanılıyor. Buna rağmen bugün aradaki rekabetin arttığı ve Yüksek Mahkeme Yargıcı Rivlin'in de şansının azımsanmayacak ölçüde arttığı belirtildi.

 

Görev süresi dolan şu anki Ombudsman Miha Lindenştraus yerine seçilecek olan yeni aday için İsrail meclisi Knesset'te gizli oylama gerçekleştirilecek. Adaylar arasında İsrail Yüksek Mahkemesi Başkan Yardımcısı Yargıç Eliezer Rivlin ile Kudüs Bölge Mahkemesi yargıçlarından Yosef Şapira bulunuyor.

Likud ile Kadima'nın desteklediği aday olmasından dolayı Yargıç Şapira'nın seçilmesine daha kesin gözüyle bakılıyor. 120 sandalyelik Knesset'te ombudsman seçilebilmek için 70 oy yeterli.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4228694,00.html

 

 

6-Savunma Bakanı Barak ABD Yolcusu

 

Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, ABD Savunma Bakanı Panetta ile buluşarak "demir kubbe" füze savar sistemi için ek 680 milyon dolarlık yardım protokolü imzalaması bekleniyor.

 

Ziyaretin iki gün sonra gerçekleşeceği bildirildi. 680 milyon dolarlık yardım geçen yılki yardım olan 205 milyon dolarlık yardıma ek olarak yapılıyor.

 

 

Bahsi geçen yardımlar ABD'nin İsrail'e senede İsrail'in güvenliği için verdiği 3 milyar dolara ek olarak verilme özelliği taşıyor.

 

Ziyaretin gerçekleşmesiyle Barak bu ay ABD'yi ikinci kez ziyaret etmiş olacak. Önümüzdeki hafta Batı ile İran arasındaki nükleer görüşmelerin gerçekleşmesinden önce Barak'ın ABD ziyareti önem kazandı. Geçtiğimiz hafta da Başbakan Netanyahu AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton ile görüşmüştü.

 

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1706714

 

7-Sağ, Ulpena Tepesi için kenetlendi.

 

חדשות

 

Sağ kanat koalisyon üyeleri İsrail Yüksek Mahkemesinin Ulpena Tepesindeki evlerin yıkım kararını iptal eden yeni bir yasanın çıkarılması için Başbakan Natanyahu'ya baskı uyguluyor.

 

Baskılara rağmen Natanyahu'nun Yüksek Mahkemenin kararını bozacak bir kanun tasarısına sıcak bakmadığı belirtiliyor.

 

Koalisyonun sağ kanadının kanun teklifi şimdiden "Yüksek Mahkemeye çalım kanunu" adıyla anılmaya başlandı.

 

Natanyahu yüksek mahkemenin kararının bozulmasına karşı çıkmasına rağmen Ulpena'daki konutların yıkımına karşı. Mahkemenin hükmettiği 1 Temmuz'a kadar Natanyahu'nun harıl harıl çözüm aradığı belirtildi. Bu çözümün hukuk sistemine zarar vermeyecek şekilde yapılmasını isteyen Natanyahu, hukuka saygısız damgası yemek istemiyor.

 

Bunun yanında sağ kesimin isteği üzerine geçebilecek olan "çalım kanunu" İsrail'in batıdaki imajına oldukça kötü bir darbe indirecek. Sağ kanat milletvekillerinin getirmek istediği "çalım kanuna" göre, eğer bir İsrail yerleşimi bir Filistinlinin arazisi üzerine kuruluyorsa ve o Filistinli 4 yıl boyunca bu duruma bir itirazda bulunmuyor ise 4 yılın sonunda gelen itiraz durumunda İsrail Devleti o yerleşimi boşaltmak yerine Filistinliye tazminat ödeyecek.

 

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/367/627.html?hp=1&cat=404

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
03/06/12 21:45
yusufçuk halen anlayamadın.föy diye bir yer var ya oranın bayrağı var o bayrak ta yakılmaya çalışan bayrak.filistin diye bir ülke yoktur demekle sana katılıyorum.daha çok filistin diye bir ülke yok idi demek daha doğru olur.hal böyle olunca bir adım daha öteye gideceksek olursak filistin diye bir kavram yoktur.sentetik olarak romalılar tarafından üretilmiştir.
yusuf
31/05/12 21:53
demogoji ve desenformasyonda yahudilerin üstüne yoktur.filistin diye bir ülke yokki bayrağı yakılması bir anlam taşısın:)
Adınız
19/05/12 17:36
vay be.filistin bayrağını yakan sağcı israilliyi polis tutuklamış.nerede mi oluyor bu.hani çok sakız gibi kulandığımız "apartheid" devleti israil de.ya türkiyemiz de ne olur?israil veya abd bayrağıını yakanları polis ne yapar.?sadece seyreder.

Haber Merkezi