Haber Merkezi

21/05/11

Netanyahu Obama'ya: İsrail 1967 sınırlarına geri dönemez

 

Obamanın Ortadoğu konuşmasının ardından basın önünde yapılan yorumlar iki liderin 1967 sınırlarını temel alan iki devlet prensibine dayanan görüşmeler çağrısında bulunuyor.

İsrailin 1967 den önceki sınırlarının güvenlik açısından önemli sorunlarından biri, en dar yerinde, Netanya'da ülkenin genişliğinin  sadece 9 km olması

 


Cuma akşamı yaptıkları ikili görüşmeler sonucunda Başbakan Netanyahu Başkan Obamaya İsrailin "müdaafa edilemez" 1967 sınırlarına, günümüzün güvenlik ve demografik gerçeklerine uymadığı için ger dönemiyeceğini söyledi.

 

İki liderin baş başa görüşmesi bir buçuk saat, planlananın iki mislinden fazla zaman sürdü. Görüşme, Obamanın 1967 sınırları temel alınarak iki devlet çağrısı yaptığı demecinin ertesi günü yapıldı. Bu görüşmenin sonrasında liderler basın önünde konuştular.

 

Obama konuşmasına Mısırda Mübareğin gitmesiyle başlayan olayların bölgede refah için bir fırsat olduğunu söyleyerek başladı.  Bir değişiklik fırsatı  olan Arap baharını Amerika yakından takip edecektir dedi.


Amerikanın İnsan Haklarının destekleyecisi olduğunu tekrarladı ve Suriyedeki olaylardan endişe duyduğunu söyleyerek, Netanyahu ile Amerikanın Suriyede reformlrın gerçekleşmesi için neler yaptığını görüştü.

 

Obamaü gerel Amerika gerekse İsrailin, sadece İsrail değil, bütün bölge yüzünden İrandan kaygılı olduklarını belrtti. Nükleer güce sahip bir İranın kabul edilmez olduğunu tekrarlıyan Obama Amerikanın yeni yaptırımlar üzerinde çalıştığını söyledi.


Obama Ortadoğuda demokratikleşmeye devam etme çağrısını yaparken İranın bölgede demokrasi ve barışa bir emgel olduğunu söyledi.


Obama bundan sonra İsrail Filistin barışına değindi. Netanyahu ile bir gün önce yaptığı konuşmanın uzunca üzerinden geçtiklerini söyledi, ve amacın İsrailin güvenliği, ve yekpare, çalışan bir Filistin devleti olduğunu söyledi.


Amerikan başkanı Netanyahu ile her konuda anlaşmadıklarını, fakat bu anlaşmazlıkların arkadaşlar arasında olabileceğini, ve İsailin güvenliğinin her anlaşmada ön planda olacağını söyledi.


İsrailin güvenliğini sağlayan ve anlaşmazlığı sona erdirecek bir çözüm bulunacağından imitli olduğunu da söyledi.


 Obama İsrailin Hamas'la görüşmesinin zorluğunu anladığını ve Filistin Yönetiminin yapılan anlaşma sonucu "çok ciddi sorulara cevap vermeleri gerektiğini" belirtti.


Başkan Hamas'ı İsrailie karşı giriştikleri terör hareketlerinden kınadı ve barış sürecinde bunun yeri olmadığını hatırlattı. Ulaşılacak herhangi bir anlaşmanın kuartet'in prensiplerine göre olması gerektiğininde söyledi. 

 

Obama Netanyahu ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini, Amerika ile İsrail arasındaki bağların sağlam olduğunu ve önümüzdeki haftalar ve senelerde başlayacak "yeni bir refah çağı"nı beklediğini söyleeyerek konuşmasına son verdi.

 

Neyanyahu konuşmasına iki ülke arasındaki dayanıklı dostluk bağlarından bahsederek, ve Ortadoğu demecinden sonra Obama ile buluşmaktan memnunluk duğduğunu söyleyerek başladı.

 
Başbakan, İsrailin ve Amerikanın ortak amacının demokratik bir Ortadoğu olduğunu söyleyerek Amerikan başkanına İsrailin güvenliğine ve barış sürecine bağlılığı için teşekkür etti.
Netanyahu, istediği barışın "gerçek, samimi ve dayanıkı" bir barış olduğunu, ve böyle bir barışın ancak gerçeklere dayanabileceğini söyledi


 Başbakan, Filistinlilerin bunu kabul etmeleri gerektiğini, ve İsrailin özveride bulunacağını fakat savunması imkansız ve demografik değişimleri göz önüne almayan1967 sınırlarına dönüşün mümkün olmadığını söyledi


1967 sınırlarında bir İsrailin 45 sene önce savunulabileceğini, fakat bugün kolay bir hedef hailne geleceğini söyledi.

 

Obama gibi Haması kınadı, ve İsrailin, içinde kendisini tanımayan Hamasın dahil olduğu bir hükümetle görüşemiyeceğini anlattı. Dinleyicilere geçen ay Hamas'ın bir okul otobüsüne saldırıp 16 yaşında bir gencin ölümüne sebep olduğunu da hatırlattı.


Netanyahu Filistin Yönetimine İsrail ile barışla Hamasla anlaşmak arasında bir seçim yampaları gerektiğini ve İsraili tercih edeceklerini umduğunu söyledi


Başbakan mülteci konusundab bahsederken, 1948 de sadece Filistinli değil, fakat arap ülkelerine yaşayan eşit sayıda Yahudiler de mülteci durumuna düşmüştür. "Ufacık İsrail" Yahudi mültecileri barındırırken, büyük Arap dünyası Arap mültecileri kabul etmeyi reddetmişlerdir.


63 sene sonra bu mültecilerin torunlarını, hatta torunlarının çocuklarının İsraile yerleşmelerinin gerçekçi olmadığını, İsrailin Yahudi devleti olmasına bir son vereceğini söyledi


Netanyahu Filistin mülteci çözülmesi gerektiğini, ve sadece "Filistinliler bunu Filistin devleti çerçevesinde çözmek isterlerse çözülebileceğini" de ekledi


 Netanyahu da iki ülke arasında ufak tefek görüş farkları olduğunu kabul etti fakat İsrail ve Amerikanın beraber çalışmaya azmettiklerini söyledi. Obamayı büyük Amerikan halkınını lderi, kendisini de çok daha ufak ve yüzyıllarca zulüm görmüş bir milletin lideri olduğunu söyledi
Başbakan, yüzyıllarca kendi kaderini tayin etme mücadelesi veren İsrailin hata payının olmadığını söyleyerek "tarih Yahudi halkına başka bir şans vermeyecektir" diye ekledi

 

Netanyahu, geleceğin belirsiz olduğu bu zamanlarda İsrailin geleceğinin sorumluluğunun kendisinde olduğunu, fakat Obama ile İsrailin güvenliğini sağlayacak bir barış için çalışacaklarını da belirtti.

 

Konuşmasının sonunda Amerikan başkanına teşekkür dererk "önümüzdeki günler haftalar ve aylarda sizinle Filistin tarafından tanınma, güvenlik sorunlarımıza çözüm ve tüm bölge için daha iyi bir gelecek vaadedecek bir barış için beraberce çalışacağız" dedi

 


 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
19/11/13 13:52
ADINIZ........ SENDE DIGER HAYALPERESTLER GIBI AVUCUNU YALARSIN.
Adınız
26/08/13 10:22
İŞGAL DEVLETİ İSRAİL 1967 SINIRIDA DEGİL FİLİSTİNİ TAMAMEN TERK E DE CEK.
Gerçegi Arayan
18/06/12 20:10
Bizden toprak isteyene aldigimiz fiyata veririz..Ya sizden?
myname
06/07/11 06:30
tarihi gerçekler suratına vurulunca tabi ki kavram kargaşası diyerek kafan karışır.çünki senin kafanın çalışması namümkün bu gerçekler karşısında...
my name e
05/07/11 19:25
İşiniz gücünüz kavram kargaşası yaratmak
myname
02/07/11 21:09
tarihe bakacak olursak eski ingliz toprağı dha önce eski türk toprağı,daha önce önce eski arap toprağı,daha önce önce önce eski hristyan toprağı,çok önce eski israil toprağı eyvallah şimdi de israil toprağı.eskiye mi bakalım yeniye mi?
my name e
30/06/11 18:03
Kudüste eski Türk Topragi,anlarsin ya..
myname
26/06/11 21:21
savaşla toprak kazanılmadı mı yani kıbrıs ta.ne zaman kazanılmış 36 yıl önce kazanılmış.ama bizim tarihçi bunun yanına bir sıfır daha koyarak sen de 360 yıl önce ben diyeyim 3600 yıl önce vuku bulduğunu sanıyor.sansın yavrucak.böyle önemli bir nik i olduğuna göre çok önemli bir şahsa benziyordur kanımca...
Afrodit
22/06/11 13:21
"Dönemeyeni DÖN DÜR TÜR LEEER ,gülüüüm."
Tarihci
14/06/11 12:48
Kuzey Kibris ve Hatay zaten Türk Topragi idi..Geri alindi..Savas la Toprak kazanma devri tekrar baslarsa uzun vadede kibirli siyonistler kaybeder..
myname
07/06/11 06:55
demek ki kuzey kıbrıs 100 yıl önce işgal edilmiş...demek ki hatay 100 yıl önce ilhak edilmiş... kendini tarihçi sanabilecek kadar saf olan tarihçi...lütfen arasıra biraz tarih oku da aydınlanma erdemine kavuşma imkanına sahip ol...
Tarihci
26/05/11 14:00
100 yil önce "Savas la Toprak alinip ,kendi topraklarina ilhak etme dönemi kapanmıştır.."karari Yahudi Konferansinda alınmıştı..Gerekirse arar bulurum..

Haber Merkezi