Haber Merkezi

23/05/11

LÜTFEN GERÇEKÇİ OLALIM: “FİLİSTİN” KELİMESİNİN ANLAMI

Azmi Bishara’nın adını belki duymuşsunuzdur. Kendisi İsrail parlamentosunda Arap milletvekili idi.  2007 yılında, savaş sırasında düşmana bilgi vermek ve yardım etmek şüphesiyle polis tarafından sorgulanınca parlamentodan istifa etmiş ve İsrail’den kaçmıştı. Bishara devasa paralar karşılığında, 2006 Lübnan Savaşı sırasında,  roket saldırılarını daha etkin biçimde yapabilmesi için Hizbullah’a İsrail’in stratejik yerleriyle ilgili bilgiler vermekle suçlanıyor.

 

“İsrail aşığı” olarak nitelendiremeyeceğimiz bu zat-ı-muhterem bakın yıllar önce gazeteci Yaron London’a  İsrail’in Channel 2 televizyon kanalında neler söylemiş (1): 

 

 

 

"Ben bir Filistin milleti olduğunu düşünmüyorum. Bir Arap milleti olduğunu düşünüyorum. Bu [“Filistin milleti" terimi]  sömürgeci bir buluştur. Filistin, 19. yüzyılın sonuna kadar Güney Suriye idi.”

 

 
       

 Zuhair Muhsin, 1971-1979 yılları arasında Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Suriye yanlısı as-Sa'iqa grubunun başkanlığını yapmış Filistinli bir liderdir. Mart 1977'de Hollanda gazetesi Trouw’a verdiği bir röportajda, Zuhair Muhsin Bey 'Filistinlilerin’ kökenini açıklıyor (2):


“Filistin halkı diye bir halk yoktur. Bir Filistin devletinin kurulması, sadece İsrail devletine karşı mücadelemize devam etmek amacıyla, Arap birliğinin sağlanması için bir araçtır. Gerçekte bugün Ürdünlüler, Filistinliler, Suriyeliler ve Lübnanlılar arasında hiçbir fark yoktur. Sadece siyasi ve taktik nedenlerle biz bugün bir Filistin halkının varlığından bahsediyoruz, çünkü, Arap ulusal çıkarları Siyonizm'e karşı farklı bir "Filistin halkının" varlığını varsaymamızı gerektirmektedir .

 

Taktik nedenlerden dolayı, sabit sınırları olan ve egemen bir devlet olan Ürdün, Hayfa ve Yafo hakkında bir talepte bulunamaz, ama ben bir Filistinli olarak, şüphesiz Hayfa, Yafo, Beer-Sheva ve Kudüs’ü talep edebilirim.  Ancak,  tüm Filistin'i geri aldığımızda, Filistin ve Ürdün’ü birleştirmek için bir dakika bile beklemeyeceğiz.”

 

Bundan güzel “Filistin halkı” tanımı olur mu?

  

Bazı Arapların boş bulunup veya doğru konuşmayı seçerek söyledikleri gibi, Filistin halkı diye bir halk yoktur.


Filistin, Akdeniz ve Ürdün Nehri arasında bir coğrafi bölgeyi tanımlamak için MÖ 450 ile  MS 1948 yılları arasında kullanılan bir isimdi. Aynı bölgeyi adlandırmak için kullanılan diğer terimler arasında, Canaan, Zion, İsrail Vatanı (The Land of Israel), Syria Palaestina, Güney Suriye, Jund Filastin, Outremer, Kutsal Topraklar ve Güney Levant bulunur. (3)

  

“Palestina” teriminin mucidi Roma İmparatoru Hadrian’dır. Romalıların amacı,  semit ırkından olmayan ve Yahudilerin uzun zamandır düşmanı olan Philistines kabilesinin isminden esinlenerek Eretz Yisrael’i (İsrail Vatanı) yeniden adlandırıp bu topraklarla Yahudilerin arasındaki bağı sonsuza dek kırmak idi. Romalılar “Tanrının halkının” bir daha asla Kutsal Topraklara dönmemelerini sağlamak için bir milyondan fazla Yahudiyi öldürmüşlerdi.


Philistines kelimesi İbranice “plishtim“den gelir ve anlamı “yabancı işgalciler” dir. (4)

     
                    
Roma şehrinde Titus zafer abidesi, ve üzerinde bulunan kabartma: Romalılar Kudüs’ü yağmalıyor – Menorah (7 kollu kandil) ve diğer kutsal objeleri Yahudilerin İkinci Kutsal Tapınağından çalan Romalı askerler.

 

 Bu dahiyane propaganda aracı kelimeyi bularak yoktan bir halk icad eden Arap takiyesini tebrik etmek lazım, fakat ben şahsen “Filistinli” olsaydım, köklerimle hiçbir ilgisi olmayan bu “kafir buluşu” sıfata asla sahip çıkmazdım.

Kaynaklar:

1-  http://israelmatzav.blogspot.com/2009/06/azmi-bishara-theres-no-such-thing-as.html
2-  http://en.wikipedia.org/wiki/Zuhayr_Muhsin
3-  http://en.wikipedia.org/wiki/Palestine
4-  http://www.jtf.org/israel/israel.there.is.no.palestine.part.one.htm


Alegresse Delail

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yasemin güç
19/02/14 16:57
Filistin denilince aklıma tarihte İngilizlerle birleşip atalarıma kazık atan aşiret geliyor. Yalnız Filistinliler Arap değildir.İzmirlidirler.Kavimler göçü sırasında İzmirden gemilerle beyrut ve Suriye yöresine gelerek yerleşmiş yazılı olmadığı için zamanla dillerini kaybederek Arapça konuşan ulus olmuşturlar.Sami ırkından olmadıkları için daha boylu ve beyaz tenli sarışındırlar.Ben bir gazeteci olarak yaptığım tarihsel araştırmalarda bunları ve daha fazlasını buldum.
Yehuda Beit - Halachmi
30/01/14 11:57
HAKIKIYE.... HANGI FILISTINDEN BAHSEDIYORSUN. BURASI ISRAEL DIYARIDIR, GUYA FILISTIN HALKI ARAPLAR TARAFINDAN ISRAEL DEVLETININ VAROLUSUNA KARSI OLDUKLARI ICIN UYDURUK BIR MILLETTIR, ISRAEL BARIS YANLISI OLDUGU ICIN TOPRAKLARINDAN BIR KISMINI VERMEGE RAZIDIR ,ODA HAKIKI BIR BARIS ICIN OLACAKTIR. EGER ISRAEL OLMASAYDI FILISTINLI DIYE BIR SEY OLMAZDI, BOYLECE KENDILERINE FILISTINLI DIYE NLER ,ISRAEL ILE UZLASIP BIR HAKIKI BARISA VARIRLARSA BELESTEN KENDILERINE BIR DEVLET YARATACAKLAR. NE YAZIKKI SIMDIYE KADAR DAVRANISLARI BARIS YANLISI OLMADIKLARINI GOSTERIYOR.
HAKİKİ HASTÜRK
18/12/13 18:30
FİLİSTİNİN TOPRAĞINA KONUYOR SONRADA O HALKI YOK SAYIYORSUNUZ.GERÇEKTENDE''KURT'TAN KUZU DOĞMUYOR'' .
fetih
12/12/12 20:09
bravo yehuda belt size katiliyorum. dogru kutsal kitap bilgisi
ilan
09/11/12 23:44
insdus bu kaar bilgin varken nasıl AZMİ cahil oluverdin? Bütün bu bahsettiğin "filist kralı beyleri vs nin günümüzdeki Fİlistinlilerle alakası yok. Bunu Filistinlilerin kendileri bile söylüyorlar. YOksa sana haber vermediler mi?
insdus
09/11/12 23:37
Bu haberin ve bu habere konu AZMI cahilinin asagidaki ayetlerden haberi yok herhalde Tevrat basta olmak uzere Kitabi Mukaddesin diger kitaplarida dahil - Filist diyari, filist ilahlari, filist krali, filist beyleri, filist ordulari- seklinde filistinle ilgili 72 ayet mevcuttur. Genesis 21/32, 21/34, 26/1, 26/8 Exodus 13/17, 15/14, 23/31 1 samuel 2 kings 1 chronicles Psalm
yehuda beit halachmi israel
15/08/12 10:11
FILISTIN ROMA imparatoru tarafindan ISRAEL adini haritadan silmek icin verilen addir. Gelelim hakikatlere Filistin adi nereden geliyor? Israel ogullari MISIR esaretinden kurtulup KENAAN diyarina geldikleri donemde bu diyarda yasayan siptlardan biri FILISTI ve bu siptin ARAP irki ile hicbir ilgisi yoktur . TEVRATTA bu siptin (KAFTOR) GIRIT adasi yerlileri olduklarini belirtir. HZ YEREMYA BAP 47 / 4 ve HZ AMOS BAP 9/ 7 FILISTI kelimesi Ibranice 'de PLESET (POLSIM) turkce manasi ISTILACI ,FILISTI kavmi TEVRAT'ta GIRIT adasindan gelip KENAAN diyarina yerlesen bir kavim oldugunu acik bir sekilde belirtiyor .Yerlestikleri yerler ise bugun Israel in giney kiyilarinda ASHDOD ,ASKHELON, ve ARAPLARIN elinde olan GAZZE mintikasidir .Bilindigi gibi bu kavim KENAAN diyarinda yasayan tum siptlar gibi zamanla yokolmuslardir.
yehuda beit halachmi israel
11/08/12 13:57
Gerceklere gelelim Filisti Kelimesinin manasi Ibranicede (PLESET) POLSIM (ISTILACILAR) manasina gelir. Filistin kavminin nereden geldikleri tam manasiyla bilinmedigi halde Tevratta HZ AMOS Bap. 9 Paragraf 7'de ve HZ YEREMYA Bap 47 Paragraf 4'te bunlarin koklerinin KAFTOR'dan (GIRIT adasi) 'ndan oldugu yazilidir. Bazi arkeoloji bilgilere gore'de FILISTI'lerin koklerinin ege bolgesinden oldugu ve bunlarin M.O. 13'uncu asirda Akdenizin bati sahillerine yerlesmek isteyen ve daha sonra ISRAEL kavminin MISIR esaretinden kurtulup KENAAN DIYARI'nda yerlestikleri zamanla denklesen tarihte KENAAN diyarinin guney kiyilarinda Askhelon, Ashdod, Ekron ,Gazze ve Gat sehirlerine yerlesen kavimdir .Bunlarin Araplikla Hicbir ilgisi olmayan bir kavimdir .Bunlarda zamanla yok olmuslardir.
Benjamin
23/07/12 13:27
Bence bu sayfayı silin..Yahudiler zararlı çıkabilir..
Arastirmaci-yazar
22/08/11 15:57
Sizin Filistinli dediginiz FILISTLER, soylari Atlantis e dayanan ,Araplikla ilgisi olmayan bir millettir..
myname
25/07/11 07:14
tarihi ne güzel ters düz ediyorsun Abdüsseslam efendi.yoksa yapttığın tarihi cambazlık için sana abdülcambaz mı demem lazım ?? bilemiyorum.ancak o bahsettiğin peygamberler islam inancından çok önce varolmuşlardır.ama sana göre onlar da müslüman.hadi filistin i arap vitrini olarak batıya bir güzel yutturuyorsunuz bari tarihi ters düz edip bize yutturmaya çalışma.çünki yemezler....
Abdüsseslam
24/07/11 16:43
Filistin'in oluşmasındaki neden Yahudilerin bölgeyi işgal etme süreci ile başlanan Arap bölgesini tecrit politikasıdır. Yahudiler "kendilerine ait olmayan" ve II.Abdülhamid Han'ın da buyurduğu gibi "binlerce sene boyunca yahudilere ait en küçük bir emarenin ve ibadethanenin bulunmadığı" bir bölgeyi yahudi yurdu diye işgal etmeleri sonucu bunlar olmuştur. Ona bakacak olursanız İslam inancına göre Hz.Süleyman da Müslümanların bir peygamberidir. Ancak şuursuz yöneticiler diğer peygamberlere ait değerleri adeta İslam kültürü içinden cımbızla çekip almıştır. İsrail adı ile anılan bölge tamamiyle İslam bölgesidir ve işgal altındadır. Bu, bizim için her zaman böyle olacaktır. Onun içindir ki devletler İsrail'i bir devlet olarak kabul edebilir, ancak Müslümanların gözünde burası "işgal altındaki İslam toprağı"dır.
İlan
19/07/11 17:39
Birkaç sene önce İSrail Birleşmiş milletler temsilcisinin bir konuşmasına şu fıkrayla başladığı anlatılır "Bir gün Musa peygamber bir nehirde yıkanmak için soyunmuş ve elbiselerini bir kayanın üzerine bırakmış. oradan geçen bir Filistinli de elbiseleri çalmış..." der demez Filistin temsilcisi ayağa fırlamış "Sayın başkan itiraz ediyorum Musa peygamber zamanınında Filistinliler orada yoktu ki".... İsrail temsilcisi "Filistinli meslekdaşıma bu gerçeği bize hatırlattığı için teşekkür ederim. Şimdi konumuza geçelim"....
Roni Tovi
19/07/11 16:47
"Dikkat" rumuzu ile yorum yapan arkadaş, farkında olmadan yaptığı yorum ile kendi kendini vurmuştur. Bir bölgenin aidiyetinin o bölgenin esasen önceki sahiplerine ait olduğunu savunan genç arkadaşımız böylece biz Yahudileri bölgenin sahibi yapmıştır. Çünkü, bölgede Neandertal insanlardan hemen sonra, yani yaklaşık olarak millattan önce 2000 yılında bölgeye gelen ilk halk İbrahimoğulları 'dır. Bunu ben kafamdan söylemiyorum, tarih kitaplarını ve hatta daha da iyisi ansiklopedileri açıp "Filistin" başlığına bakarsanız, başında onlarda Türk profesörün de imzası olan tarihi kaynakta aynı şeyi kendiniz görüp okuyabilirsiniz. Bu günkü "Filistinliler" olarak anılan ve tarihi kökeni Yunanlılar 'a dayanan (ayrıca bu bilgilere de kendiniz ulaşabilir ve doğruluğunu teyit edebilirsiniz) halkın ise bölgeye gelişi millattan önce 1200 yıllarındadır. Yani İsrailoğulları 'ndan 800 yıl önceye! Bu da bizim, zannedildiği gibi kimsenin toprağını kimseden almadığımızın tarihsel gerçeklere dayanan kanıtıdır. Kimin dağdan gelip bağdakini kovduğu net bir şekilde ortadadıır...
myname
14/07/11 23:43
hiksoslarla mı yusuf peygamberle mi göçetmişlerdi ibraniler garba doğru pek bilinmez amma ancak ibraniler bir kısmının da vaad edilmiş topraklarda kala kalmışlardır afrika ya göç etmeden.benim demem o ki "moses" in kavminin bir kısmı firavun diyarına hiksoslarla göç etmeyip bugünkü israil de kalmışlardır.senin çok merak ettiğin soruyu cevaplandırdığımı umuyorum.o tarihi bağ asırlardır kutsal kitaplarında korunmuştur.diğerlerinin kutsal kitaplarında hiç bahsedilmezken...hal böyle olunca da hangi tarafın hangi bağ içinde olduğu görülmektedir.sorun siyah yahudiler ise beyaz yahudiler sarı yahudiler esmer yahudiler de mevcuttur.seç seç beğen.yalnız aklın biraz ırkçılığa çalıştığını anlayabilmek için alim olmak gerekmez.sonradan gelen roma nın "sonradan gelen insan topluluğunu" uzaklaştırması o insan topluluğunun orada yaşamamış olduğunun ispatı değildir.tarihi ortadan başlatmamak için adem in aden bahçelerinden mi başlamak gerkiyor acaba??o zaman hodri meydan.
Dikkat
14/07/11 20:47
Bence bu "toprak ile ilgi"yi sorgularken, az daha geriye gitmek gerek. Moses, sırtını azıcık döndüğünde hemen yoldan sapan ve şirke batan bir kavmi, bu topraklara getirmezden önce buralarda yaşayan yok mu idi? Bir toprağın "vadedilmiş" olarak algılanması, asıl yerlilerini imha için bir sebep olmamalı. "Tarihi bağlar ve gerekçeler" derken, başkalarının da o topraklara, belki daha fazla tarihi bağlar ile bağlı olduğunu görmeli. İsrail, ruyadan, afrika'dan insanlar getirip, o toprakların asıl yerlilerini evinden yurdundan etmiyor mu? Aşağılamak kasti ile söylemiyorum: ama bu topraklar ile hiçbir alakası olmayan siyahi yahudiler, sadece yahudi dinine mensup olmakla, bu toprakları nasıl kendinin görür, anlamak mümkün değil. Roma, o topraklara zaten sonradan gelen bir insan topluluğunu uzaklaştırmış, buna dikkat edelim. Tarihi böyle ortadan başlatmak doğru değil.
myname
09/06/11 06:57
bir şey ifade etmiyor ancak bunları çağrıştırıyor; Uçak kaçırma Adam kaçırma İntifada İntihar bombacıları Roket saldırıları Namus cinayetleri Şehadet Cihad
elia
28/05/11 11:53
buyrun okuyum
ilan
27/05/11 10:35
Beyhude rümuzlu şahıs. Belki yanıldım. Buraya koyduğun linkteki "topyekün imha" akibetibe ve "helak edilmeyi hak eden" o kavmin bir ferdiyim. Eğer bu düşünce ve duygular sevgi gösterisi ise cidden yanılmışım. Aramızdaki en büyük fark ise senin yeryüzünde "takdir edilmek" için hiçbir enerji sarfetmeye gerek görmemen. Şanslısın dostum. benim böyle bir lüksüm yok. Sana tek bir şey sormak isterdim: Kutsal Kitapları yarım yamalak bilerek tefsir etmek ne kadar doğrudur? Hayatta başarılar diyecektim ama nafile galiba..Sevgi ve saygılarımla. Ha unutmadan İlan adımdır rümuzum değil.
Denis Ojalvo
27/05/11 09:47
Söz Konusu mermer kabartma Roma'da Coliseum'un yanında sonradan imparator olan komutan Titus'un Yahudilere karşı kazandığı zaferi anmak için inşa edilen takın iç kısmındadır. http://www.bluffton.edu/~sullivanm/titus/titus.html linkinde detaylı resimler mevcut.

Haber Merkezi