Haber Merkezi

16/07/11

Suriye Hizbullahı silahlandırmayı hızlandırdı

 

 

Suryedeki protestolar Esad rejiminin Hizbullahı silahlandırmasını durdurmadı. Suriyeden Hizbullah'a son gönderilen silahlar Scud D ve M600 balistik füzeleri. Bu füzelerler Hizbullah İsrail ve Ürdünün tümünü, ve Türkiyenin bir kısmını tehdit edebiliyor.

 

M600 füzeleri 250 km uzaktaki hedefleri vurabiliyor. Scud D füzelerinin menzili 700 km kadar.

 

Roket araştırmaları Batı ver Ortadoğu İstihbarat örgütlerinin edindikleri bilgilere göre İran ve Kuzey Koreli uzmanların desteğinde, Hama şehri cıvarındaki Jabal Taksis'te olduğu tahmin edilen  gizli bir üste "Suriye Bilimsel çalışma ve araştırma merkezi tarafından yürütülüyor. Bu örgüt  ABD nin boykot listesinde.

 

Hizbullah'a Suriyenin askeri yardımı İranın politik ve maddi desteğiyle sağlanıyor. Hizbullaha yakın kaynaklar, Suriyedeli isyanların başladığı Mart ayından beri Bekaa vadisinde örgüte gönderilen malzemede bir artış olduğunu belirtiyorlar

 

 

Haberlere göre gelen silahlar o kadar çok ki  Hizbullah bunları nerede depolayacağını bilemiyor. Diğer bir kaynak, bu silahların gönderilmesinin isyanlardan dolayı Suriyenin aldığı bir tedbir olduğunu ve "olaylar bitince bunları geri gönderebiliriz" diyor 

  

The Australian gazetesinin bildirdiğine göre, Hizabullah'a en son gönderilen silahlar arasında bir tonluk bir savaş başlığını 700 KM mesafeye gönderebilecek Scud D füzeleri var. Bu füzeler İsrail ve Ürdün'ün tümünü ve Türkiyenin büyük bir kısmını da menzilleri içine alıyor.

 

 

Hizbullahın kontrolünde İran teknolojisine dayalı 250 km menzilli M600 füzeleri de olduğu biliniyor. 

 

"The Times" gazetesine göre, M600 ler stratejil silahlar kategorisinde, ve tarihte ilk defa bu silahlar bir örgütün elinde. 

 

Scud füzeleri Kuzey Kore teknolojisine dayanıyor.

 

 

İsrail askeri istihbaratı da Hizbullahın ciddi bir silahlanma çabasında olduğunu doğruladı. "Mısır isyanları başladığında bir kısım silahı Suriyeden Lübnana geçirdileri. Fakat Suriyenin istikrarsızlığı dolayısıyla büyük çapta silah ve cephanenin Lübnana geçirildiğini görüyoruz.

 

İsrail istihbaratından bir yetkili "diyor

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi