Haber Merkezi

29/05/11

YYT FUTBOL TAKIMI HARİKALAR YARATIYOR

 

Türkiyeliler birliğinin desteğiyle İsrail'deki Türklerin çocukları bir futbol takımı kurdular. Hem Türkçe hem İbranice bir de marşları olan takımın maçları hafta sonları ailelerin de bir araya gelmesini sağlıyor.

 

Yazının sonundaki videoda Türkiye Maslahatgüzarı ve diğer elçilik personelinin de seyretmeye geldikleri geçtiğimiz hafta sonu oynanan maçın izlenimlerini görebilirsiniz.

 

YYT  9   BEIT ARIE  4

 

 

İsrail'deki Türkiyeliler Birliğinin çocuk Futbol takımı oldukça  yeni ve genç olmasına rağmen ikinci  maçını da başarı ile almış ve Beit Arıe takımını  rövanş öaçında da  9-4'lük bir skor ile yenmiştir.

 

 

 

Takımın  kurucusu  ve Aaliya (Göç)  gönüllüsü  Moiz  Sustiel ile yaptığımız görüşmede maç gününü  şöyle anlattı:

 

 

Moiz Sustiel

 

 

Bet Arie şehri okul mini takımı ile karşılaştık,bu rövanş maçımızdı ,Belediye başkanları ve de çocukların aileleriyle otobüs tutup geldiler.

 


Saha büyük olduğundan,ikiye ayırdik,en miniler ve de az büyüklerden ikişer takım yaptık,yani A ve B takımı, maç en miniklerin 6 - 4 kazanmasıyla ısınmaya başladı.,  Büyük çocuklarımızın maçını  ise  9-4 ile farkla kazandık.

 


Antrenörümüz Izak Adato  Makabi Telaviv'in  resmi antrenörüdür ve de okullarda da antrenörlük yap[maktadır.

 

 


Raanana Belediye Başkanı da maça geldiler, sahayı bize bedava verdi, gayet olumlu konuştuk vede iyi geçti.

 

 

IYT den  Niso Güveniş , Jak Aboresi , Bondi Çakım  , Malka Kohen ve Eli Alubi geldiler, Başkan Momo  Uzsinay  yurt dışında  olduğundan gelemedi  , bir de ben vardım  beni sayarmisin,bilemem :))

 

 


Türkiye  Büyükelçiliği Maç'a Maslahatgüzar  seviyesinde katıldı .Sayın Tolga Uncu ve Elçilik yetkilileri minibusle gediler,7-8 kişiydiler , bizlere  üniforma hediye ettiler,her çocuga. Kendisini Raanana ve de Bet Arie Belediye Başkanlarıya  da tanıştırdık,gayet memnun kaldı sanırım,devre arasında,onlara bazı ikramlarda bulunduk.,

 

 

Turk ,Israel vede İtahdut (Türkiyeliler Birliği) bayrağı asıldı,kendisine Bet Arie Belediyesi baskılı  tişort hediye ettiler,Ben de kendisine verilmek üzere bir Atatürklü cam model hazırlayıp,takım kaptanı eliyle kendisine hediye ettik,.Tolga bey Izak Adato'ya da bir hatıra verdi,macla ilgili olarak.

 

 

Çocuklara ,karşı takıma ve bizimkilere de maş bitince birer madalya dağıttık.

 

 

Teşekkürler Moiz Sustiel , çabanız  ve bize getirdiğiniz  başarı için.

 

 

Bu güzel olayda  İsrail'deki Türk Yahudilerinin  çocuklarını iki ülkelerinin sevgisi ile yetiştirdiklerinin öreneğini görmek oldukça  sevindirici idi.

 

 

Rafael  Sadi

 

 


YYT- BEIT ARIE MAC'I by arvisadi2
Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Basri
30/06/12 19:00
gençler iyi oynamış,kameraman golleri yimiş
Basri
30/06/12 18:47
bu genç arkadaşların türkçeleri nasıl bu konuda bilgilenmek istiyorum
can kurç
31/05/11 09:17
ne mutlu bizlere bizleri temsil ediyorsunuz bravu

Haber Merkezi