Haber Merkezi

12/05/11

RONİ KLEİN RONİ KLEİN İLE SÖYLEŞTİ....

RONİ  KLEİN

 

 

Geçenlerde Roni Klein isminde  İsrail'in Hayfa kentinde  maliye ve muhasebe ile istigal eden genç bir İsrailli (genç dediysek  te 40 yaşları civarında )  beni aradı ve internet ortamında İsrail için gönüllü  tanıtım faaliyeti  olduğunu ve özellikle Türk insanına ulaşmak istediğini,  İsrail gerçeklerini bir İsrailli ağzından anlatmak istediğini söyledi.

 

Kendisini  davet ettim ve yaklaşık 1 saatten fazla sohbet ettik.

 

Hafta başında ise  düşündüklerini yazıp soru ve cevap şeklinde tarafıma iletti. Üşenmedim ve oturup yazdıklarını tercüme ettim. Roni Klein'ın yazdıkları  aslında  benim düşündüklerimden çok farklı değil ama  gerek uslubu gerekse  bakış açısı  bakımından  İsrail'de  doğup büyümüş birinin  İsrail Türkiye İlişkilerini nasıl değerlendirdiğini anlamak açısından  ilginç buldum.

 

 

Sizlerle paylaşmadan edemedim.

Roni Klein  Roni Klein ile  söyleşti:

 


Tercüme  RAFAEL SADİ

 

Soru:

İsrail ile Türkiye ilişkilerinde  ne oldu ?  Onlarca senelik özel ilşkiler ile müşterek menfaatlerin  geçmişte kaldığı görülüyor.  Büyük  ticaret ,Türk ordusunun  silahlarının  modernizasyonu ,yüzbinlerce İsrailli turist'in  dostluk gezileri...

 

Cevap:

Görünen odur ki , 2008 Aralık ayında Gazze'ye başlatılan Dökme Kurşun operasyonu ve Erdoğan'ın  Peres'e  planlı tepkisi '' Siz Gazze'de  çocukları öldürüyorsunuz ''  demesi yeni ve  acıklı bir  sahife  açtı İsrail ile  Türkiye ilişkilerinde. Aslına  bakarsak biz Türkiye de siyasi İslam'ın  dereceli olarak  yükselişine  tanığız.

 

Birdenbir orada  Arap ülkelerinde ve Avrupanın  Müslüman cemaatlerinde gördüğümüz  durumu görmeye başladık. Gösteriler ,  araba lastiklerinin ve kuklaların yakılması , kışkırtma ,nefret , ve ne gerekiyorsa... Tam olarak ATATÜRK'ün  Türkiye'de olmasını istemediği herşey. Arapların geleneksel gerileme ve nefret   klübüne   dahil olmak gibi bir durumdur bu.

Bu gerileme  sadece ekonomik  bir gerileme değildir aynı zamanda  entellektüel bir  gerilemedir.

 

Bu klübe dahil olmaya hevesli oldukça fazla taraftar olduğu görülmektedir. İsrail bu  nefret klübünün  birinci sıradaki yıldızı idi  ve bu klüp  eninde sonunda kaybedenlerin terör  estirmek istedikleri bir oluşumdur.  Bunlar  sorunları çözmek yerine  sorunları daha  karmaşık ve çözümsüz hale getirmektedirler. İnşa etmek yerine yıkıyorlar.Hatta kendi evlerinde bile  yıkım yapmaktadırlar.

 

 

Batı'da da  nefret mevcuttur .Seyreltilmiş bir  nefret kıskançlık mevcuttur. Buna rağmen on milyonlarca  Müslüman göçmenin Batı'ya göç ettiğini görmemize rağmen  tersi bir göç ile karşılaşmıyoruz, yani batılıların Müslüman ülkelere  göç ettiğine  şahit olmadık bugüne kadar. Sonuç olarak insanlar  tereyağın  ekmeğin üzerine hangi taraftan sürüldüğünü  anladıkları  meydana çıkmaktadır.

 

 

 

Türkiye  bütün Müslüman ülkeleri arasında ekonomik ve kültürel açıdan en gelişmiş ülke haline gelmiştir.-Petrol geliri olmamasına rağmen- Müslüman bir  ülke olduğu için değil , aksine Müslüman bir ülke olmasına rağmen  bu başarının da Atatürk'e  borçlu olunduğunun bilinmesi lazımdır. Biz   endişe verici bir  eğilim görmekte ve ve İran ile Suriye'ye yaklaşımı köklerine  dönmek olarak algılıyoruz. Israıl'i  Filistinlileri öldürmekle hem de kasten olmayan bir şekilde öldürmekle  suçlamaktan ve  kınamaktan kaçınmayan  bu iki  yönetim olan Suriye  ve İran yönetimi soğukkanlılıkla kendi vatandaşlarını  Tahran ve Şam sokaklarında öldürürken  İsrail'i eleştirmeye devam edebiliyorlar ancal İsrail'e karşı doğrudan bir zarar verme cesaretini gösteremediklerinden taşaronlar aracılığı ile bu işi yapmaktan kaçınmıyorlar, Hizbullah ve Hamas  maskesi ile İsrail'e  zarar vermekten de  geri kalmıyorlar.Yakın  arkadaşımız  Ahmedinecad her hafta  İsrail'i  yok etmeyi dile getirmekten geri kalmıyor ama iş İsrail ile savaşmaya  gelince  son Filistinli ölene kadar da savaşmaktan geri kalamıyor.

 

 

Soru: Yeni Gazze Filosu hakkında ne söyleceksiniz?

 

Cevap : Suriye ve İran ile yakınlaşma çabası içinde olan Türkiye diplomasisinin Sivil ve İslami bir örgütü kullanmayı  yeğlediğine şahidiz (Almanya bu  örgüt'ü TERÖR ÖRGÜTÜ  olarak ilan etti zaten) GAZZE'de AÇLIK   sorunununa sponsorluk denemesinde  Gazze  Filosu vitrini  ile  Gazze  ablukasının kırılması çabasını  izledik.İsrail'de internet ortamında oldukça fazla  fikir üreten insan mevcut ve bir  kısmı  ise   sivil bir yardım kuruluşu kurarak  karşı bir Filo ile Türkiyedeki KURTLERE yardım götürmeyi konuşmaktadırlar. Böylece  İsrail hükümeti de  bu  faaliyete ortak olmadığını ve  bu hareketi  durduramayacağını söyleyebilecektir.Türk toplumundaki bir çok vatandaş İsrail'in Gazze'ye her  gün binlerce ton yiyeceği götürdüğünden habersizdir.Gazze de  açlık asla olmadı olmayacaktırda. Gerçekten  aç çocuk  resimleri arayan varsa  Kara Afirkaya  gitmelidir.  Gazze'de  sadece propaganda vardır.

 

 

3 adet iç iç'e  daire mevcuttur.

 

Müslüman nüfus , Filistin Milliyeti ve İsrail  Devleti.

Filistinli olmayan Müslüman  toplum için  kimse  yardım Filosu organize etmeyecektir.

Müslüman ve Filistinli toplum için ''İşgalci'' Müslüman  bir Ülke ise (Mısır'ın Gazze'de  19  sene  hüküm  sürmüş olduğu  gibi) yine kimse  bir yardım filosu organize etmeyecektir.

Sadece  işgalci Müslüman değilse ve Sözümona Müslüman  toprağı işgal edilmisse  ve işgalci özellikle İsrail ise  Filo'nun yol'a  çıkması kaçınılmazdır.

Sebep AÇLIK  ta  değildir. İsrail'in yardım malzemelerini aç insanlara  transfer etmesi teklifi kabul görmemiştir. Tabiiki  bu yardımları getirenler  İsrail'in  malzemelerin içinde  silah  olup olmadığının kontrolüne de müsaade etmeyi kabullenemediler. Tek amaç provokasyon ve İsrail'i zor durumda bırakacak  olay yaratmaktı.

 

 

Uluslararası medyada  ses  getirmeyen Filo'nun hayat hakkı yoktur.

 

Arap ülkelerinde  gördüğümüz  ihtilaller   oldukça dramatiktir. İlginçtir ki  o günler  süren gösterilerde  kimse  Filistinliler,Gazze'deki aç çocuklar lehine pankartlar ve bayraklar  dalgalandırmadı. Hatta  eksik olan özgürlükleri  nedeni ile İsrail'i bile  suçlamadılar.

 

 

İsrail aleyhindeki bütün tutuma rağmen insanlar  madalyonun ikinci  bir yüzü olduğunuda kabullenmeleri gerekmektedir.İkinci tarafıda  o ülkeden dinlemek gerekir.Özellikle ikinci tarafı kendi kulağınız ile  dinlemeniz gerekir.Müslüman bir ülkede olduğu üzere  asla onların objektif olabileceklerine inanmayın.

 

 

Peki neden onlar sizin objektif olduğunuzu düşünsünler?

 

Ben en azından israil tarafının  durumunu biliyorum.Düşmanlarımızında  çok iyi  üzerini örtmeyi bildiğini  biliyoruz.

 

 

Mesela nasıl?

 

İki  çok önemli iki esas için....

 

A- İsrail yaşam hakkı  varoluş hakkı tanınmayan ve tehdit altında olan bir ülkedir. Müslüman ülkelerin İsrail karşıtı  propagandası ise  yalanlar ve mübalagalar ile doludur. Esasında  işgalcilerin  bu konuda  söz hakkı yoktur.

 

 

B- İsrail'in asla özellikle terör ile  uğraşmayan  sivillere  kasdi  ölüm getirebilecek bir  savaşma  stili olmamıştır. Hizbullah ve diğer  Filistinli terör örgütleri için böylesi bir  gelenek vardır  , ama İsrail için bu  yoktur.

 

 

Burada  entellektüel okurlara tavsiyem niyet ile  sonuç arasındaki  farkı tahlil etmeleridir. Sonuçları elenmiş resimler evimizde televiyonda  görmek mümkündür . Ve burada  bir çok insan propagandanın tuzağına düşebilmektedirler.

 

Türk  toplumunun geniş bir kısmı Türk Basınının etkisine  bağımlıdır. Ben kendime  ''Her  olanı biliyorlar ve anlayabiliyorlar mı''  diye  sormuyorum. Sadece  Ne oldu?  Sorusunu  değil aynı zamanda Neden oldu? Sorusuna da  cevap ararlarsa  durum  aleni ve açık bir şekilde  farlılık kazanacaktır.

 

Şayet Türkiye'de İsrail'i İsraillilerden de duymak isteyenler varsa  bunu duyurmaya  hazırım ve duyurabilecek çok şey var.

 

RONI KLEIN

İnternette  İsrailli Hasbara (Tanıtım) gönüllüsü

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
onurcan
25/08/14 21:56
israil asil bir ulkedir
zeynep
10/09/12 04:09
Turk arkadaslarim Israili de anlamaya calismak gerekir diye dusunuyorum.Sirf yahudi olduklari icin Ortadogu cografyasinda istenmemektedirler.Israil gucu elinden biraktiginda Araplar Israili yok ederler.Herkesin vatanini korumak en dogal gorevidir.Osmanli fetih politikasiyla yayilip insanlari oldururken alkisliyorsunuz da Israili neden cani ilan ediyorsunuz.Ben bugun bilmekteyim ki israil halki masumdur ve ulkelerinde yasama haklari vardir.Lutfen onyargili olmayalim.
Gökhan Ufuk
02/11/11 17:32
Bir uzaylı olarak kendi analizimi yapım .)) İsrail 1.dunya savasından sonra filistin bolgesıne geldı ve ordakı Isgalcı bır guc olan ıngılızlerle gerilla savası yapıp onları püskürttü ve sonraları ise araplarla savastı ve 1948 de ise kendı devletlerını kurdu... Pekı soruyorum bir uzaylı olarak; İsraıl kendı devletını kurdu tamam iyi hoş Pekı Fılıstınlıler? galıba bu fılıstınlıler benım gıbı uzaydan geldıler.)) Daha sonra; Turkıye baktı ki dunyada buyuk bir ekonomık kriz var Gozunu arap ve afrıkaya dikti ve yenı pazar olusturmak ıcın Israıl kozunu kullandı.)) Ama saman altından suda yuruttu Radar kurdu malatyada acaba kımı korumak ıcın .)) Yukarda yazılı söyleşiyi okuyunca afedersınız kahkaha atmamak ıcın kendımı zor tuttum Tipik musevi mıllıyetcısı bırının dusuncelerını Acaba Rafael bey bu tur kısılerın yorumlarını buraya yazmanız ne kadar faydalı ? Kleini anlıyorum ne yapsın Netanyahu bununda beynını yıkamıs Pekı ya Rafaekl Bey ya siz? Galiba sizede bakanlık yada mustesarlık teklıfı sunulmus ki bu tur kısılerın alıntılarını buraya aktarıyorsunuz...)) Jupıterden herkeze iyi geceler
nazan..
03/06/11 12:08
komedi....hakikaten ancak kadir inanır...
Ankarali
17/05/11 12:52
Rahmetli Müzük hocamiz Prof.Klein le akrabagliginiz varmi?
Metin
14/05/11 13:45
yardım için kandile çıkabilirsin gerçi zaten oraların yollarını çok iyi bilirsiniz nede olsa yıllardır lojistik desteğiniz hiç eksik olmadı.Mantıktan yokseun konuşan bu israilli vatandaş galiba israilin filistini barış götürmek oradaki halka madddi manevi yardımda bulunmak için işgal ettiğini düşünüyor.Birde mısırın kontrolündeyken neden kimsenin sesi çıkmıyordu gibi saçmalamanın ötesinde fikirler beyan etmiş.Merak etme daha çok filolar gelecek....
dilara
14/05/11 12:32
kürtlere yardım götüreceklermiş doğrusu ben bu yardımın ne olduğunu çok merak ettim.gıda malzemesise kürtler orda onları doyurur gönderir o ayrı ama geleceklerse onlara tavsiyem haritaya bakmaları çünkü gemileri karada yürütemezsiniz.eminimdir ki mavi marmarada hayatını kaybeden siirtli ve diyarbakırlı olan aileleri ve türkiyenin en dindar kesimi kürtler onları karşılar ve kendilerine yaraşır şekilde yollar .umarım diğeri gibi olmazda bu sefer sözlerinde durur ve geliler.bekleriz...
bengü
14/05/11 12:22
hayır, olmuştur. sivil ölümüne en iyi kaznıt da gözümüzün önünde olmuş olan Mavi Marmara katliam ıdır. sadece Türk oldukları için kanları çok ucuza gelmiş yahudiler dünyadaki Türk düşmanlığını da arkalarına alarak hesap verme gereği bile duymamışlardır. utanmadan hala üste çıkmaya çalışyorlar eğer ortdaki kaybolmuş yahudi, kavminden kürtler olsaydı görürdük gümbütüyü.

Haber Merkezi