Haber Merkezi

06/05/12

Mavi Marmara'yı araştıran Tirkel Komisyonu, İSK ve Şin Bet üzerinde denetleme istedi

 

Görünüşe göre İSK (İsrail Savunma Kuvvetleri) artık kendi kendini yargılayabilen tek kurum olma özelliğini yitirmek üzere. Komite Mavi Marmara'ya düzenlenen operasyon sonrasında İSK'nın düzenlediği operasyon hakkında bilgi toplayarak sorumluları sorgulamıştı. Tirkel Komisyonunun başbakana tavsiye niteliğinde önümüzdeki haftalarda başbakana sunacağı raporda İSK'nın kendini yargılamasının sonlandırılması onun yerine İSK üzerinde bir denetim sistemi kurulması teklif ediliyor.

 

Tavsiyede dikkat çeken diğer taraflar ise iç istihbarat servisi Şin Bet'in ve İSK Başsavcısı üzerindeki denetiminde arttırılmasının salık verilmesi.

Mavi Marmara konusunda, İSK kendi sorgulamasını Eiland komisyonu kapsamında yapmıştı. Tirkel Komisyonu bu komisyonu da yayınladığı raporda eleştiriyor.

Komisyonun raporunun kabul edilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bunun olmaması durumunda İsrail'in uluslararası hukuki güvenilirliği ve iç organlar arasındaki uyum sorgulanır hale gelebilecek.

 

http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/turkel-committee-to-call-for-stronger-civilian-review-of-idf-probes-1.428427

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi