Haber Merkezi

20/04/12

ALMANYA, HAMAS BAĞLANTILARINDAN ÖTÜRÜ, İHH’YI YASAKLADI

The Jerusalem Post

 

Kaynak : http://www.jpost.com/SpecialSection/Article.aspx?id=181187

 

Tercüme : Alegresse Delail

 

 

ALMANYA, HAMAS BAĞLANTILARINDAN ÖTÜRÜ, İHH’YI YASAKLADI

 

 

 

 

Almanya, Frankfurt merkezli İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı’nı (İHH), "İsrail'in var olma hakkına karşı savaştığı için" yasakladı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière Pazartesi günü, "Alman topraklarında doğrudan veya dolaylı olarak İsrail'in var olma hakkıyla mücadele  etmek için çalışan örgütler dernek kurma hakkını kaybetmişlerdir" dedi.

 

İçişleri Bakanlığı'na göre, görünüşte Türk İHH’sından ayrılan Almanya merkezli İHH, Hamas’a para aktarmış.


İsrail Büyükelçiliği sözcüsü, Jerusalem Post'a, "Alman hükümetinin, Gazze filosunun arkasındaki terör örgütü IHH’yı yasaklamasını büyük bir memnuniyet ile kaydettik", dedi.

Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birliği'nin üyesi olan Maizière, İHH’nın "Hamas kontrolünde olan kuruluşları veya Hamas'ın kendisini bilerek ve kasten  desteklediğini” söyledi ...

 

"İHH’nın alaycı davranış tarzı, Uluslararası İnsani Yardım Vakfı olan isminde bile ifade edilmektedir. IHH, güya iyi amaçlar için bağışlanan paraları bir terör örgütünü desteklemek için kullanarak iyi niyetli donörlerin yardımseverliğini sömürmektedir. "


İçişleri Bakanlığı, 2002 yılından bu yana El-Aksa eV ve YATIM-Kinderhilfe eV de dahil olmak üzere, üç Hamas yanlısı kuruluşu terörist örgüte mali desteklerinden dolayı yasakladı. 

 

Alman İHH örgütü, kendi Web sitesinde, Türk tabanlı İHH ile herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor. Ancak, Alman basınında çıkan haberler ve bir sivil toplum örgütü, iki kuruluş arasında işbirliği olduğunu öne sürüyor.

 

İran'ın nükleer silahlar programını sona erdirmeyi ve İsraili gayrimeşrulaştırma çabalarına karşı koymayı amaçlayan Berlin’deki The Mideast Freedom Forumu, Haziran başında bir bildiri yayınlayarak, “Frankfurt merkezli İHH’nın Almanya şubesinin şüpheli entrikalarının bir meclis araştırma komitesine tabi tutulması gerektiğini” söylemişti.

 

Pazartesi günü, Defense of Democracies Vakfının başkan yardımcısı, Hamas ve uluslararası terör ağı konusunda uzman olan Jonathan Schanzer, Post'a, Alman IHH’sının Türk muadillerinin aşırılıkçı faaliyetleriyle ilişkili olmamasının mümkün olduğunu söyledi.


Schanzer, "Ama bu durumda, IHH’nın dünyadaki diğer dalları ile kaynaklarını paylaşıp paylaşmadığı konusundaki sorular geçerliliğini korur. Sonuç olarak İHH, İyilik Birliği’ne kayıtlıdır ve bu Birliğin Hamas’ı finanse ettiği inkar edilemez. Diğer bir deyişle, Alman İHH’sının hala açıklaması gereken çok şey var " diye ekledi.

 

İçişleri Bakanlığının İHH’yı yasaklama duyurusunun zamanlamasını, Alman parlamentosunun İsrail’i Mavi Marmara gemisini ele geçirmesi konusunda eleştirme kararına bağlı olarak ayarlayıp ayarlamadığı belli değil.


Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Dr. Moshe Kantor, Almanya’nın İHH kararını memnuniyetle karşıladı.


Kantor, "Bir ay önce biz, İHH gibi öncü örgütlerin Avrupa'da fon toplamasının yasaklanması için çağrıda bulunmuştuk. Avrupa Birliği'nin bu konuya yüksek öncelik vermesini istiyoruz." dedi. "Şimdi Almanya yolu açtığına göre, Avrupa Birliği ve diğer Avrupa hükümetlerinin resmen İHH’yı yasaklayacaklarını umuyoruz. "

 

"Avrupa Birliği’nin ve Avrupa hükümetlerinin, terör, cinayet ve militan faaliyetleri desteklemeye yarayan fonları toplayan sözde hayır kurumları ve insani yardım kuruluşlarının yasaklanması için hızla harekete geçmeleri çok önemlidir".

 

Kantor ayrıca, "Bugün, Avrupa'da burnumuzun dibinde çalışan ve yetkililerden bir adım önde olan küresel bir terör ağı vardır.  Bu gerçeği bize trajik filo olayının idrak ettirmiş olması talihsiz bir durumdur. Avrupa ​​yetkililerini, sonradan gelecek ızdırap ve üzüntüleri önlemek için, bu cephe örgütlerini belirleyip yasaklamaya çağırıyoruz ", dedi.

 

Almanya Federal Ofisi Anayasayı Koruma teşkilatına (iç istihbarat teşkilatı) göre, Almanya'da yaklaşık 300 aktif Hamas üyesi bulunmaktadır.

 

İstihbarat teşkilatı başkanı Heinz Fromm, Almanya’da, hem sağcılarda hem aşırı Müslümanlarda anti-Semitizm gördüğünü söyledi.


Pazar günü Fromm’un sözlerini aktaran Der Spiegel, “her iki grubun benzer bir düşman resmi var: İsrail ve tüm Yahudiler”, diye yazdı.

 

Fromm, neo-Naziler ırkçı bir anti-Semitizm taraftarıyken, aşırı Müslümanlar İsrail-Filistin çatışmasına yönelmişlerdir, dedi ve her iki grubun “Yahudilerin mücadele edilmesi gereken aşırı güçleri olduğuna” inandıklarını söyledi.

 

 

 

Tercüme: Alegresse Delail

 

 

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Benjamin
11/06/12 13:44
Yahudi olmayan Yahudiyi anlayamaz..
yehuda beit halachmi israel
03/06/12 10:09
Murat efendi Israel kurulmadan evvel olan ceteci birlikleri sadece Ingiliz askerlerine ve yahudilere teror eylemleri uygulayan arap cetecilerine karsi savasmislardir. Bu yahudi cetecileri hic bir zaman araplari yok etmeyi tasarlamamislardir. Hamasin emelleri ise Israel'i yok etmektir. bunu acikca soyluyorlar bu yuzden Hamas teror orgutune el veren IHH bir yardinm dernegi degidir tam tersine bir teror orgutudur. Gazzedekilerin yardima ihtiyaclari yok . Eger IHH yardim etmek istiyorsa gitsin afrikada milyonlarca ac ve hastaya yardim etsinler ,her gun Afrikada onlarca belkide yuzlerce insan aclik ve hastaliklardan oluyorlar IHH'nin Gazzeye gelmek isteyisi PROVOKASYON yaratmak icindir.
Murat
27/04/12 16:06
Biraz anlamsiz, IHH Hamas'a mi yoksa Gaza'ya mi yardim etmis. EU kendisi dolayli veya dolaysiz olarak Gaza'ya yardim yapmiyor mu? Kim o zaman Gaza'nin sesi? Hamas'in terorden cok daha baska ugraslari oldugu gercek degil mi? Israil gibi bir yerde yani. Kuruculari teror ile baslamadilar mi bugune gelen yolda? En guzeli Interpol'un daha yeni aciklanan raporu Avrupayi PKK'nin en buyuk lojistik alani olarak tanimliyor. Alaman sucluluk duygulari hani su "gift that keeps on giving" dediklerinden galiba.
Alon len,
27/04/12 14:01
Milliyetde okudum..Koca Milliyetmi yalan yazacak?
Alon
26/04/12 22:36
Hitlerin kavgam kitabı nerde ders olarak kabul edildi ?? İmam Hatiplerde mi ?
Eckart
26/04/12 14:00
Ama Hitler in KAVGAM kitabinida ders kitabi olarak kabul etti..

Haber Merkezi