Haber Merkezi

14/01/12

YAHUDİ SÖZCÜĞÜ TÜRKİYEDE İLTİFAT DEĞİL..

YAHUDİ   SÖZCÜĞÜ TÜRKİYEDE İLTİFAT DEĞİL..

 

 

 

ODED BEN AMİ  VE ARAD  NİR   KANAL 2 

 

Ve   şimdi Türkiye'ye   geçiyoruz   Yahudiler ile ilgili fırtınaların   koptuğu Türkiyeye...

 

Bu fırtınanın merkezinde iki isim var:

Eski Genel Kurmay Başkanı ve Türkiyeyi Eurovizyonda   temsil edecek olan şarkıcı.

Arad Nir   bu ikisi nasıl birbirine bağlanabiliyor?

Arad Nir:

Gercektende iki   ayrı uçta olan   iki farklı   dünyanın insanları   gibi ama ikisinin   ortak noktası YAHUDİ   damgasının   vurulmuş olmasıdır.

Ve bir iltifat olarak   söylenmemektedir.

İstersen gel   önce eski Gn. Kurmay Başkanı İlker Başbuğ ie başlayalım. İsrail devleti ile   oldukça iyi ilişkiler içinde olan eski   Gn. Kurmay Başkanı yaklaşık bir hafta önce   Darbe denemesi ile suçlanarak tutuklandı . Tutuklanmasından önce de var olan   ve İsrail ziyareti   esnasında   özellikle   Ağlama Duvarında   çekilmiş resimleri bu hafta içinde   Türkiyedeki internet sitelerinde   gündeme geldi , hatta İsrail'in eski   Gn. Kurmay Başkani   Gabi Aşkenazi ile çekilmiş resimler de   yayına girdi ve bunların hepsi o'nun YAHUDİ olduğunu söyleyebilmek adına yapılmaktadır. Ve bu ifade iltifat olarak söylenmemektedir.

Diyebilirim ki kendisi Yahudi   değil. Kimbilir   yüzlerce sene önce   Yahudilikten dönmiş bir aile olduysa ve bu aileye mensup ise   bile , ki   kendisi hatırlamadığını smylerken bizim böyle bir detayı hatırlamamız   sözkonusu bile değil ve önemli de değil tabii ki.

 

Bu hikaye   devam ederken Türk Televizyon ve Radyo kurumu Eurovizyon şarkı yarışmasının   temsilcisini   seçti ve ilan etti ve biliyoruz ki artık bu yarışma   oldukça siyasi bir hal aldı. Ve işte   Türkiyeyi temsil edecek olan CAN BONOMO   soyadı ise   Ladino lisanında   (iyi adam)   ve akabinde birileri onun   Yahudiliğini   vurgulamakta.

Türk Yahudi Cemaatinde oldukça sevindiler hatta İsrail'deki Türkiyeliler Birliği de   sevincini ve gururunu beyan etti.

 

Bu arada bu seçimin ardında İsrail'e bir   mesaj olduğunu düşünenler de mevcut.

Ancak Türkiye de onun Yahudi olduğunun altı çiziliyor ve Bonomo sürekli bu konuda izahat vermek zorunda kalıyor.

İşte bir Tv programında   Bonomo'nun   söyledikleri...

 

Kendisi Milli olarak Türk olduğunu ve Musa dinine mensup olduğunu anlatmak zorunda kalıyor.

Evet Yahudi olmak kolay değil ,   Türkiye de   de Yahudi olmak kolay değil....

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Alon
23/10/12 00:20
Turan kızı biraz destekli at...Avrupalılar ne zaman yahudi sözcüğünü kullanmışlar ? Ne almancada, ne fransızcada, ispanyolca, yunanca, bulgarca ,ingilizce hiçbiri yahudi diye bi kelime kullanmaz..Yahud arapçadır..türkçeye de arapçadan girdi...Ve sizler bunu hakaret olarak kullanıyorsunuz...Sözüm ona musevi kibarcası oluyo size göre...Örnek olarak..bi türk yahudisi kötü bişey yapsa gazetelerde " yahudi işadamı onu bunu dolandırdı ve kaçtı " , iyi bişey olsa " musevi asıllı bir vatandaş falan filan " diye okursun...Dolayısıyla kendinizi kandırmayın..
TURAN KIZI
18/07/12 16:49
Yahudi demek avrupalılar için kötü anlamına geliyordu TÜRKLER için değil yahudiler türkiye ye göç ederken türkler yahudilerin avrupadaki aynı muameleyi görmemeleri için musevi ismini koydular musevi demek osmanlıcada musanın çocukları anlamına gelir zaten TÜRKLER yahudilere hicbir zaman yaranamıyor herzaman bir şey bulacaklar..!
musa ya
07/07/12 13:18
Musa sen Adınız a verip veriştirmeden önce kendin okuda ögren..Musevi dini Akhenaton un ATOUM dininden yürütmedir..
halit sönmez
22/06/12 10:10
ilker başbuğ neden içerde o zaman?bir sürü eski genelkurmay başkanı dururken neden ilker başbuğ?çünkü erdoğan onun ağlama duvarındaki resmini görünce siniri tepesine çıkmıştır.yanlış anlaşılmasın yahudi olmasında hiç bir sorun tc hizmet ettiği sürece.ben gördüğümü söyledim hepsi bu. adınız iyi bir noktayı yakalamışsın başörtüsüyle camiye girme ama tam olarak kippayla aynı şey değil zira başörtüsü edep yeri örtmek amaçlıdır kippa ise bizzatı islam daki takke gibi ibadet amaçlıdır:(neyse yinede fena değildi.
Adınız
31/05/12 06:48
halit senin gibi saygısızlar kipa veya şapka gibi şeyleri giyenleri onlar birer gizli yahudidir diye sözde suçlarken bir hristyan nın veya bir yahu dinin süleymaniye camisinde başörtüyle girmesini asla anlayamazlar.
Alon
24/05/12 20:41
Halit , bu kippalı yorumunla maden bulduğunu sanma.. Ağlama duvarını ziyaret etmenin şartından olan , dini ne olursa olsun herkes kippa veya şapka takmak zorundadır..Muhteşem (!) erdoğan bile Yad Vashem i ziyaretinde şapka takmıştı. Bu arada ; yahudi kelimesi sizler için bize karşı kullandığınız bir hakaret kelimesidir. Musevide sizlerin uydurduğu bir kelimedir. Böyle bir kelime orjinalinde yoktur..ibranice Yehudidir. Şimdi bir sorum olacak.. Hakaret olarak gördüğünüz yahudi kelimesi kuranda yüzlerce defa geçer. Acaba kuran yahudilere hakaret mi etmiş oluyor ?
yehuda beit halachmi israel
17/05/12 14:33
Halit sonmez yine sacmaliyor .Israel'i ziyaret eden bir cok yabanci sahis aglama duvarina gelir. Mesela zamaninda ABD cumhurbaskani Bush ve bugunku lider Obama aglama duvarina gelmislerdir.onlar gibi bir cok yabanci Yahudi olmayan bir cok sahsiyet burasini ziyaret emislerdir. Onlardami Yahudi ? tabiiki hayir. Gelmelerinin sebebi Yahudiler icin kutsal tapinagin burada bulunmasi ve bu sahsiyetlerin Israel'i serflendirmek icin bu kutsal yere gelirler. Ornek olarak Turkiyeyi ziyaret eden her yabanci sahsiyet Ataturk'un kabrini ziyaret eder. Buda Turk Milletini sereflendirmek icin yapilir.
halit sönmez
10/05/12 16:12
yahudi kelimesi evet tipik bir hakaret kelimesidir.o yüzden devlet görevlilerimiz daima musevi kelimesini tercih ederler.ilker başbuğ ağlama duvarına kadar gidebilmişse şüphe etmek normal değilmi?rahmi koç unda ağlama duvarı önünde resmi var hemde kafasında kippalı:)
yehuda beit halachmi israel
26/04/12 13:29
Bana cevap verene... Yahudilerin hor gorulmesinin sebebine kiskanclik denir. Bilindigi gibi Yahudiler yasadiklari yerlere Roma imparatorlugu zamaninda tarihi vatanimiz Israel'den surgun edilmislerdir. Yahudiler yasadiklari yerlerde eger yuksek mevkilere gelmislerse uygun goruldukleri icindir. Mesela bir zamanlar Ingiltere basbakani D'israeli Yahudi idi, yine bir zamanlarin Fransa basbakani Mendes frans bir yahudi idi ve bu mevkilere zor kullanarak degil ozgur secimlerle Ingiliz ve fransiz vatandaslarin oylariyla basa getirilmistir . Bunun gibi bir cok yahudi sahsiyet yasadiklari ulkelerde onemli mevkilere uygun goruldukleri icin getirilmislerdir.Yahudilerin basarilarini cekemeyenler bunu carpitmaga calisirlar ,buna yukarida belirttigim gibi kiskanclik denir .
musa
21/04/12 15:25
Bu sutunlarda ADINIZ rumuzuyla yazan kara cahile pek guzel yanitlar verilmesine ragmen bir kac kelime eklemeyi uygun gordum, bre cahil adam Sen YAHUDI DINININ butun TEK TANRILI DINLERIN basi , ISLAM dinininde hem ANASI VE hem BABASI oldugunu bilmezsin ve utanmadan bu sutunlarda ahkam kesmege ugrasirsin tarim akilli adam git ogren sonra konus
Yahuda ya
15/04/12 13:20
Yuzyillarca Yahudiler Yasadiklari milletlerin icinde sirf dinleri ve orfleri yuzunden hor gorulup asagilanmislardir.-Sözünüz dogru degil..Asil sebep girdikleri ülkede bütün önemli mevkileri ele gecirip,kendilerince sömürerek yönettikleri için Yahudiler sevilmez..
Adınız
07/04/12 13:01
adiniz rumuzluya, osmanlinin yildirim ordularının esir dusen askerlerini palayla kim kesmis git de bir bak ama ben ne desem az senin gibi kafasiz adamlar laftan anlamaz, tarihten anlamaz, cok seviyorsan araplari git onlarla yasa. ama bu koydugun uc noktadan turklerin yahudilerle arasinin bozulmasini isteyen biri oldugunu anliyorum ne kadar bolucu varsa senin gibi dusunuyorlar... ne alakasi var adama yahudi dersen hosuna gider, ana avrat kufur edersen senle kavga eder. hangi yahudiyle tanismis turk yahudilere bir laf edebilir ki hepsi seker gibi insanlar. terbiyesiz adam seni... turkiyeye yerlesmis yahudilerin senin gibi terbiyesizlere ettigi hizmeti kimse etmedi ama sende nerdeee o zeka.
Alon
02/02/12 05:57
Yahudi rumuzluya, sen bana hep yahudi de, şeref duyarım..Ama sana bir soru ??? Kuranda yahudi sözü geçtiğinde , kuran yahudilere ana avrat düz mü gitmiş oluyor? VE Adınız rumuzluya !!!!!!!! İnandığımız din hiçbir zaman siz diğerlerinden üstünsünüz demiyor..Ayrıca şu ağzınıza hep doladığınız vaad edilmiş topraklar Hz.İbrahim ve zürriyeti için bahis konusudur..Vaad edilmiş topraklarda araplarda yaşadığına göre , sizlerin bu konuya maydanoz olmaması gerekir..Hacılardan, hocalardan, palavracı medyanızdan duyduklarınızla birşeyler biliyorum havasıyla ahkam kesmeyin...Ne zamandan beri her taşın altından yahudi tarihi çıkan yer başka ülke topragı oluyormuş ? Bizler buraya orta asyadan gelip işgal etmedik..işgalin adına fetih de demedik..Hadi bana inanmadın, sen o inandığın Kuranı bir aç bak.. 1 kere bile Kudüs'ün ismi geçmeyen Kuranda, yahudi toprağı neresiymiş bi incele bakalım..
YAHUDİ
01/02/12 15:42
bizde yahudi demek ana avrat küfür etmeye denktir...
yehuda beit halachmi israel
01/02/12 13:59
Adiniz rumuzluya.... Sayin bey, Israel hicbir milletin topragini isgal etmedi. Tarihi topraklarimiza donduk ,bilinen bir sey varki 1900 yil zarfinda bu topraklar somurgeciler tarafindan isgal edidi. Bunlardan biride Osmanli imparatorlugu, Ikinci sey bu zaman zarfinda bu topraklarda hicbir zaman Filistin diye bir devlet kurulmadi.1917 yilinda bu topraklar osmanli idaresinden Ingiliz idaresine gecmis ve yonetimleri sirasinda bu topraklarda biri yahudi ve digeri arap olmak uzere iki devlet kurulmasi onerilmis Yahudiler bunu kabul ettikleri halde araplar bunu red edip 1948 yilinda Israel devletini kurup B.M 'ler kurulunda tastiklenince araplar Israel'e savas acmis sonunda yenilgeye ugramislardir .Bugun kurulmak istenen Filistin devletinin topraklari 1967 savasina kadar Bati Seria dedigimiz bolge Urdun 'un elinde Gazze seridide Misir yonetiminin elindeydi ,boyle olmakla bu iki devlet bu topraklarda bir filistin devletinin kurulmasina razi olmadiklari gibi 1967 savasini Israel devletini yok etmek icin harekete gecmislerdir,sonuc yine arap ordularinin yenilgesiyle sonuclanmis ve o zamana kadar araplarin elinde olan topraklar Israel yonetiminin eline gecmistir. Israel hukumetleri 1967'den beri bir barisa varmak icin elinden geleni yapiyor. Arap tarafi ise binbir dalaverayla barisa yanasmiyor cunku tek istekleri Israel devletini haritadan silmektir.Bu topraklarin tumu Yahudilere ait oldugu halde biz barisa varabimek icin bu topraklarin buyuk (%90'dan fazla) kismindan cekilip Filistinlilere bu topraklara karsilik olarak Israel sinirlari icinden ayni buyklukte arazi teklif edilmistir. Eger bunu kabul etselerdi barisa varilabilirdi .ama asil hulyalari Urdun nehrinden Akdenize kadar olan topraklarda Israel yerine bir devlet kurmak istedikleri icin barisa varilamamaktadir . Tabii olarak Israel bunu kabullenemiyecegi icin bir barisa varilamaz.
Adınız
30/01/12 04:52
güzel şeyler söylüyorsunuz ama gerçek değil. yahudi diğer milletlerden üstündür diyen inandığınız din. bu dine göre vaadedilmiş topraklar diye başka insanların ülkesini işgal eden sizsiniz. bizim güvenliğimizi tehdit ediyor diye tc nin uydusundan rahatsız olan siteniz. kendinize inançlarınızı kalkan yapıp diğer insanlara üstünlük sağlamak başka ülkeleri işgal etmek hitlerin de yaptığı bu değilmiydi?
yehuda beit halachmi israel
28/01/12 16:10
Yuzyillarca Yahudiler Yasadiklari milletlerin icinde sirf dinleri ve orfleri yuzunden hor gorulup asagilanmislardir. Bu bir saplanti haline gelmis ,bu yuzden cahiller ve Yahudi dusmanlari tarafindan Yahudi sozu Sanki Yahudilik kotu bir seymis gibi bir kufur olarak kullanilir.Bu dunyanin her tarafinda boyledir. Bir yahudiyi gordukleri zaman sanki kufur savururcasina Yahudi...Yahudi diye bagirirlar. Yahudi sozunu bu gunlerde Turkiyede bazi cevreler ve Ataturk ilkelerine karsi olup Padisahliga ozenenler kendi goruslerine karsi olanlari musluman olduklari halde karalamak icin kullaniyorlar.Halbuki Yahudilik ne kotu bir seydir nede bir kufurdur. Her millet gibi bir milletiz ,ne daha iyiyiz nede daha kotuyuz .Tamamen her millet gibiyiz ve basimizda boynuzlar yoktur.
Adınız
18/01/12 22:22
ne cahilce bir kelime gavurun manasi nedir insana insan gibi davranmak lazim diniylen ayirm amak herkesin herkese hurmet etmesi gerekir cahil insana davul zurna bos gelir
Adınız
14/01/12 21:32
Gavur Izmir'den bir GAVUR....O şimdiden - aklı başında olanların - gönlünde tahtını kurdu bile.Bana göre KAZANDI.. Eurovision'da derecesi düşük çıksa da.... zira Eurovision her zaman bir Sponsorluk ve Reyting icadıdır. Kalite sonradan gelebilir. Kadima Bonomo.

Haber Merkezi