Haber Merkezi

18/10/11

Yeni komşularınız

 

Filistinli dostlarıma açık mektup

 

 

M. Dogay

 

 

Sevgili Filistinli dostlarım. Size yeni komşularınızdan bahsetmek istiyorum.

 

Eğer İsrailin bugün Gilad Shalit'i geri almak için serbest bıraktığı esirler benim mahallemde oturmak isteseler, devletten bunları benim çevremden uzak  tutmasını talep ederdim.  Hayat hikayelerine bir göz atın, ve yaşadığınız toplumda bunları ister miydiniz karar verin.

 

Örneğin Ana Muna: 17 yaşında bir İsrailliyi cezbederek onunla buluşuyor, sonrasında da iki arkadaşıyla beraber bu çocuğu öldürüp cesedini Ramallah cıvarında bir yere atıyor. Bu kadının sizin mahallenizde yaşayıp, örneğin çocuklarınıza babysitter olmasını, derslerine yardımcı olmasını falan ister miydiniz?

 

                                    **********************

 

Yeni dizimiz "Yeni komşularınız"ın ikinci bölümünü Ürdünlü arkadaşlara ithaf ediyoruz:  10 yıl önce Bayan Ahlem Tamimi bir intihar bombacısını yeruşalayimin merkezine getirdi, bombanın nasıl ateşleneceğini gösterdi, ve ondan kendisinin uzaklaşabilmesi için 15 dakika bekleyip bombayı ateşkemesini söyledi.

 

 

                                    **********************

 

 

Bu patlamada yedisi çocuk 16 kişi hayatını kaybetti, ve onlarca yaralı oldu. Bir tanesi hala komada. Tamimi 10 senedir hapiste. Yaptığından, hiç olmazsa çocukların ölümünden pişmanlış duyup duymadığı sorulduğunda gülüp, imkanı olsa bu eylemi tekrarlarmı sorusuna da "Tabi ki" diye cevap veriyor.

 

Bugünden sonra bu hanım  Ürdünde yaşayacak. Bunlar sizin yeni komşularınız. Bir Filistinli olsam utanırdım ama her koyun kendi bacağından asılır.

 

                                    **********************


"Yeni Komşularınız" dizisinin üçüncü bölümü – Filistinli arkadaşlarıma ithaf. Bayan Kahira Saadi 2002 nin Mart ayında Talusa köyünden Muhammed Haşayke'yi arabasıyla Yeruşalayimde  King George caddesine getirdi. Muhammed orada üzerindeki bombayı – bence gelişigüzel bir şiddet olayı – patlatarak  Gad Shemesh, karısı ve Yitzhak Kohen'in ölümüne, ve 70 kişinin ağır veya hafif yaralanmasına sebep oldu.

Bugünden itibaren komşunuzç Filistinli olsam utanırdım.

 

                                    **********************


"Yeni Komşularınız" dizisinin dördüncü bölümü – Filistinli arkadaşlarıma ithaf.

 

El Halil kentinden Winni Wisab Haslamun bu mesleğin eskilerinden: Bu seferki mahpusluğu İsrail hapishanesine ilk girişi değildi. Serbest kalanların Yoga hocalığı yapacağını düşünenler için bunu bilhassa belirtmekte fayda var.  Haslamun,  2004 te İsrailli iş adamı Elhanan tenenbaum'un serbest kalması için İsraildeki hapisten çıkartılmıştı.  Hapsiten çıktıktan sadece birkaç ay sonra Beer Sheva'da Rager caddesinde çifte intihar bomba olayı düzenledive (Filistinli iki bombacı ve) 16 İsraillinin ölümüne yol açtı.

 


* Shoshana Amos, 64
* Aviel Atash, 3
* Vitaly Brodsky, 52
* Tamara Dibrashvilli, 70
* Raisa Forer, 55
* Larisa Gomanenko, 48
* Denise Hadad, 50
* Tatiana Kortchenko, 49
* Rosita Lehman, 45
* Karine Malka, 23
* Nargiz Ostrovsky, 54
* Maria Sokolov, 57
* Roman Sokolovsky, 53
* Tiroayent Takala, 33
* Eliyahu Uzan, 58
* Emmanuel Yosef (Yosefov), 28
 
Gazzeliler, işte yeni komşunuz bu. İsrailde 17 kere müebbet hapse mahkum edilmişti. Şimdi, müebbet hapis cezası çekmek yerine yakınınzdaki bir bakkaldan süt satın alacak.  Filistinli olsam  utanırdım. 

 

                                    **********************


"Yeni Komşularınız" dizisinin beşinci bölümü – Filistinli arkadaşlarıma ithaf. 1994 te Said Badarna diğer bir Filistinli, 21 yaşındaki Amar Salah Diab Amarnayı üzerindeki bombayı patlaratak beş İsrailli ile beraber ölüme gönderdi. Olayda 30 kişi de yaralandı. İntihar eden bombacının üzerindeki, yardım ekiplerini öldürmek için hazırlanmış ikinci bir bomba vardı.   

 

Bu insanlık örneği de müebbet hapis cezasını çekmiyecek. Artık sizin komşunuz. Ben Filistinli olsam kesinlikle toplumumda böyle birini istemezdim. Ama bu artık sizin probleminiz. O sizin içinizde yaşayacak.

 

(devamı var) 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
FARABI YUNUS
30/11/11 16:02
TAMAM GUZELDE TEROR MASUMALRIN OLUMU HEPIMIZI UYTANDIRI LANET OLSUN TEROROE..OEKI ISRAIL ORDUSU VE GIZLI SERVISI BU KADAR OLDURUULEN BU KADAR FILISTINLI VE LUBANANLI ICIN AYNI UTANCI DUYUYORMU...BNCE ALLAH SIZI IZLIYOR VE SUCLULARA KIM OLURSA OLSUN CEZASINI VERECEK...ALLAHIN ADALAETI HERKESE GECERLI SILAHALRI GUCLU OOLANA BILE ISLER.....ALLAH HIDAYTET VERSIN..HERKESE..
Mustafa
02/11/11 22:46
:) Biz bu komşuları onurla sahipleniyoruz. Sahi siz KASAP ARİEL ŞARON ile ve diğerleri ile değil beraber aynı sokakta yaşamak, oy verip imkan verip başınıza getirmiyor musunuz? Şimdi keseceksiniz sesinizi. İsrail için yolun sonu yaklaştı, telaşınız bu yüzden :)
Gökhan Aydın
02/11/11 16:47
Peki İsrailin baska devletlerin yasadısı yollardan kullandıgı sahte pasaportlarla gidip arap ulkelerınde yada avrupa ulkelerındeki ınsanları oldurmesı sizce etık mı? Israıl devletınde Hukuk yada Devlet denılen bir kavram yok mu? Suc ısleyenlerı yakalayıp Israıl mahkemelerınce ceza vermek varken Dırekt infaz etmek sizce ne demek? Soruyorum sizlere? Evrensel hukuk ılkelerıne aykırı bir durum degıl mı? Fılıstınlılerde o zaman bır cok ulkedekı musevileri öldursun? Bu tur işlerle barıs yada huzur gelmez Turkıyeye gelınce ; Belkıde yahudılerın en ozgurce yasadıgı ulkedır Ornek verım Bızım Sefarad adında turkıyede bır grup sanatcı var herkez dınler onları ama kımse gelıpte ırklarına laf etmez... Son olarak bu sıtenın kurulus amacı İsraıl - Turk - Arap savası baslatmak mı? Eger amac buysa o zaman no comment....
Dünyayı Kurtaran adamın Torunu
20/10/11 20:09
Sizin Filistinlilerden isteginiz ne sahi..Şu cümleye baK:"Yeryuzunde tarihi boylesi KANLA yazilmis bir baska IRK var midir acaba...yoksa siz kişkırtıyor olmayın bu tavrınızla?
İsimsiz Seyirci
19/10/11 14:40
Serbest bırakılan teröristlerin 11 i de Türkiye'de. Artık onlar bizim de komşumuz! Katil komşum geri döndü isimli film geldi aklıma...
Leyla Aglamaz
19/10/11 07:45
Yazıda çok güzel bir şekilde tarif edilen canilerden 1027 kişi dün serbest bırakıldı ve 4000 tanesi daha hapishanelerde kurtarılmak üzere bekliyorlar. Dünya, İsrail'in bunların tümünü komşuluğa kabul etmesini istiyor. Memleketin 1/4 ini onlara verelim ve ayrıca İsael sınırları içinde de hak iddia ediyorlar. Siz olsanız razı olur muydunuz?
Shlomo Hayim
18/10/11 22:13
Son sozunuz gibi,,,,Evet Hasturk devam..Bikmadan,usanmadan,yilmadan ve de asla vazgecmeden devam..Yeryuzunde tarihi boylesi KANLA yazilmis bir baska IRK var midir acaba...Topunuzun cani cehenneme...Serefsiz,Allah'siz,Korkak teroristler ve yandaslari..

Haber Merkezi