Haber Merkezi

28/02/12

KUDÜS'E SAHİP ÇIKMAKMIŞ !!!

 

 

KUDÜS'E SAHİP ÇIKMAKMIŞ !!!

 

Rafael Sadi

 

Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir Atalay Katar'ın Doha şehrinde yapılacak olan Küdüs  Konferansına  katılmak üzere  özel uçakla gitmeden evvel havaalanında  gazetecilere : KÜDÜS'e  sahip çıkacağını ve "Türkiye olarak Kudüs'e sahip çıkmayı, geçmişimize ve kimliğimize sahip çıkmakla bir görüyoruz" dedi.

Başbakan Yard. Beşir Atalay

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/02/25/kuduse.sahip.cikacagiz/650686.0/index.html

 

Bu ifade ile Kudüs'ü sahipsiz sandığını ve İsrail'in Başkenti olduğunu kabullenemediğini ifade etti aslında.

 

Bir ülke bir başka ülkenin başkentini siyasi nedenler ile  görmezden gelebilir , Büyükeilçiliğini Tel-Aviv'e taşıyabilir  ama  o ülkenin o şehirdeki varlığını yok farzedemez ve özellikle Küdüs'ün tarihinde İsrail krallığının 800 sene hükümranlık sürdüğünü görmezden gelerek bu şehrin tarih boyunca kimseye payitaht  olmadığını sadece  Yahudilerin başşehri olduğu gerçeğini  tarih sayfalarından atamayacağı kesindir.

 

Bir Türk ve İsrailli olarak beni derinden yaralamaktadır  bu çirkin siyaset.

Konuyu İsrail Dış İşleri Bakanlığı Basın  sözcüsü Yigal Palmor'a ilettim ve kendisinden resmi bir tepki istedim.

 

Yazılı olarak HASTÜRK'e özel olarak gelen tepkinin Türkçe tercümesi aşağıdaki gibidir:

 

 

Ísrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, konuyla ilgili olarak, Hastürk’e şunları söyledi:

Yigal Palmor İsrail Dışişleri Basın Sözcüsü


Bu tür konuşma, büyük ve saygın bir ülkenin önemli bir üst düzey yetkilisi için uygunsuzdur. Bir milletin tarihine ve inancına hakaret ve saygısızlık ederek nüfuzunuzu kullanamazsınız. Ne yazık ki, Sayın Atalay’ın yaptığı tam da budur. Kendisi, Türk halkının hoşgörü geleneğine uymayan bir tarzda, Yahudi tarihini ve geleneklerini,  kabul edilemez şekilde küçümsemiştir. Yalanları reddedip, Ortadoğu’da halklar ve inançlar arasında karşılıklı saygıyı telkin ederek, ılımlı ve sorumlu bir rol üstlenmek yerine, bu konferansın teşvik ettiği nefret propagandasına katkıda bulunmuş olması gerçekten üzücüdür.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
ahmet erçin
15/08/12 16:38
kudüs filistinin başkentidir her zaman öyle kalacaktır
Dümbüllü ye
29/06/12 17:27
Araştiranlar biliyorki,vergiye bagladigimiz ülkelerden aldigimiz sembolik vergi devede kulaktir sizin Dünyadan Aldiginiz dolayli vergilerden..Birde bizi sömürgeci ilan ediyor birileri..Yazikki alinda yazmiyor milletlerin yoksa bu fedkarliklari yapmaz idik..
yusuf
11/05/12 21:01
iran a çok havlıyorusunuz ama ısıramıyorsunuz nedense dişiniz gariban filistinlere geçiyor sadece.amerikada iflas etmek üzere 4 milyon amerikalı çöp konteynerlerini dibinde yaşıyor bakalım sizi kim koruyacak bundan sonra..
Alon a müdürü
27/03/12 08:52
Kendine Alon a diyen şahsın önünden çekilin, "trene rahatça bakabilsin" Bu arada Yeruşalayimde de trenlerimiz mevcuttur bekleriz efendim :)
Alon a
23/03/12 18:08
Ben tahmin etmiştim asil lisaninizi onun için Hav dedim şip diye anladiniz..
Alon
18/03/12 18:30
Alon a yazan !!!! konuşacak yerlerin mi ağrıyordu ? Tamam , zaten en iyi yaptığınız şeyin havlamak olduğunu biliyorduk ama takdir edersin ki ben baytar değilim. Belgrad ormanlarında başıboş dolaşan 15000 köpek varmış. 15001 nci de bi kaniş olsun napalım
S.H
13/03/12 17:45
Alon anladı mı bilmem tosuncuk,amma velakin ben anladım.Bu “HAV,HAV” sesleri pek de aşina gibi...Heeyyyyttt açılın len,mavi marmara geliyor Gazze’ye cihada diye havladı birileri,sonuç malum..Peşinden özür,tazminat sesleri,derken üçün biri.Ne özür ne de tazminat.Özür dileyip tazminat ödenirse terör destekçilerine,dünya tefe koymaz mı adamı..Peşinden uluslararası dava sesleri..harekata katılan askerlerimizin boy boy isimleri yayınlandı günlük tirajı 5.000 olup,dogmatik kafalara hitap eden karanlığın sesi gazetelerde.O da FOSSS çıktı..Davadan vazgeçildi..Tık yok..Birileri konuştu,diğerleri sadece sustu.Jerusalem’de namaz,Tel-Aviv’de öğle yemeği,Akdenizde Piri reis takası ile donanma palavraları....hepsi boş..Palavra..Kısaca anlayacağın yakın akraba evliliği ürünü tosuncuk,birileri şunu demiş,bunu yapacakmış,öyle bir ders verecekmiş ki vs...vs...masallarına “Actions speak louder than words” denir...Yani bi bok yiyeceğin zaman konuşmazsın.Anlaman için daha açıkçası,havlarsan bu ısıramıyorum demektir...Bizler yani tüm alemlere üstün kılınan İsrail devleti ısırdığında asla ve de asla havlama sesi duymazsın..Bugüne değin duymadığın gibi.Bir gece ansızın çökeriz adamın başına,ensesinde boza pişiririz...Neyse,Köroğlu..veya Tarkan,veya Polat Alemdar..her ne b... isen..Foruma gelerek bir şeyler karalamışsın ..Eline sağlık.Her daim bekleriz.Yazdığın ütopya da olsa,hayali cihan değer..Şimdi ufak ufak sağdan...yalpalamadan.
Alon a
12/03/12 13:02
"Hav Hav Hav!"(anladin dimi)
Alon
08/03/12 20:05
Hele altta bi tanesi yazmış, Kudüs sayenizde savaş alanına döndü , daha ne kadar göz yumarlarmış ?? Sen veya siz kimsiniz ya ? Aha Kudüs burda , bir yere kaçtığı yok...65 senedir havlayanlara bir tane daha eklense ne olur..
Alon
08/03/12 19:57
Türk tarih kitaplarında bütün halklar osmanlı himayesinde barış içinde yaşadı palavrasının yazması, bunu doğruluğunun ispatı değildir.. Madem herkes barış içinde yaşamış, Araplar, Rumlar, bulgarlar, sırplar ve bilumum niceleri neden osmanlıdan kurtuluşlarını bayram olarak kutlar ? Sen bunlardan 1 kuruş ( lafın gelişi, çok daha fazla) bile olsa vergi aldıysan aslanlar gibi sömürgecisin..
1453
07/03/12 22:19
Sömürgeci katliamcı avrupadan gemilerle getirdik, misafir ettik kalkmışsınız bize sömürgeci diyorsunuz. Avrupa kıtır kıtır yahudileri keserken yüzlerce yıl osmanlının altında insanlar barış içinde yaşadı.
yehuda beit halachmi israel
06/03/12 10:25
Yerusalayim'i harp alanina cevirmek isteyenler araplardir .Sehir Yahudilerin tarihi mabedlerinin bulundugu ve Yahudiler icin en kutsal yeridir ,aynen Mekke'nin Muslumanlar icin kutsal oldugu gibi. Bilindigi gibi sehir Urdun'un elinde iken Yahudilere ibadet hakki taninmadi.Bugun sehir Israel'in elinde tum dinlere mensup olanlar kolaylikla serbest bir sekilde ibadetlerini yapiyorlar ,bunu anlamak icin gelipte gormek lazim. Hir cikarmak isteyen araplardir .Sebebi yalniz Yerusalayim degildir .Araplarin tek istekleri Israel devletini ortadan kaldirmaktir. Bunu tum davranislariyla apacik gosteriyorlar. Hakikatten baris isteselerdi Milletlerini daha yuva caginda cocuklardan baslayarak kin ve nefretle beslemezlerdi ve teror eylemi yapanlari kinayacak yerde kahraman olarak nitelendirilmezlerdi.Hakikatleri gormemek ve duymamak icin kor ve sagir olmak gerektirir.
yehuda ya ya
04/03/12 23:23
kimler sayesinde oradan kovulduğumuzu söylemeye gerek yok kudüs ten.türk askerinin altın dişlerini söken arkadan vuran uzaylılardı herhalde.dediğin gibi pek te sulh içinde korunmadı kudüs.tarih boyunca alındı verildi alındı...en son israil de kaldı.yani özüne döndü.istersen bir daha ki derste sana kudüs tarihinden azıcık bahsedebilirim.
Yehuda ya
02/03/12 14:43
Sn.Atalay dogru söylüyor..Osmanli döneminde bir cavuş ve bir manga (12) er in sulh içinde korudugu Kudüs,sayenizde Savaş-Alanina dönüştü..Buna nekadar süre daha göz yumariz..
yehuda beit halachmi israel
01/03/12 10:51
Bu Atalay denen herif kendisini ne zannediyor. Osmanli Topraklarimizi Yuzlerce yil somurmus olmasi ona sahiplikmi bahseder . Unutmasinki imparatorluklarin ve somurgeciligin devri gecmistir. Nitekimki Ataturk bunu 90 yil evvel anladigi icin yeni Turkiye'yi kurmustur. Atalay ve onun gibi dusunenler Ataturk'ten ornek alsinlar ve burunlarini olur olmaz seylere sokmasinlar yoksa hayal kirikligina ugrarlar. Yerusalayim Israel ve Yahudilerin tarihi bassehridir ve oyle kalacaktir.

Haber Merkezi