Haber Merkezi

07/11/11

Ortadoğu barışı için kaçan fırsatlar

 

Olmert planı Ortadoğuya barışı getirebilirdi 

 

Ortadoğu barışı için kaçırılan fırsatlara tatpaze, fakat insanı umutusuzluğa sevkedecek bir yenisini ekleyebiliriz: İsrail başbakanı Ehud Olmert'in 2008'de, birçok İsraillinin imkansız sayabileceği bir barış planını gizlice Filistinlilere sunması.

Olmert'in planında bir Filistin devletinin yaratılması, Yeruşalayimdeki kutsal yerlere ortak yönetim gibi noktalar yer almış.

"En yüksek şeref" adı altında yayınladığı hatıralarında, Condoleezza Rice, Olmert'in bu teklifini detaylarıyla anlatıyor. Mayıs 2008 de bunu Olmert'den duyduğu aman kendi kendine "Rüya mı görüyorum? Dikkatli dinle.Bunları yaz. Yok yazma ya sızarsa? Sızamaz, sadece ikimiziz" diye düşündüğünü yazıyor.

Rice, kitabında, Olmert'in kapsamlı bir plan hazırladığını ve bu planı mayıs 2008 de gizlice Mahmut Abbas'a sunduğunu yazıyor. 2008 Eylülünde, Olmert'in teklifinde şunlar yer alıyor:

İsrail yeni kurulacak Filistin devletine Batı Şeriyanın %94.2 sini verecek. Geri kalan toprakların yerine, toprak alış verişine gidilecek. Gazzeyle Batı Şeriyayı birbirine bağlayan bir koridor tahsis edilerek, geri verilen topraklar 1967 öncesi sınırlara eşit olacak.

Yeruşalayim için, Arap kısmını Filistinlilere, Yahudilerin çoğunlukta olduğu kısımları İsraile bağlayan, karışık mahallelerin statüsünü ileride belirleyecek bir formül hazırlanacak. Her iki ülkenin ne başşehri Yeruşalayim olacak. İsrailli bir belediye başkanı ve Filistinli bir belediye başkan yardımcısı olacak.

 Eski Yeruşalayim İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan ve Amerikadan oluşan uluslararası bir komisyon tarafından yönetilecek. Yeruşalayimdeki egemenlikle ilgili sorular ileride görüşülecek.

 Filistinlilerin "geri dönme" hakkı 5,000 filistinliye sınırlı olacak. Diğer Filistinli mültecilerin yerleşmesini sağlayacak birkaç milyar dolarlık bir fon kurulup, Norveç tarafından yönetilecek.

İsrailin güvenliği sadece Amerikan gücüyle değil, Amerikanın eğiteceği bir Filistili güvenlik kuvvetiyle de korunacak.

 Bu harikulade teklifin kaderi ne oldu? Burası Ortadoğu olduğu için, Amerika olması için dua ederken Olmert ve Abbas bunu kaldıramıyacak kadar zayıf olduklarından sizlere ömür oldu.

Konuşulanlar gerçekleşecek gibi görününce plan suya düştü: 2008 Eylülünde Olmert Abbasa Filistin devletinin sınırlarını gösteren bir harita sundu. Riceéın yazdıklarına göre, Abbastan bu haritayı yerinde kabul edip imzalamasını istedi. Filistin başkanı ise bundan kaçınıp önce kendi uzmanlarıyla görüşmek istedi. Olmert ona bu haritanın bir kopyasını vermeyi reddetti ve iki lider bir daha görüşmediler.

 Zamanın Amerika başkanı Bush 2010 da her iki lider ayrı ayrı Amerikalyı ziyarete geldiklerinde bu planı tekrar canlandırmaya çalıştı. Fakat artık Olmert rüşvet suçundan soruşturuluyordu. Abbas ise, seçilecek yeni Demokrat Cumhurbaşkanının arabuluculuğunda daha iyi şartlar elde edebileceğini düşünüyordu. "Biz hükümetteyken barış yapmak için şartlar hemen hemen tamamdı" diyor Rice.

Peki bu yakından kaçan fırsattan sonra ne olmuş? İşte insanı  ümitsizliğe sürükleyen de bu. Rice yeni hükümete bu planın detaylarını ver haritasını aktarmış. Umduğu Obama hükümetinin bu planın üzerine çalışmaya devam etmesi, hatta belki BM Güvenlik Konseyine sunmasıymış.

Fakat Obama, en büyük hatalarından birini yaparak barış görüşmelerine tekrar sıfırdan başlayıp, İsrailin yerleşimlerdeki inşaatları dondurmasını istedi. Bu korkunç bir hataydı. Netanyahu ondan kurnaz çıktı ve bu gerçekleşmedi. Üç sene sonra, barış görüşmeleri hala bir ceset gibi cansız.

 Rice bu planı açıklamasının nedenini "O kadar geriye gittik ki, barış artık imkanız gibi görünüyor" diye açıklıyor. "Olmert planı Ortadoğuda barışın mümkün olduğunu fakat fırsatların kaçırılmaması gerektiğini gösteriyor"

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
30/01/14 11:33
SAYIN ALON... YORUMUNUZU ANCAK SIMDI FARKETTIM. HAKLISINIZ, BIZLER BARIS YANLISI OLDUGUMUZ ICIN UMUTLANIRIZ.. NE YAZIKKI FILISTIN YONETICILERI BIZLERI TONGAYA DUSURMEGE CALISIYORLAR .BUNDA BASARIYA ULASAMAZLAR ,CUNKU FILITINLILERIN TEK ISTEGI ISRAEL'DEN TOPRAK KOPARMA VE KARSISINDA BIR SEY VERMEMEK, ZATEN VERDIKLERI DEMECLER, VE INSANLARINI ISRAEL'E KARSI KIN VE NEFRETLE BESLEMELERI ACIKCA BUNLARIN BARIS ISTEMEDIKLERINI GOSTERIYOR. BIZIM YONETICILERIMIZE SABIRLI DAVRANIP BU UC KAGITCILARIN TONGASINA DUSMEMELERI KALIR.
Alon
13/11/11 16:23
Berna , alnında enayi yazmasına gerek yok..yazdığın 2 satırla zaten o payeyi masterli olarak hakettin.. Yehuda , ben başka bir iddiada bulunayım. Bu yapmacık filistinliler hiçbir koşulda barışı zaten kabul etmeyecek..Düşün ki, filistin israil ile barış yapmış, herşey süt liman..Sorun yok, kavga yok, terör yok..Ne olacak bu durumda ?? Filistinin yetkilileri kendi halkını uyutamıyacak..Onları yahudiye karşı kışkırtamayacak çünkü barış var.. Bu sefer filistin halkı kendi iç sorunlarına, problemlerine yönelecek..Gelen dış yardımlar eskisi gibi cebe inemeyecek..Lafın kısası , hiçbir filistinli lider barış istemez, Buna hamas köpekleri de dahil..Bunların hepsi krallar gibi yaşar , halkı umurunda mı..
Berna
11/11/11 13:41
Bizim alnımızda Enayimi yazıyor yada bu Israilliler kendilerini Süper Zekalımı zannediyorlar?
yehuda beit halachmi israel
09/11/11 09:41
olmert'in sundugu baris planinin gerceklesmemesinin tek sebebi Filistinlilerdir. Buda gosteriyorki Filistin lideri Mahmud Abbas'in ya barisa hevesi yok veya zayif oldugundan bu plani kendi halkina kabulettiremiyecegini gosteriyor. onlar bundan daha iyi bir teklif alacaklarina zannediyorlarsa aldaniyorlar . cunku ne simdiki ve ne ileride gelecek Israel hukumetleri Olmert'in planindan daha fazlasini alamiyacaklari gibi Israel Parlamentosu ve Israel halki bundan daha fazlasini kabullenemez . Eger Mahmud Abbas ve Filistinliler bunu kabul etselerdi eminimki Israel milleti bunu kabul ederdi. Filistinlilerin tutumu kendilerine cok sey kaybettirdi ve kaybettirmege devam edecek.

Haber Merkezi