Haber Merkezi

06/06/11

İSRAİL HAKİMİYETİ ARAPLARIN YAŞAMINI KAÇ YIL UZATTI?

 

KAYNAK İsrael National News 

 

 

Filistin Merkezî İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan bir rapor, Doğu Kudüs, Yahudiye ve Samiriye’de oturan Arapların İsrail hakimiyetinden büyük faydalar sağladıklarını gösteriyor.

 

Rapora göre Yahudiye ve Samiriye üzerindeki İsrail kontrolünün, hem su ve elektrik gibi temel kaynaklara gelişmiş erişilebilirlik alanında ve sivil altyapı kalitesi üzerinde büyük olumlu etkisi oldu, hem de bölgeyi İsrail işgücü piyasasına açarak Gayri Safi Milli Hasıla rakkamlarında önemli artışa neden oldu.

 


Yaşam kalitesi
Filistinlilerin bugünkü durumu pek çok konuda Araplardan daha iyidir:  Gıda harcamaları oranı, konut harcamaları oranı, özel konut mülkiyeti, cep telefonu sahibi olma, internet erişimi, nüfus, okur-yazarlık oranı ve yaşam süresi.

 

Gayri Safi Milli Hasıla
Oslo Anlaşması’na istinaden Filistin Yönetimi Yahudiye ve Samiriye’de idareyi ele almadan evvelki 1967-1993 İsrail “İşgali” döneminde,  kişi başına GSMH 904 Nis’ten 3392 Nis’e fırlamıştır. Filistin Yönetimi altında bu sayı 2293 Nis’e düşmüştür.
(Nis=İsrail para birimi)

 

Su
İsrail, 1967 ve 1993 yılları arasında Yahudiye ve Samiriye’deki hemen hemen tüm Arap yerleşimlerine su boruları döşeyerek, iç tesisatı tamamlanmış ev oranını %90’a çıkarmıştır. Suya erişimin geliştirilmesi sonucunda, tedarik edilen toplam su miktarı yılda 64 milyon metreküpten 120 milyon metreküpe, yani iki katına çıkarılmıştır.

 

Ortalama Yaşam Süresi
Yahudiye ve Samiriyede 1967 yılından bu yana Arapların ortalama yaşam süresi istikrarlı bir artış göstererek 54 yıldan 74 yıla çıkmıştır. Bu rakkam İsraillilerinkine yakındır ve büyük çoğunluğunda ortalama yaşam süresi 65 olan  Arap ülkelerinden yüksektir.

 

Okuma yazma oranları
Yahudiye ve Samiriye’de Arapların % 92’si okur-yazardır. Tüm Arap dünyasının ortalaması % 67dir.

 

İnternet erişimi
İsrail’in yüksek teknolojik altyapısından istifadeeden Yahudiye ve Samiriye’deki Arapların % 55inde internet erişimi bulunmaktadır. Bu rakkam hemen hemen tüm Arap ülkelerinden daha yüksektir.

İsrail’de yaşama tercihi
Doğu Kudüs'te yaşayan Arapların % 58’i Filistin Yönetimine bağlanmak yerine İsrail egemenliği altında yaşamaya devam etmeyi tercih etmektedir.

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
selim
03/10/12 14:10
Irkçılığın,milliyetçiliğin,sömürgeci anlayışın her yerde hep aynı kaldığına güzel bir örnek olmuş bu yazı.İngilizler yıllarca kendi işgalleri altında yaşayan Hintlilerin sayelerinde medeniyetle tanıştığını anlatıp durdular.Öyle ya demiryolu götürmüşler,sağlık hizmeti,güvenlik sağlamışlar... Gerçi arada koca ülkeyi işgal edip sömürmüşler ya,olacak o kadar. Aynı masalı Fransızlar da anlattı,Fransızlar olmasa bu kuzey Afrikalılar medeniyetle tanışamayacakdı(!) Bazı Türkler de T.C'nin boyunduruğu altında yaşayan Kürtler'in en mutlu Kürtler olduğu masalını anlatıyor hala,kimliksiz Suriye Kürtleri vs. İşgalcinin dili her yerde aynı,şu yazıyı yazanlar aynada kendi yüzlerine utanmadan bakabiliyorlar mı merak ediyorum doğrusu.
zeynep
10/09/12 04:33
Gercekten gidip gordum.israildeki araplar hayatlarindan cok memnunlar.Kendi dinler ve dillerinde egitim goruyorlar.Hepsi oldukca da zengin.Araplar biraz nankor.Bunu cok iyi gozlemledim.Israil sayeainde medeniyet gormusler.Israil hicbir musluman devletin olamadigi kadar demokrat.Araplar basortuleriyle heryerde calisip yasayabilyorlar.Bugun Suudi arabistana yada Irana gitsek bize zorla basortusu taktiriyorlar.Hatta carsaf giydiriyorlar.Saflarimizi iyi belirleyelim.Iran gibi mi olalim.Ozgurluklerimiz elimizden alinsin.Zorla carsafa mi girelim.yoksa israil gibi medeni bir ulke olalim.Bugum Turkiyede yahudi arkadaslar kimliklerini saklamak zorunda kalirlarken israilde herkes rahatlikla musluman oldugunu ifade edebiliyor.Turkiye araplarin etkisi altinda kaliyor.Sunu iyi anlayalim.radikal islamcilik bize saadet getirmez.turkiyem adina cok uzuluyorum
Adam a
17/06/11 18:48
Oglum Adam,bu Araplar sizin Irki kardeşleriniz deelmi_ Biri Ishak dan öbürü Ismail den gelmiyormu?
Adam Navon
17/06/11 15:58
İsrail gibi kutsal topraklarda tek bir arap bile olmasa keşke.çünkü bunlar ne insanlıktan ne medeniyetten anlıyorlar.Asıl nankör kim ???

Haber Merkezi