Haber Merkezi

05/05/12

En ileri teknolojik denizaltılar sınıfında bulunan denizaltı dün Almanya'da görkemli bir törenle İsrail Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Bahsi geçen denizaltı, daha uzun, daha pahalı ve suyun altında daha uzun süre kalabilme özelliğini bünyesinde barındırıyor. Denizaltının İsrail'e 2013 yılı içinde gerekli denemeler ve geliştirmelerin gerçekleşmesinden sonra gelmesi öngörülüyor.

 

Yoav Zitun – YNET

Perşembe günü Almanya'nın Kiel şehrinde İsrail donanmasına katılan dördüncü denizaltının devir teslim töreni gerçekleştirildi. Denizaltı, İsrail Savunma Kuvvetlerinin (İSK) envanterinde olan en pahalı araç olma özelliğini taşıyor. Denizaltının 2013 yılında İsrail'in Hayfa limanına demir atması bekleniyor.

Yabancı kaynaklardan edinilen bilgilere göre bahsi geçen denizaltıda, İSK bünyesinde bulunan diğer denizaltılar gibi nükleer savaş başlığı taşıyabilecek kapasitede. Denizaltıyı benzerlerinden farklı kılan özellik ise denizaltının merkezine yerleştirilen bir sistem ile suyun altında bulunma süresi ciddi bir şekilde arttırılmasıdır.

Kiel'deki törende İsrail Savunma Bakanlığı Baş Müsteşarı Gerenal (Yedek) Udi Şani, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ram Rothberg hazır bulundular.

İsrail Deniz Kuvvetlerinden adının açıklanmasını istemeyen kıdemli bir yetkili, alınmış olan denizaltının "uzak mesafeli operasyonlarda" kullanabileceğini açıkladı. Denizaltının uzak mesafeleri kat edebilmesi için yakıt ikmali yapması söz konusu. Denizaltının vuruş gücünde diğer benzerlerine göre bir değişiklik bulunmuyor.

Aynı kıdemli yetkili, İsrail'in genel anlamda, klasikleşmiş olan, Mısır, Suriye, Lübnan ve Gazze şeridi gibi savunma alanlarına verdiği önemin yanında İsrail'in akdenizdeki gaz yataklarını koruyacağını da belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Müsteşarı, törende İsrail ile Almanya arasındaki sıkı ilişkileri Ortadoğuda vuku bulan siyasi olayların yaratmış olduğu politik ortamda da güçlenerek devam etmekte olmasından   övgüyle söz etti.

İsrailli ve Alman yetkililer denizaltının güvertesinde devir teslimi şampanya patlatarak kutladılar. İSK Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, denizaltının İSK deniz kuvvetlerine katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, İsrail'in akdenizde daha caydırıcı bir güç haline geldiğini belirtti.

İsrail'e teslim edilmesi gereken beşinci denizaltının Almanya'da yapım süreci devam ediyor. Bu denizaltının 2014 yılında İsrail'e teslim edilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Alman hükümeti İsrail'e teslim edilmek üzere altıncı denizaltının satım kararını onayladı.  

 

Kaynak: YNET

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4224471,00.html

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
MUSA YAHYAOGLU
12/05/12 00:24
Sende nerden ciktin ZANGOC BEDROS akil hastasi falanmisin ne ermenisi ne ordusu ,LSDfalan mi kullaniyorsun saskin adam
Bedros Papazyan
11/05/12 21:12
Ne demek istiyorsun 1897 Basel. biz Ermeniler baskasina benzemeyiz soke soke alir hakkimizi hangi baskentinizden bahsediyorsun Israil diye bir devlet mi var ki Baskenti olsun hayal gormeyin er gec tipis tipis gideceksiniz o toraklardan sizler kovacak olan lar ne arap nede baska mbir millet olacaktir bu sefer karsiniza Ermeni Hancuryak ordusu cikacaktir hadi bakalim gorecegiz o zaman kacacak delik ariyacaksiniz 1897 Basel sen hic bir Ermeni askeri gordunmu ? gorursen ustune yaparsin Insallah bir gun oda olacak..
1897Basel
11/05/12 13:25
Sen hakkını kaybettin Bedros .Ama,inle de var diyorsan git değirmende ara hakkını..Verilmiş haklar geri alınamaz zangoç efendi.Herkese geçmiş ola.Jerusalem bütünü ile İsrail'in sonsuza dek başkentidir...Hepiniz başka kapıya.
Bedros Papazyan
10/05/12 23:53
nedem oluyor bu nukleer denizaltilar, bu israil ne yapmak istiyor daha unutmasinki Kudute Ermenilerin hakki vardir ve insallah Fılistin Devleti kuruldugunda Ermenilerinde Filistinli kardeslarimiz gibi söz hakkimiz olacaktir.
ABDULHAMİT HAN
10/05/12 23:45
Haa burda yazirim bu isril bir gun naziler gibi duayayi atese verecetirler sindiden hazarilikli olmaliyiz durum bunu gosterir isriile derhal silah anaborgasi konmalidir
remy abuaf
10/05/12 23:27
Sabat Salom, tabikii gurur duyacagiz neden duymayalim her Vatanini seven Insan Ulkesi icin guzel bir sey yapildiginda sevinir, Ordumuzla ve onun sahip oldugu essiz Teknoloji gucu ile Bravo Israel Bravoo sanada bu yakisir.
1897Basel
10/05/12 19:55
Elbette ki göğsümüz kabaracak şabat şalom.Elbette ki,gurur duyacağız.Her kula nasip olmaz böylesi bir devletin ferdi olmak..Bu toprakların insanının hiç bir şeyden ödü kopmaz.Sen herhalde,çalan telefonuna korkudan alo yerine,kimsin diyen yakın akraba evliliği ürünü tosuncuklarla karıştırıyorsun bizleri..Halt etmişsin.Bu ülkenin kahramanı boldur,haini yoktur.Bu ülkenin adami biat etmez.....Öbür tarafta kalanlar,yani tarihlerini kanla yazanlar ve hala taş devrini yaşayan teknoloji özürlüleri değil bir adım,isterlerse parende atsınlar,umurumuzda olmaz..Bir hamlede sileriz haritadan,endişen olmasın..Özür de,tazminat da ödemeyiz.Rahatsızlığımız,korku değil,endişedir.Endişemiz de,şeytanlarla savaşırken,şeytana dönüşebilmemizden kaynaklanmaktadır..Gerisi hoş bir seda..Şimdi de anlayacağın dilden yazayım..*** Daire-i Ulûhiyete ait hakaık-ı mücerrede, daire-i mümkinatta, ancak misallerle temessül ve tavazzuh eder. Mümkün ve miskin olan insan da, daire-i imkânda misallere bakarak, fevkinde bulunan dâire-i vücûbun şuûnatını, ahvalini düşünür.... Nekâisten müberra olmak cinân-ı cennetin mahsûsatından ve her kemâle bir noksan karışmak, şu âlem-i kevn-ü fesadın muktezasındandır.... Ehl-i adâvet insafsız bedbin bir adama benzer ki, su-i zan mümkün oldukça hüsn-ü zan etmez.***Vekaleti gaflete verip,siyahtan gayrı renk tanımayan senin gibilerinin kaderi,kervan gölgesinde,devenin ayakları arasında dolanıp duran itin edebi ve makus kaderi ile aynıdır..Selam ve dua ile.
şabat şalom
10/05/12 11:18
konu israil olunca ne kadarda güzel haber oluyor degilmi, gögsünüz kabariyor. Öbür tarafta iran, türkiye,misir vb ülkeler küçük bi adim atmasin, herkesin ödü kopuyor. Çok yakinda herkez görecek israil dünyanin başina nasil bela olacak ve tarih sayfalarina karişacak.....

Haber Merkezi