Haber Merkezi

27/04/12

BARAK UYARIYOR: MISIR VE TÜRKİYE NÜKLEER YARIŞA KATILACAKLAR....

 

BARAK UYARIYOR: MISIR VE TÜRKİYE NÜKLEER YARIŞA KATILACAKLAR....

 

 

Yazar: YOAV ZİTUN

Tercüme : RAFAEL SADİ

 

 

İsrail Savunma Bakanı Bağımsızılık Günü çıkışı yaptığı geleneksel törende İran konusu konuşmasının  merkezinde  idi.

'' Bizimle ABD arasında  saatli bomba'ya yaklaşımımızda farklar var , İsrail'in saatli bombasındaki saat daha çabuk hareket ediyor. Planlarını durdurmadıkları takdirde bizim hissetiğimiz tehlike seviyesindedir bu fark ''.

 

Ehud Barak ile Sivil Savunma Bakanı Matan Vilnai.

 

''Nükleer İran  , bölgesel nükleer yarışını süratlendirecektir. Bu Mısır , Türkiye ve Suudi Arabistanı da kapsamaktadır.''  Bu  sözleri Savunma Bakanı Ehud Barak  Bağımsızlık Gün çıkışı (Perşembe akşamı) düzenlenen ,  geçmiş ve gelecekteki Savunuma  Kuvvetleri ileri gelenleri ile ordu mensuplarının ağırlandığı  geleneksel  törende  söyledi.

 

Bu sefer olduköa mütevazi olarak hazırlanan ve Herzlia'daki  Hava Kuvvetleri Orduevinde  düzenlenen törende  Barak,  Nükleer  ve İslamist İran (Buradaki ifade  İslamcı yani  İslam'ı kullanarak  din'i alet ederek  bağlamında kullanılıyor ) bölgede  terör örgütlerini kullanarak saldırgan bir faaliyet içindedir. İran'ın kararlılığı ile mücadele etmek ,  karmaşıklıktan  ve tehlikeden uzak değildir. Ancak  o nükleer silahlar ile  olduktan sonra mücadele etmek daha tehlikeli ve daha pahalı olacaktır.

Bu İranın hazırlığını durdurmak için en doğru zamandır.

 

Savunma Bakanı Ehud Barak ve Genel Kurmay Başkanı  Benny Gantz tören'e girişte...

 

Barak İran konusunda bu ifadeleride  kullandı '' Olasılıklardan biri de İran'ın baskılar sebebi ile  bu planlarını durdurmayı kabullenebilir.Gerçi bu olasılık için ihtimal düşük görünüyor.  Uzun seneler Tahran'da görev yapmış olan bir İngiliz diplomat

'' Bu ne düşündüklerinin ne olduğunun söylenmediği ve  söylediklerinin de yapılmadığı bir kültür ve yerdir. '' demişti.  Barak  ''İran Dünyayı dolandırarak Nükleer silah imkanına ulaşmak kararlılığındadırlar. Amerikan-İsrail veya uluslararası bir askeri müdahale  korkusu onları frenlemektedir.'' Dedi.

 

Konuşmasının devamında ise  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak : İsrail  ,ABD yönetimi ile bu konuda bir işbirli konusunda çalışmaktadır. '' Karmaşık insanlar olmaları ve hedeflerine ulaşmak için hazır olmaları onları  batıdaki anlamı ile rasyonel yapmamaktadır.

İsrail açısından ise bu karmaşık , tehlikeli bir  meydan okumadır ve kendimizi bundan soyutlama lüksüne sahip değiliz.  Biz Amerikan Yönetim ile açık  görüşmelerdeyiz. Bu İsrail'in savunma ihtiyacını süreklilik ve derinliğine destekleyen bir yönetimdir. ABD Yönetini İsrail'in İran konusundaki değerlendirmesinin  konumu ve tehlikelerinin farklı olması nedeni ile ABD'den değişik olduğunu anlamaktadır.  Saatli bombanın saatinin çalışması konusunda aramızda farklılıklar vardır ,İsrail'deki saat daha hızlı çalışıyor''.

 

Konuşmasının  sonunda Barak , ''ABD Yönetimi, İsrail'in ülkesini kendi gücü ile savunmaya  hakkı olduğunu kabul etmektedir. İsrail ve hükümeti  ve yalnız olarak karar almalı ve bunun da sorumluluğunu yüklenmelidir. İsrail bölgede kuvvetli olmaya devam edecektir  bu  Trablusgarp'tan Tahran'a kadar olacaktır. İsteriye ve paniğe yer olmadığı gibi felç olmaya da hiç yer yoktur. Siyasi irade geniş kapsamlı ve detaylı kararlar almak ile görevlidir.''

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yusuf
06/08/12 12:30
küçük çocuklara nükleer oyuncak verilmez çünkü cahildirler kontrol altında tutulurlar israil akıllı ve cahil değildır atom bombası tabii ki olacak diğer akıllı ülkeler gibi kimseyi o oyuncakla tehdit etmiyor.
Basri
30/06/12 18:31
israilde atom bombası var bunu bilmeyen yok
NKU Öğretim üyesi
28/06/12 18:06
İsrail devleti nükleer silahların yaygınlaşması endişeleri hakkında hiçte samimi değil, İsrail devleti kitle imha silahlarına sahip olmadını açıklasın önce.
Sexy Israel e
15/06/12 14:01
Şimdi üstünde ne var?Bir bir anlatsana..
Neco
29/05/12 00:39
Senin elindekiler sempati bombasımı sende varsa Türkiyede veya diğerlerinde niye olmasın kaldıki kolaylıkla kitle imha silahına başvuran sen İrandan daha büyük risksin iİran binlerce yıllık devlet sen 60 yıldır devlet olmaya çalışan ne yapacağı kestirilemeyen bir etnokrasi tamam İranda olmasın ama sendede Türkiyedede diğerlerinde olmasın

Haber Merkezi