Haber Merkezi

15/08/11

İsrailden sosyal protesto örnekleri

Kaynak: TechCrunch.com, 14 Ağustos

 

 

İsrailde dört haftadır süren sivil protestolarda yüzlerce insan öldü,  düzinelerce kadına tecavüz edildi, çocuklara işkence yapıldı ve birçok dükkan yağma edildi. Hükümet bütün haberleşme sistemlerini kullanılamaz hale getirdi. İsrail'den Facebook ve Twitter'a erişilemiyor. Ülkeden çok az haber alınabiliyor.

 

Tabi ki  olanlar, bunun tam tersi.

 

Olaylar dört hafta önce tüm ülkede beyaz peynir gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasını protesto etme hareketiyle başladı. Çok kısa bir sürede hiç adı duyulmamış genç bir kadının yaptığı bir eylem sonucu bütün ülkeye yayıldı. Bu kadın ne mi yaptı? Ev kira fiyatlarının fahiş artışını protesto amacıyla Tel Aviv'in işlek caddelerinden biri olan Rotschild caddesinde bir çadır kurdu.

 

Tek bir çadır, orta sınıfın ülkenin tüm yükünü çekmesi ve dengesiz bütçe harcamalarına protestonun sembolü haline geldi. Protestocuların sloganı "Halk sosyal adalet istiyor".

 

Protestocular tüm İsraile yayılmış durumda, ve yüz binlerce insan onlara katılıyor. Ünlü şarkıcı ve müzisyenler bu harekete destek vermek için yarışıyor. Setler, ses sistemleri bağışlanıyor. Kafelerde, lokantalarda, iş toplantılarında ve aile sofralarında bu protestolar konuşuluyor.

 

Kanuna karşı ufak tefek, lafı bile edilmeyecek kadar önemsiz olaylar oldu. Örneğin, trafiğe mani olmaktan tutuklanan küçük protesto grupları ertesi gün serbest bırakıldılar.

 

 

Bunun gibi olaylar dışında dört haftadır, Ortadoğudaki protestolarda, hatta İngilterede görmeye alıştığımız ayrımcı şiddet olayları yaşanmadı. Sıfır şiddet. Silah kullanılmadı. Dükkanlar yağma edilmedi. Telefonlar  kilitlenmedi. Protestocuları korumaktan başka bir görevi olmayan  İsrail polisi, yüzbinlerce gösterici tarafından yardımlarından dolayı alkışlandı.

 

 

 

 

 

Komşu ülkelerdeki iktidar rejimleri muhalefeti katlederken, İsrailde politikacılarımızı ve liderlerimizi istediğimiz gibi tenkit edecek bir söz hürryetine sahibiz. Bu yazıyı yazarken, TV de popüler bir komedi programı Netanyahu'nun bu protestoyla nasıl baş edemediğinin   parodisini yapıyor (Netanyahuyu oynayan aktör Che Guevara tişörtü giymiş!).   Youtube'da başbakanın demeçlerinden yapılan rap şarkılar var. Protestoları destekleyen mükemmel kalitede videolar? Onlar da var. Hepsinin linklerini aşağıda. (Son videoda  Filistin bayraklarını, Arapça pankartları İsrail bayrakları, İngilizce ve İbranice pankartların yanısıra görebilirsiniz)

 

İsrailde olanları gizlice Tweeter'e yüklemeye gerek yok. İsraillilerin durumu gayet iyi.

 

Tabiki protestoların haberleşme aracı facebook.

 

http://www.washingtonpost.com/business/technology/hello-world-israel-is-out-classing-you-in-civil-disobedience/2011/08/14/gIQAsqpaEJ_story.html

 

Her gün sayısı artan protestolarla, bundan sonra hangi grubun politik ve sosyal değişim çağrısıyla ayağa kalkacağını bilmiyoruz. Dünya, Tahrir meydanındaki olaylardan önceki dünya gibi değil. Acaba bundan sonraki sosyal ayaklanmalar teknoloji ve sevginin şiddete üstün geldiği İsrail tarzı protestoyu örnek alacaklar mı?

 

Fotograflar: Itai Bachar

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
abdul aziz
15/03/12 09:40
hıç şöpesiz hz mehdi gelecektir ve kırım nazininki gibi olmayacak
Kinaci Polansky
03/09/11 11:11
KINA YAKIN EY YAHUDI POLITIKACILAR..
Caner
17/08/11 05:40
Ne kadar güzel bir örnek vermişsiniz, "biz sizin çoluk çocuğunuzu öldürelim ama siz çıngar çıkartmayın, sessiz sedasız protesto edin." O çadır kuran kadının evine bir bomba atın bakalım aynı sükuneti koruyacak mı veya askerlerinize emir verin Filistinlilere de aynı muhallebi kıvamında davransınlar. Hadi biz hazırız samimiyetinize inanmaya, madem derdiniz daha güzel bir dünya yaratmak indirin silahlarınızı, müslüman insanları katletmekten vazgeçin ayakta alkışlamazsak adam değiliz.

Haber Merkezi