Haber Merkezi

27/08/11

İsrail artık özür dilemiyor

 

Kaynak: YNET 

Dünyanın umursamazlığı devam ettikçe İsrail terörle özür dilemeden savaşacak

 

İsrail şehirleri ateş altında ve masum sivillerin kanı dökülürken BM Güvenlik Konseyinde garip bir tartışma başladı: "İsrail halkına karşı girişilen terör atakları kınanmalı mı?"  Daha da garip bir şekilde, bir konsey ülkesi – Lübnan bu kınamayı önledi.

 

Lübnan daha ılımlı ve dengeli bir kınama isteğinde bulundu, ve İsrailin Gazzeye yaptığı misillemeleri de kınama teklifi yaptı. İsrail ordusunun bu misillemelerde meşru hedefleri – İsraile saldıran terör gruplarının liderlerini, silah depolarını, silah kaçırılan tünelleri ve havan topu saldırıları yapan hücreleri – vurması mühim değildi. Sonunda kınama olmadı ve bundan kimse rahatsızlık duymadı.

 

Arap ligi de İsrailin Gazeye misillemelerinden rahatsız oldu ve acil toplantı çağrısı yaptı. İsrailin bu saldırılarda öldürdüğü katiller onlar için Suriyedeki binlerce kurbandan, Yemendeli isyanlardan ve Libyadaki sivil savaştan herhalde daha önemliydi.

 

Filistin Yönetimi, her zamanki gibi ne suya ne sabuna bulaşır bir bildiri yayınlayarak masumların hayatlarını kaybetmelerinin kınadıklarını söylerken İsrail karşıtı tutumlarına devam ettiler. Bu yönetim, belirli bir hükümet kurulmadan, terör gruplarının kontrolü olmadan, sınırları belilenmeden, ekonominin kötü yönetilmesi ve rüşvetin ayyuka çıkmasına rağmen Eylül ayında bağımsız bir ülke olarak tanınmak isteyecek. Bunlar da dünyanın pek umurunda değil.

 

 Mısır, en ufak bir delil olmadan, geçtiğimiz hafta sınır boyunda çıkan çatışmada ölen askerlerden hemen İsraili sorumlu tuttular. Terör olaylarını yapan İslami fanatikleri değil. İsrailin Kahire büyükelçiliğinin önünde yüzlerce protestocu toplandı ve 1979 da yapılan barış anlaşmasının iptalini istediler. Mısırın İsraile çullanmak için bir sebep aradığı kesin. Fakat bu da pek kimsenin ilgisini çekmedi.

 

Bu arada, Mısır'ın arabuluculuğuyla sağlanan "ateşkes"in Hamas ve diğer terör grupları tarafınan kabul edilmesinden sonra İsrail'e roket ve havan topları yağmaya devam etti. Her zamanki gibi, dünya buna da pek ilgi göstermedi ve kınamalar gelmedi.

 

Hani STK'lar, yorumcular, politikacılar ve devlet başkanları neredeler? Bu farazi soruya tabiki cevap beklemiyoruz.

 

İsrail bu iki yüzlülüğe nekadar dayanmalı? Bütün dünya düşmanlarımızdan gelen şiddet ve iğrenç saldırılara karşı kendimizi tutmamızı bekliyor. Fakat İslami fanatikler İsrailli sivilleri öldürdüklerinde dünya basınının sessizliği sağır edici. Artık yeter! Ülkemizi şerefle koruyacağız, tehditlere şiddetle cevap vereceğiz ve düşmanlarımızın ülkemizi yıkıp Yahudisiz Filistin'i gerçekleştirme çabalarına sessiz kalmıyacağız

 

Herşeyden önemlisi, yaptıklarımızdan dolayı üzüntü duymayacağız ve özür dilemiyeceğiz

 

Eğer roket saldırıları durmazsa, gerekli askeri ve politik eylemler yaparak biz durduracağız. Düşmanlarımız bize başka çıkar yok bırakmadıkları için özür dilemek te gerekmiyecek. Bir milyon vatandaş normal hayatlarını sürdürememe tehdidi altında. Eğer Gazzeye girip terörü kökünden kurutmak gerekecekse bunun da yapacağız

 

Eğer düşmanlarımız bizimle görüşmeye yanaşmıyor ve ateşkeslere saygı göstermiyorlarsa İsrail bunu onlara ödetecek. Bırakın dünya ne derse desin. Milli yükümlülüklerimizi yerine getirmeliyiz ve şerefimizi korumalıyız. Dışarıdan bizi kınayanların, kendi otobüslerine saldırılar olmıyor ve kendi şehirleri roket saldırılarına uğramıyorlarsa, bu kınamaları saygınlıkla bir kenara koyup, milli çıkarlarımızı doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Kendimizi korumauk için savaşıyoruz. Onları değil.

 

Kendimizi anlatmaya dönük basın bildirilerinin de sonu gelmeli. İsrail bu saldırılar karşısında dünyaya düşmanlarımızın acımasız tabiatlarını göstermeli Dünyaya Filistinlilerin birlik olmadıklarını ve sakin bir Filistin devletinin şimdilik rüya olduğunu hatırlatalım. Hamas terörle 360 kilometre karelik alanı bile yönetemiyor.

 

Dünyaya, şehirlerimize düşen yüzlerce roketi, kurşunlarla delik deşik olmuş otobüslerimizi, canlarını kurtarmak için sığınaklara kaçan sivillerimizi gösterelim

 

 Ne yaparsak yapalım, kesin olan bir şey var. Dünya yapacaklarımızdan bir özür bekliyor olsa bile, bu, özürün haklı ve gerekli olduğunu göstermez. Terör tehdidi altında yaşarken bu tehlikelere özür dilemeden cevap vereceğiz.

 

Avi Yesawich Cornell ve Tel Aviv üniversitelerinde okumuş bağısız bir gazeteci, ve www.friendasoldier.com sitesinin kurucusudur.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
UGUR BÖCEGI
23/07/12 13:38
Bu tartişmalara son vermezseniz;Iki tarafda zedelenir,yara alır..Oysa müthiş bir KIYAMET KAPIMIZDA..
Neco
29/05/12 01:15
MUSA YAHYAOGLU nerenle okuyorsun bilmiyorum ama okuduğunu anlamama problemi asıl sende var ispanyadaki Yahudiler ve ya Nazilerden kaçan Yahudiler Türk vatandaşımıydı seni korumaktan değil dedelerini kurtarmaktan bahsediliyor ve konu başlığına gelirsek İsrail geçmişte özür diledi çok yakın bir gelecekte kıvırmadan açık ve net ifadelerle tekrar dileyecek ama hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak
MUSA YAHYAOGLU
05/05/12 15:26
Gokhan UFUK tarihi bilmemen bir yana , birde ,yazilanlari anlamada problemin oldugu ,belli ,her neyse .ORUC REISIN hatta BARBAROS un dahi Turk kokenli olmadiklarini soylesem belki sasirirsin onun icin ac kitaplari oku ogren sonra karsima cikip ahkam kesersin ,Sizleri koruduk martavallarina gelince buda yalanda TCanayasasina gore her tc vatandasinin yahidi musluman hiristiyan veya dinsiz kim olursa olsun bir baska zumre tarafindan korunmaya ihtiyaci yoktur ve olamaz ,her vatandas dini inanci ne olursa olsun TC anayasasi ve diger kanunlarinin korumasi altindadir ne dersin GOKHAN bey senin kafan bunlari anliyacak seviyedemi ,
Gökhan Ufuk
01/11/11 20:14
Musa Yahyaoglu Sizde hiç utanma arlanma yok mu? Burdaki Tarihi Şeyleri İyi Okusun Musa Bey İspanyada Haclılar sizleri öldururken osmanlıya yardım edın dıye feryat edıyordunuz ? Hatta Oruc Reis Yahudılerı kurtarırken sehıt dusmustu... Yalansa Yalandır Soyleyın? Albert Einstenın Ataturke yazdıgı mektupta 40 yakın musevı bılımadamının turkıyeye sıgınma hakkı ıstedıgını beyan etmıstı ve ataturkte bu ıstegı kabul etmıstı... Sadece 2 ornek verıyorum Acaba Kim Nankör? Acaba Kim Aç ve Korkak.. Mıllıyetcı yada Irkcı biri degılım Demokrat olmama ragmen Burdakı musevılerın yazdıgı yorumları gorunce Harbıden canım sıkıldı Yahu Biz sızlerı hep koruduk mazlum dustugunuz zaman Ya sizler Ne yaptınız Bu Ulke için?
MUSA YAHYAOGLU
17/09/11 13:25
TEK SES rumuzuzlu yazarimiz kucuk at da civcivler yesin tosunum , Sen once kendi ac milletinin okulsuz doktorsuz cocuklarinin caresine bak sonra sozum ona ARAP mazlumun derdine yanarsin vatan millet sakarya martavallarinin modasi gecti .aklini basina devsir MARMARA ile GAZZE arabina gonderdiginiz ilaclar bile son kullanim tarihi gecmis , Sizse hic utanma sikilma yokmu ne mazlumu ne lahana tursusu ayip denilen bir sey var dunyada
Sabite
08/09/11 12:53
Şu Yahudilerin yazılarını okudukça dedemin atasözlerini hatırlıyorum: Yüz verdik deliye geldi miçti haliya, Cingeneye Paşalık vermişler önce babasını kesmiş.Ben sana Tefeci olamazsın demedim,adam olamazsın dedim..
Alon
07/09/11 23:37
Şu Fatih Altaylı nın enteresan bir sözü vardı ... NE ZAMAN ADAM OLURUZ ? Ne zaman ki kendi ezikliğimizin suçunu başkalarına yüklemezsek işte o zaman adam oluruz...Sıfır sorun ha ? Azerbaycan sırtını dönmüş, Ermenistan malum , Suriye işi çuval, Libya bir kaddafi bi isyancılar, BM raporu yok hükmündeymiş...Şunu bileceksiniz , bilmek istemesenizde aynen kafanıza kazırlar..Sizin için dogrular her zaman doğrular değildir..BM komisyonunu talep eden sizler, komisyonun üyelerini teyit eden sizler, raporun yazıldığı son ana kadar türk temsilcisinin komisyonda olmasını sağlayan sizler...Dirseği yiyince yok öyle avaz avaz bagırmak..Kabul etseniz de etmeseniz de TINNNNNNN...Dua edin de türkiyeyi teröre yardım ve yataklık etmek suçunu madde olarak eklememişler..
TEK SES
07/09/11 21:09
"Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,tekdir ile uslanmayanın hakkı kötekdir.."Türk milleti çılgındır..Yahudinin elinde Nükleer silah olmasida bizi korkutmaz..Dogru nun ve mazlumun yanındayız,gerekirse Özcan Tekgül gibi kiritan,dansözlük eden ama mangalda kül bırakmayan Dünyayada örnek oluruz.. Bu arada Türk gözüküp Yahudiyi koruyanlarıda not ediyoruz.. Bu raporun Yahudiler in etkisi ile ciktiginida tahmin etmek hicde zor degil.. Kendisine oy vermemiş olsakda,iç politikada farklı düşünsekde, Düşmana karşı Başbakanımızın arkasınde tek yumruk,tek güç,tek ses oluruz..
Adınız
05/09/11 22:57
Açıklanan Palmer raporundan istedigini bulamayan türkiye , zıvanadan çıkmış ahmetle yaptırım kararını açılıyor.Şuna çok eminim ki , türkiye aleyhinde çok daha kötü çıkacak olan bu rapor , türk hükümeti daha fazla kafayı yemesin diye hafifletilerek çıkartılmıştır. Sözüm ona bu yaptırımlar türkiyeyi olduğundan fazla güçlü göstermek için( kendi halkına, dışarda kimse yemiyo) zeytinyağı gibi üste çıkmak gayreti ile açıklanmıştır. Bilmedikleri tek şey , zaman sultan sülüman zamanı değil..Dünyanın meşru bir devlet olarak tanıdığı Kıbrıs Cumhuriyeti ile İsrail arasındaki , ekonomik münhasır bölge olayını bile zart zurtla tehdit etmeye çalışıyorlar. Amaç dünyanın tanımadığı, ismine kktc dedikleri devlete ekonomik pay çıkarmak istemeleri.. 1 Ekimde , Kıbrıs cumhuriyeti ve İsrail doğal gaz aramalarına başlıyor..Ahmetle tayyip şimdi tam çıldıracak
Menteş
27/08/11 20:19
Nedense Türk basını Sina Çölünden gelip 8 İsrailliyi öldürenlerin gerçek Mısır polisleri olduğunu yazmadı. Mısır tarafında öldürülen 5 sivilin ise, terörist polislerle görevli polisler arasındaki çatışmada ölüp ölmediklerini de bilmiyoruz. Çünkü Mısır, İsraille bu konuda işbirliği yapmak istemedi. Ancak İsrail teröristlerin kimliklerini Mısır'a tek tek kanıtladı. O zaman özür de beklemesinler.

Haber Merkezi