Haber Merkezi

13/04/12

“KUDÜS’E KÜRESEL YÜRÜYÜŞ” VE TÜRKİYE

“KUDÜS’E KÜRESEL YÜRÜYÜŞ” VE TÜRKİYE

AYNI İSİMLER GENE BİR ARADA

 

Kudüs’e Küresel Yürüyüş (Global March to Jerusalem), 30 Mart 2012’de, İsrail sınırlarındaki tüm çevre ülkelerden -Lübnan, Suriye, Ürdün ve Mısır - Kudüs’e, bir milyon kişi yürütmek hedefi ile planlanmış İsrail karşıtı bir eylemdir. Bu eylem dahilinde ayrıca, Filistin Yönetiminin idare ettiği topraklarda ve dünya çapında İsrail'in diplomatik misyonlarında da gösteriler planlanmıştır. Kudüs’e Küresel Yürüyüş, hem katılım yönünden hem de ulaşılan hedefler bakımından tam bir hezimetle sonuçlanmıştır. 

 

CiF Watch adlı medya gözetim grubu, bu eylem, organizatörleri ve destekçileri hakkında son derece ayrıntılı bilgiler içeren bir web sitesi kurdu : www.gm2j.co . Yazımızın içeriğinin kaynak belirtilmeyen tüm bölümleri bu web sitesinden tercüme edilmiştir.

 

Kudüs’e Küresel Yürüyüş’ün organizatörleri, İsrail için bir halkla ilişkiler felaketi  yaratmak (imaj karalamak) ve Yahudi devletinin meşruiyetini sorgulamak hedefinde bir adım daha ilerlemek amacıyla bir kez daha bir araya gelen, Hamas üyeleri, Müslüman Kardeşler bağlantılı İslamcılar, İran rejimi temsilcileri ile sempatizanları ve 'kırmızı-yeşil ittifakı' temsil eden aşırı solcu grupların üyelerinden oluşur.

 

Bu yazımızda Kudüs’e Küresel Yürüyüş’ün özellikle Türkiye ayağıyla ilişkili kişileri ele alacağız. Bir çoğu Mavi Marmara’ya da katılmış olan bu kimselerin adlarını akıllarda tutmak gerekir. Ne de olsa, daha nice Kudüs günleri, Nakba günleri, Naksa Günleri, Toprak günleri vs. göreceğiz.

 

ORGANİZATÖRLER VE BAZI KOMİTE ÜYELERİ

 

Ahmed Abo Halabiya (Gazze): Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Merkez Komitesi üyesi - 2000 yılındaki konuşmasında, "nerede olursa olsun, hangi ülkede olursa olsun Yahudilere merhamet göstermeyin. Her yerde onlarla savaşın. Onlarla nerede karşılaşırsanız, öldürün” diyen Hamas parlamenteri.

 

Abdul Razzaq Maqri (Cezayir):  Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Merkez Komitesi üyesi - 2010 yılında Filoyla ilgili olarak, "tüm kanımız Filistindir", "İsrail yakında yok olacak", ve "Seçeneklerimiz şehadet, hapis veya ablukayı kırmaktır" diyen, Mavi Marmara Cezayir delegasyonunun başkanı.


Zaher Birawi (İngiltere): Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Merkez Komitesi üyesi -

İngiltere’de tanınmış Hamas eylemcisi ve  Müslüman Kardeşler’e bağlı  Palestinian Return Center’ın  kıdemli üyesi. Kudüs’e Küresel Yürüyüş’ün resmi sözcüsüdür. 28 Şubat 2012’de, sözcü olarak yaptığı beyanatta, "150 uluslararası şahsiyetin liderliğindeki ve desteklediği bu yürüyüş, İsrail’i ve tüm dünyadaki elçiliklerini kuşatacak" demiştir.

Birawi, konvoy gönderme faaliyetlerinde ve genel olarak İngiltere'deki faaliyetlerinde, İngiltere'de güvenli bir sığınak bulan bir başka Hamas eylemcisi olan Muhammed Sawalha  ile işbirliği yapmaktadır. (1)

 

 

Hamas Başbakanı Haniye, solunda Birawi, sağında Mahmud el-Zahar, Gazze’de

 

Mavi Marmara lansman töreninde Birawi ve Sawalha (Soldan 3. ve 4.)

 

İzzet Şahin (Türkiye):  Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Yürütme Komitesi üyesi -

İzzet Şahin, Müslüman Kardeşler bağlantılı bir grup olan İHH’nın elemanıdır.  Hamas’a finansman sağlayan Hayır Birliği (Union of Good) örgütüyle olan bağlarından ötürü 2008 yılından bu yana İsrail'de yasaklanan IHH için çalıştığı anlaşılınca, Mayıs 2010’da İsrail'den sınır dışı edilmişti.

 

İzzet Şahin

 

Hüseyin Oruç (Türkiye): Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Danışma Kurulu üyesi -

Hüseyin Oruç, Hayır Birliği Örgütü (Union of Good) ve Türk Müslüman Kardeşler bağlantılı İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) mütevelli heyeti üyesi, başkan yardımcısı ve halkla ilişkiler departmanı başkanıdır. 2010 Mavi Marmara filosuna katılmıştır ve başarısız olan 2011 filosunun planlanmasında yer almıştır.

 

Hüseyin Oruç

 

George Galloway (İngiltere): Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Danışma Kurulu üyesi - Eski İngiliz milletvekili George Galloway İsrail karşıtı eylemleriyle çok tanınmış bir kişidir. Hamas’a yardım götüren “Viva Palestina” konvoylarının organizatörüdür. İran rejiminin Press TV kanalında çalışmıştır ve Hizbullah’ın asla bir terörist örgüt olmadığını söylemiştir.

The Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center’a göre, çeşitli ülkelerden 500 aktivistten oluşan Aralık 2009-Ocak 2010 tarihli Viva Palestina konvoyunun yaklaşık yarısı Türktü ve içlerinde Bülent Yıldırım başkanlığında İHH üyeleri vardı.  Konvoyun aktivistleri Mısır güvenlik güçleri ile şiddetli çatışmalara girmiş ve George Galloway Mısır’da “istenmeyen adam”  ilan edilmişti. (1)

 

Viva Palestina Lifeline 3 delegasyonunun Gazze’de karşılanması

Zaher Birawi, George Galloway, Bülent Yıldırım (Ocak 2010)

 

Galloway ve Haniye

 

Kevin Ovenden (İngiltere): Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Yürütme Komitesi üyesi - Ovenden, İngiliz milletvekili George Galloway’in parlamentoda yardımcısıydı. Galloway’in 'Viva Palestina' projelerinde vekiliydi ve çeşitli diğer eylemlerinde organizasyon ve liderlik görevlerinde bulundu.  2010 yılında Mavi Marmara gemisindeydi.

 

Ovenden ve Bülent Yıldırım

 

Nabil Hallak (Lübnan) : Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Merkez Komitesi üyesi – Hallak, Müslüman Kardeşlere bağlı Break the Siege on Gaza Komitesinin koordinatörlerindendir.  Kendisi Mavi Marmara gemisindeydi.

 

Nabil Hallak   

 

 

Kevin Ovenden ve Nabil Hallak, 26 Aralık 2011’de Sarayburnu’nda Mavi Marmara gemisine karşılama töreni düzenlemek için bir araya gelen IHH, sivil toplum kuruluşları ve yabancı aktivistlerin düzenlediği basın toplantısında hazır bulundular. (2)

 

Mohammed Kassem Sawalha (İngiltere): Kudüs’e Küresel Yürüyüş’ün hem Uluslararası Yürütme Kurulu üyesi hem de Uluslararası Merkez Komitesi üyesidir.

 

Sawalha, eski Hamas komutanlarındandır ve İngiltere’nin İsrail karşıtı çevrelerinde iyi tanınan bir kişidir. 1990'larda İngiltere’ye gelişinden beri, İngiltere Müslüman Birliği ve İngiliz Müslüman İnisiyatifi de dahil olmak üzere,  Müslüman Kardeşler bağlantılı birçok örgütün kurulmasında faal olmuştur.  Sawalha ikinci Gazze filosunun koordinatörüdür.

 

 

Mohammed Kassem Sawalha  Mavi Marmara’nın yıldönümünde İstanbul’da (en sağda)

 

Mohammed Zeidan (İsrail) : Kudüs’e Küresel Yürüyüş Uluslararası Merkez Komitesi üyesi- Diğer GMJ organizatörlerinin önemli bir kısmı gibi, Muhammed Zeidan’da (İsrailli Araplar arasındaki farklı akımların temsilcilerinden oluşan Gözetim Komitesi Başkanı)  2010 Filosuna Mavi Marmara gemisinde katılmıştı. 2011 yılında, Zeidan, İran rejiminin temsilcilerinin ve Hamas  eylemcilerinin de katıldığı ve IHH’nın organize ettiği Mavi Marmara Olayının yıldönümü töreninde hazır bulunmuştu.

 

 

 

Kudüs Yürüyüşü organizatörleri 2011 de İstanbul’da bir arada : Zeidan (sağdan 3.cü), Sawalha, Hallak, Birawi ve Hüseyin Oruç

 

- BİRAWİ – SAWALHA – OVENDEN  « YERLİ » OLDULAR

 

Kudüs Yürüyüşü dahil, İsrail karşıtı eylemlerin bazı profesyonel şahsiyetlerinin adları, Türkiye ilişkilerinin sıkılığından olsa gerek, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun raporunda, IHH Başkanı Bülent Yıldırım ve Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal’ın yanısıra, « Yerli Heyetler » ibaresi altında listelenmiş :

 

http://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/belge/4_Yasama_Yili_Faaliyet_Raporu.pdf

 TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU

23. DÖNEM 4. YASAMA YILI FAALİYET RAPORU - EKİM 2009 – EKİM 2010

 

 

 

KUDÜS YÜRÜYÜŞÜ İSTANBUL’DA KARARLAŞTIRILDI

 

Hayır Birliği örgütü’nün (Union of Good) web sitesi, 30.1.2012 tarihli haberinde, "Uluslararası Kudüs Yürüyüşü" nün İstanbul'da bir konferansta planlandığı belirtmişti (3):


"Kudüs ve Filistin'e küresel destek ittifakı, bütün dünyada tüm Arapları, Müslümanları ve dostları, önümüzdeki Mart ayında, Filistin halkının Kudüs’e sahip olma hakkını destekleme yürüyüşlerine katılmaya davet etti. Bu davet, Cuma ve Cumartesi günleri İstanbul'da, Arap-Türk ilişkileri merkeziyle işbirliği içinde düzenlenen iki günlük Arap-Türk baharı konferansında yapıldı. Konferansa küresel ittifakın 30 ülkesinden heyetler ve üyeler katıldı. Konferansa katılanlar, Kudüs ve halkını desteklemek ve Gazze ablukasını kırmak için gerekli yol ve yöntemleri araştırdılar.

Kudüs Yürüyüşü’nün, Toprak Günü ile aynı gün olan, önümüzdeki Mart ayının 30.unda, çeşitli Arap ülkelerinden işgal altındaki Filistin'in sınırlarına doğru başlatılması kararlaştırıldı. "

 

ABD terör örgütleri listesinde bulunan Hayır Birliği’nin Başkanı Şeyh Yusuf Karadavi’dir.

 

YÜRÜYÜŞÜN HALKLA İLİŞKİLER BÖLÜMÜ MAZLUMDER’E GEÇTİ

- Ocak 2012’de İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İHH Kayseri Şubesi'nin düzenlediği "Filistin" konulu konferansta Kudüs Yürüyüşünün ön haberini vermişti :

"İsrail ne yaparsa yapsın, Filistin'den, Mescid-i Aksa'dan vazgeçmeyeceğiz."
"Hiç merak etmeyin, ümitsizliğe kapılmayın. Bir gün mutlaka Mescid-i
Aksa
'da namaz kılacağız. "
"Şimdi bakın,
İsrail'le işbirliği yapan ülkelerin liderleri bir bir devriliyor. Mavi Marmara'nın yaktığı ateş, bölgedeki ülkeleri sardı. Çok acı olaylar yanı başımızda da yaşanıyor. Suriye bir kan gölüne döndü. Ama belki de çok yakında, çok daha güzel şeyler olacak. Bu bölgede muhtemel gelişmeler yaşanabilir. O zaman büyük bir Kudüs yürüyüşü için kendinizi hazırlayın." (4)

 

- Fakat bundan sonra, her nedense, eylemin halkla ilişkiler bölümünde IHH’nın sesi soluğu kesildi. IHH’nın kendi İnternet sitesinde bile konuyla ilgili tek yazı bulamadık.

 

Sadece Yürüyüş gününde İHH Gazze yetkilisi Muhammed Kaya bir açıklama yaptı, o kadar :

" Bugün Filistinli kardeşlerimiz, bu topraklarda mücadelelerine devam ediyorlar. Mescidi Aksa ve Kudüs sadece Filistinlilerin değil, tüm Müslümanların. Mescidi Aksa ihtilal altında olduğu sürece bütün dünya ihtilal altında demektir. Müslümanların ilk kıblesi ve Allah tarafından kutsanmış bir belde. Bizler Müslümanlar olarak bu toprakların mutlaka ama mutlaka özgürlüğe kavuşması için mücadele etmek zorundayız ve Türkiye'deki Müslümanlara bu davaya göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkürlerimiz ve dualarımızı bildiriyoruz". (5)

 

Artık Kudüs Yürüyüşünün "Türkiye Organizatörü" Mazlum-Der olmuştu.

 

- « Kudüs'e Yürüyüş Küresel Kafilesi, Hindistan'dan başlayan Asya yürüyüşünün Türkiye ayağında Iğdır'a geldi. Türkiye Organizatörü Mazlum-Der olan kafile, Iğdır Kılıçlar Anıtı önünde bir miting düzenledi. Mitinge; Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği ve Toplumsal Araştırma ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) ve Iğdırlı vatandaşlar da katıldı. Burada bir açıklama yapan Mazlum-Der Genel Başkanı Yardımcısı Recep Karagöz, İsrail'in yaptığı saldırılarla uluslararası arenada hiçbir kural ve sınır tanımadığını, bu ülkenin politikalarının bir katliam mekanizmasına çevrilmiş olduğunu söyledi. Karagöz, "Dünyanın da Siyonist İsrail'in işlemiş olduğu cinayetlere seyirci kalması karşısında üzüntü duymamak mümkün değil. Dünyanın her bölgesinde vicdan sahibi olan bu konvoy, Siyonist zulme karşı duyarlı olmuş, tepkisini ortaya koymak için yorucu bir yolculuğu göğüslemiştir. İnsanların uyumuş vicdanlarını uyandırmak için tarihe not düşecek olan bu yolculuk çok önemlidir" dedi. (…) İstanbul'daki programlarının ardından gemiyle Lübnan'a hareket edecek olan Kudüs'e Yürüyüş Küresel Kafilesi'nin, 30 Mart Toprak Günü etkinliklerine katılmak üzere İsrail sınırına yürüyüş gerçekleştirileceği açıklandı. » (6)

 

- « Türkiye ayağını Mazlumder'in oluşturduğu Dünya Kudüs yürüyüşü Türkiye etkinlik programı

Iğdır’dan Türkiye’ye giren Konvoy Iğdırlı Müslümanlar tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Iğdır’da düzenlenen kitlesel basın açıklamasının ardından yoluna devam eden Konvoy’un Erzurum’da kitlesel bir basın açıklaması düzenleyecek.

ANKARA PROGRAMI

Konvoy Cuma günü Ankara’da olacak. Kocatepe camiinde kılınacak Cuma namazının ardından, Ankaralı Müslümanlarla birlikte, siyonist rejim elçiliğine doğru bir yürüyüş düzenlenecek.

MAZLUMDER'İN ÇAĞRISI

“30 Mart Filistin Toprak Günü“ nedeniyle 12 ülkeden farklı dinlerden 120 katılımcıdan oluşan “Asya Konvoyu” Filistin’deki Siyonist işgale, yaşanan vahşete ve zulme dikkat çekmek için Filipinler’den yola çıkarak Türkiye’ye geldi. Konvoyun Türkiye ayağını MAZLUMDER organize etmektedir.


Konvoy katılımcıları ile beraber 23 Mart 2012 Tarihinde Cuma namazını Kocatepe’de kıldıktan sonra yürüyerek İsrail Büyükelçisinin konutunun önüne gidilecek ve orada 13:00 da basın açıklaması yapılacaktır.

Tarih: 23 Mart 2012 Cuma

Saat: 13:00 da

Yer : İsrail Büyükelçisinin Konutunun Önü (Protokol Yolu, Seymenler Parkı Yanı) Çankaya - Ankara

İSTANBUL PROGRAMI

Konvoy Pazar günü İstanbul’da olacak. İstanbul Kocasinan Bahçelievler’deki Hasan Doğan Spor Kompleksi’nde Saat 11:00’de kitlesel bir basın açıklaması düzenlenecek.

Konvoy Pazar günü öğleden sonra Mersin’e doğru yola çıkıp Türkiye’den katılanlarla birlikte gemiyle Beyrut’a geçecek. » (7)

 

- « Küresel Kudüs Yürüyüşü dolayısıyla, ülkemizde bulunan Asya kafilesi Ankara'da İsrail elçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Mazlumder tarafından organize edilen protesto eylemine Asya konvoyunda bulunan ve değişik ülkelerden gelen 120 Kudüs gönüllüsü katıldı. Ankaralı Müslümanlar da protesto eylemine destek verdi. Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Asya konvoyunu selamlayarak, Türkiyeli Müslümanlar adına teşekkür ve tebriklerini sundu.

Kudüs’ün özgürlüğü adına dünyanın değişik ülkelerinden yola çıkan Küresel Kudüs Yürüyüşü katılımcılarını karşılamaktan büyük bir kıvanç duydukların belirten Ünsal, 1948’den buyana Filistin’in Siyonist işgali altında olduğunu insanların öldürüldüğünü, yaralandığını, onurlarının ayaklar altına alındığını ifade ederek, dünyanın faklı ülkelerinden, farklı dini ve etnik yapılara mensup insanların bir araya gelerek bu yaşanan insanlık dramına dur demek üzere yola çıktığını söyledi. (…)

KÜRESEL KUDÜS YÜRÜYÜŞÜ'NÜN ANASI MAVİ MARMARA'DIR

Kafile adına konuşma yapan İranlı gönüllü ise, Mavi Marmara şehidlerinin, Kudüs’e Yürüyüş kafilelerinin kaynağı olduğunu belirterek, “… Bugün yeryüzünün her bir tarafından Kudüs’e yönelmiş milyonlarca insanın ortaya çıkmasında en büyük pay Mavi Marmara şehidleri’dir. Bizler de İranlı Müslümanlar olarak Mavi Marmara şehidlerinin yolunu sürdüreceğimizi ve Kudüs özgürleşinceye kadar da her zaman ayakta olacağımızı ilan ediyoruz” dedi. » (8)

 

- Recep KARAGÖZ - Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı’nın yazısından alıntı :

« 30 Mart Toprak Günü vesilesiyle Filistin’e komşu ülkelerden yürüyüşe geçen Küresel Kudüs Yürüyüşçüleri İsrail’in baskıları sonucu komşu devletler tarafından engellendi. MAZLUMDER’in Türkiye ayağını organize ettiği ve aralarında MAZLUMDER yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu Türkiye’den katılan 30 kişiyle birlikte 13 ülkeden Çok Uluslu ve Çok Dinli Asya Konvoyunun toplam 150 “Kudüs Yürüyüşçüsü” Lübnan hükümetinin engeliyle karşılaştı. 

Bugün, istilacı Avrupa’nın, fırınlarda yaktığı Yahudilere özür borcunun bir karşılığı olarak bahşettiği İsrail’in varlığı zulüm üreten bir mekanizmaya dönüşmüştür. Bu mekanizma insan hakları ihlallerinin sürekli yaşanmasını gelenekleştirmiştir. Dolayısıyla vicdan sahibi olan her insan bu zorba ve cinayetkar konseptin karşısında durmalıdır.


İsrail ve destekçilerinin organize ettiği barbarlıklar karşısında, 30 Mart Toprak Günü vesilesi ile tertiplenen Asya Konvoyu dünyanın vicdani tepkisini dışa yansıtma endişesinin neticesidir. 30 Mart Toprak Günü İnsani duyarlılığı ifade etmesinin yanında, direnişin sembolleşmesi anlamını da taşımaktadır. Farklı inanç ve etnik kimlikteki insanların zalime karşı bilinçli sivil karşı duruşu olarak değerlendirilmesi gereken bu çaba, Tel-Aviv ya da Washington’a düşecek bir Atom bombasından daha etkili olmuştur.
» (9)

 

- Yazımızın başında belirttiğimiz, Kudüs Yürüyüşü’nün medya gözetimi amacıyla kurulan sitede (www.gm2j.co)  bakın eylemin Türkiye ayağıyla ilgili neler yazıyor :

 

Küresel Kudüs Yürüyüşü’ne İstanbul’dan Türk Lokumları

 

Küresel Kudüs Yürüyüşü’nün yoldan İranlı yolcuları alan Asya heyeti şu anda Türkiye’de bulunuyor. İranlı delegelerden biri, heyete 25 Mart'ta İstanbul'da bir spor merkezinde yapılan karşılamanın  fotoğraflarını temin etti.

 

Bu törenin ev sahibi 'İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği' olarak bilinen Türk kuruluşu 'Mazlumder' gibi görünüyor. Mazlumder, Türkiye'de Müslüman Kardeşler ağının bir parçasıdır. 1991 yılında kurulmuştur ve Hamas, Müslüman Kardeşler, İran ve Pakistanlı Cemaat-i İslami'ye bağlı İslamcı örgütlerle ilişkili olduğunu beyan eder. Örgütün başkanı Ahmet Faruk Ünsal, 2002’den 2007’ye kadar parlamentoda AKP milletvekili idi. Kendisi aynı zamanda Hamas'ı destekleyen İHH örgütünün kıdemli bir üyesidir.


Mazlumder, İHH ile  George Galloway’in « Viva Palestina » 2010 Gazze konvoyu eyleminde işbirliği yapmış ve başkanı Ünsal, İHH başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte Hamas lideri İsmail Haniye tarafından kabul edilmiştir. Bu konvoyda ayrıca, Kudüs Yürüyüşü sözcüsü ve Hamas eylemcisi Zaher Birawi de yer almıştır. Ahmet Ünsal 2009 yılında, Raed Salah ile birlikte, İstanbul'daki 'Mescid-i Aksa Sempozyumu'nda  da bulunmuştur.

 

Bu nedenle, Kudüs Yürüyüşü kafilesi için İstanbul’daki karşılamada kullanılan afişlerdeki ifadeler hiç de şaşırtıcı değil :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HEP AYNI İSİMLER

 

MAZLUMDER ve IHH hem aralarında, hem de TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekkülleri Vakfı)  ve IDSB (İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği)  ile sıkı bir işbirliği içinde çalışan örgütlerdir ve birlikte sayısız İsrail/Yahudi karşıtı ortak eyleme imza atmışlardır. (İsrail nefreti konusunda Örgütler arası işbirliği için bkz.  /anti_semitizm/3044.htm   VAKIFLARDA NEFRET EĞİTİMİ)

 

 Zaten örneğin, IHH’nın Mütevelli Heyeti üyelerinden Hüseyin Oruç aynı zamanda TGTV icra kurulu üyesidir, IHH Mütevelli Heyeti üyesi Gülden Sönmez, hem MAZLUMDER genel başkan yardımcısı, hem IDSB’nin İnsan Hak ve Hürriyetleri Komisyonundadır, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, aynı zamanda IHH’nın Mütevelli Heyetindedir,  İHH Vakfı Danışman Meclis Üyesi Ahmet Mercan, MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanıdır, vs. vs. (10)

 

Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal Mavi Marmara gemisindeydi. Filonun kalkışından evvel, 2010 Nisan ayında Necmettin Erbakan'a hazırlıklar hakkında bilgi vermeye gidenler arasında IHH Başkanı Bülent Yıldırım, Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İngiltere'den, yukarıda adı geçen Muhammet Sawala da vardı. (11) 

 

Mayıs 2011’de, Filistin propagandasının « Nekbe », yani « felâket » günü olarak adlandırdığı İsrail devletinin kuruluş yıldönümünde İstanbul’da İsrail bayrağının yakıldığı protesto yürüyüşünde diğer STK’larla birlikte gene IHH ve Mazlumder vardı. (12)

 

Yahudi nefretçisi Şeyh Karadavi ve şürekasını defalarca İstanbul’da « konferans » ve sempozyumlarda ağırlayanlar TGTV ve IDSB’dir. 2009’da, "Özelde tüm İslam aleminin genelde de tüm insanlığın ortak mirası olan Mescid-i Aksa, eğer önlem alınmaz ise yakın bir gelecekte İsrail tarafından yok edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır. " korkuları saçan, "İsrail Kazdıkça Kanayan Yara: Mescid-i Aksa" adlı sempozyumun organizatörlerinde kimleri görüyoruz ? Gene IHH, Mazlumder, IDSB elele…

 

Kasım 2007’de Feshane Fuar ve Kongre Merekezi'nde, Hizbullah ve Hamas gibi örgütlerin temsilcilerinin de katıldığı, "Kudüs'ün şiddet kullanılarak Siyonistlerden geri alınması" yolundaki çağrılar içeren ve sık sık Arapça "El Aksa için milyonlarca şehidiz", "Ruhumuzla, kanımızla El Aksa'yı koruyacağız" sloganlarının atıldığı "Uluslararası Kudüs Buluşması"nı kimler organize etti ? « Kudüs'ün işgalinin 40. yılı münasebetiyle », TGTV ve IDSB elele!

 

Bu Buluşmanın sonunda imzalanan 17 Kasım 2007 (7 Zülkade 1428 !) tarihli,

« Siyonist işgalciler Kudüs’ün batısını 1948’de doğusunu da 1967’de işgal etmişlerdir. Bu, ırkçı, yerleşimci, mütecaviz, tarihin akışına karşı, terörist bir işgaldir », « Siyonizm ırkçı, terörist bir harekettir. 2001 yılında ünlü Durban Konferansı’nda alınan BM kararında bu tescil edilmiştir » 

buyuran, ve

« Bugün Kudüs için birlikteyiz İnşallah yarın Kudüs’te birlikte olacağız »

beyanıyla biten (13),

iğrenç İstanbul Bildirgesi’ni imzalayanların içinde kimin adı var dersiniz? Muhammed Sawalha’nın ! (14) Evet. Kudüs Yürüyüşü’nün hem Uluslararası Yürütme Kurulu üyesi hem de Uluslararası Merkez Komitesi üyesi Sawalha’nın.  Yani tekrar yazımızın başına döndük.

 

İstanbul Bildirgesi’nde ayrıca, Filo aktivistlerinden Walid Al-Tabtabai’nin, Mavi Marmara’nın güvertesinde geniş kavisli hançeriyle resmi çekilen Şeyh Muhammad al-Hazimi’nin ve Tunus'ta geçtiğimiz Ekim ayında yapılan seçimleri kazanan En-nahda Partisinin sözde ılımlı İslamcı lideri Raşid Gannuşi’nin de imzaları vardır. (14)

 

Bu örgütlerin ve kişilerin Yahudi karşıtı eylem ve söylemleri yazmakla bitmez. En iyisi sözü, 29.11.2011 tarihli yazısında bu « işbirliğini »  çok güzel anlatan Nurettin Şirin’e bırakalım :

 

«Tahran’da geçen Ekim ayının başında düzenlenen Uluslararası Filistin’le Dayanışma Konferansında bir fotoğraf vardı: aynı hassasiyet, aynı çaba ve aynı mücadelenin simgeleri gönül birlikteliği içinde bir arada idiler. Bir tarafta Hamas bir tarafta Hizbullah, bir tarafta İslami Cihad bir tarafta Cemaat-i İslami, bir tarafta ihvan diğer taraf da Milli Görüş hareketi, “siyonizme karşı mücadele”nin zafere ulaşmasının gündemi”ni konuşuyor ve ortak kararlar alıyorlardı.


İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İHH yönetiminden Gülden Sönmez, Ömer Faruk Korkmaz, Mazlumder Genel başkanı, başkan yardımcısı Recep Karagöz, Ahmed Varol ve diğer bazı Türkiyeli kardeşlerimiz de oradaydı. O tabloyu hep birlikte gördük. Oradaki insanların birbiriyle olan kucaklaşmasını da, muhabbetini de, İran İslam Cumhuriyeti’ne olan takdir ve bakışlarını da, aralarındaki ünsiyet ve ülfeti de…


Yani o salonda, aralarında İslam İnkılabı rehberi İmam Hamenei’nin de bulunduğu şahsiyetlerin oluşturduğu bir fotoğraf.

 

O fotoğrafa tanıklık etmek kadar gurur ve onur verici bir şey olamazdı bizim için. » (15)

 

Tabi ki iktidar partisi karşı çıksaydı hiçbir örgüt bu kadar ileriye gidemezdi. İstanbul’da Hamas elebaşlarını toplayıp « Cihat zirvesi » de organize edilemez, «İstanbul Üniversitesi’nin eski öğretim görevlilerinden Prof. Ahmet Ağırakça, katılımcılara Arapça seslendiği konuşmasında, “Burası İstanbul, halifeliğin başkenti. Sizleri ağırlamaktan dolayı mutluyuz”, “Bizler cihat ekolünü Batı Şeria’dan, Gazze’den, Kudüs’ten öğrendik”,  “Kudüs de İstanbul da herkesindir” » (16) diye konuşamazdı.

 

 

 

Alegresse Delail

 

 

1- http://www.terrorism-info.org.il/malam_multimedia/English/eng_n/html/hamas_e129.htm   September 16, 2010

2- http://m.ihh.org.tr/tr/page/mavi-marmara-yi-on-binler-karsilayacak

3- /dunyada_bugun/3299.htm

4- http://www.haberler.com/ihh-genel-baskani-yildirim-aciklamasi-3248067-haberi/

08 Ocak 2012 İhh Genel Başkanı Yıldırım Açıklaması

5- http://www.gazetea24.com/haber/filistinliler-toprak-gununu-aniyor-_106913.html   30.03.2012

6- http://www.haber3.com/kuduse-yuruyus-kuresel-kafilesi-igdirda-1254558h.htm   22.03.2012

7- http://www.velfecr.com/dunya-kudus-yuruyusu-konvoyu-turkiyede-foto-6162-haberi.html   22.03.2012

8- http://www.velfecr.com/kuresel-kudus-yuruyusunun-anasi-mavi-marmaradir-6165-haberi.html   24.03.2012 Küresel Kudüs Yürüyüşü'nün Anası Mavi Marmara'dır

9- http://www.mazlumder.org/faaliyetler/detay/basin-aciklamalari/1/30-mart-toprak-gununde-isgalci-israil-cinayet-islemeye-devam-etti/8827

10- /anti_semitizm/3044.htm   VAKIFLARDA NEFRET EĞİTİMİ

11- http://www.milligazete.com.tr/haber/erbakan-ne-guzel-bir-calisma-159614.htm

12- /turkiyede_bugun/2100.htm

13-  http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=%22Bug%C3%BCn+Kud%C3%BCs+i%C3%A7in+birlikteyiz+%C4%B0n%C5%9Fallah+yar%C4%B1n+Kud%C3%BCs%E2%80%99te%22&source=web&cd=10&ved=0CGsQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.alquds-forum.com%2Ffiles%2Fthe_istanbul_declaration_tr.doc&ei=SxCIT_LJLMXk4QS6w5TCCQ&usg=AFQjCNFkdI7-4PSlxL1c52kiMPrwZjM3Eg

14- http://www.ict.org.il/Articles/tabid/66/Articlsid/838/currentpage/1/Default.aspx

15- http://www.islamigundem.com/nato-operasyonlarini-mesrulastirmak-icin-islamci-operasyonlari-surerken-makale-2475.html

16- http://www.milliyet.com.tr/Dunya/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=dunya&ArticleID=1061485&Date=19.02.2009&b=Istanbulda%20cihat%20zirvesi

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
groll
22/10/12 18:36
Mazlum araplar :) Sırf yahudi olduğu için bir insanı öldürme arzusuyla dolu arapları mı?Okul servisine tanksavarla saldıran arapları mı?Çocuklarının eline oyuncak yerine silah verip İsrail'e salan arapları mı?İngilizlerle işbirliği yaypıp bizi sırtımızdan vuran araplar mı?Hangi araplar bunu bilelim.Ben yahudi olmadığım halde bu arapların zihniyetini çok iyi bilir ve iğrenç bulurum.Liberal ve Laiksen ki umarım öylesindir.Arapların masum olmadığını bilmen gerekir.
Lieberal ve Laik
13/07/12 13:24
Israil ve Israillilerin taraflı tutumları yüzünden,sempatim olmamasına ragmen mazlum Arap ların yanında yer alıyorum..
Auth
31/05/12 18:41
There are no refugees of Arab coutrnies. That myth was invented by the The World Organization of Jews from Arab Countries. “… The WOJAC (The World Organization of Jews from Arab Countries) figure who came up with the idea of “Jewish refugees” was Yaakov Meron, head of the Justice Ministry’s Arab legal affairs department. Meron propounded the most radical thesis ever devised concerning the history of Jews in Arab lands. He claimed Jews were expelled from Arab coutrnies under policies enacted in concert with Palestinian leaders – and he termed these policies “ethnic cleansing.” Vehemently opposing the dramatic Zionist narrative, Meron claimed that Zionism had relied on romantic, borrowed phrases (“Magic Carpet,” “Operation Ezra and Nehemiah”) in the description of Mizrahi immigration waves to conceal the “fact” that Jewish migration was the result of “Arab expulsion policy.” In a bid to complete the analogy drawn between Palestinians and Mizrahi Jews, WOJAC publicists claimed that the Mizrahi immigrants lived in refugee camps in Israel during the 1950s (i.e., ma’abarot or transit camps), just like the Palestinian refugees.The organization’s claims infuriated many Mizrahi Israelis who defined themselves as Zionists. As early as 1975, at the time of WOJAC’s formation, Knesset speaker Yisrael Yeshayahu declared: “We are not refugees. [Some of us] came to this country before the state was born. We had messianic aspirations.”Shlomo Hillel, a government minister and an active Zionist in Iraq, adamantly opposed the analogy: “I don’t regard the departure of Jews from Arab lands as that of refugees. They came here because they wanted to, as Zionists.”In a Knesset hearing, Ran Cohen stated emphatically: “I have this to say: I am not a refugee.” He added: “I came at the behest of Zionism, due to the pull that this land exerts, and due to the idea of redemption. Nobody is going to define me as a refugee.”The opposition was so vociferous that Ora Schweitzer, chair of WOJAC’s political department, asked the organization’s secretariat to end its campaign. She reported that members of Strasburg’s Jewish community were so offended that they threatened to boycott organization meetings should the topic of “Sephardi Jews as refugees” ever come up again. Such remonstration precisely predicted the failure of the current organization, Justice for Jews from Arab Countries to inspire enthusiasm for its efforts.”
yehuda beit halachmi israel
15/04/12 10:31
BU MEYMENETSIZLERIN YURUYUSU TAKSIM MEYDANINDA BASLAR VE ORADA BITER .KENDILERININ NE KADAR ZAVALLI OLDUKLARINI AYNAYA BAKIP GORSUNLER .CUNKU ICLERINDEKI SEBEPSIZ ,ASLI OLMIYAN KIN VE NEFRETTEN ADETA YANIYORLAR.

Haber Merkezi