Haber Merkezi

12/04/11

Bu Orantı Komedisi Artık Çocukları Bile Güldürmüyor

    
 "  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
    No:98, 9 Nisan 2011, Gazze Şeridi'nde Yaşanan Şiddet Olayları Hk.
 

 Son dönemde Gazze Şeridi’nde yaşanan tehlikeli tırmanmadan derin endişe duyuyoruz. İsrail’in Gazze’deki sivillerin can kaybına ve yaralanmasına yol açan orantısız ve ayrım gözetmeyen misilleme saldırılarını şiddetle kınıyoruz.


İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının acı hatıraları uluslararası toplumun zihninde halen tazeliğini korurken, bölgede yeniden şiddet sarmalına girilmemelidir. 

 

 Bu bağlamda, şiddete derhal son verilmesi ve aklıselim ve itidal içinde hareket edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. "

 

Kaynak : T.C. Dışişleri bakanlığı sitesi  

 

Bu bildiri insanda, « İsrail bir sabah uyanmış, hadi bugün biraz sivil öldürmeye gidelim demiş » izlenimini uyandırıyor.

 

Sanki « şiddet sarmalını » başlatan Hamas değilmiş gibi.

 

Sanki « şiddet sarmalı » yalnız İsrail halkını korumaya cüret ettiğinde başlarmış gibi.


Sanki tam da bu bildirinin yazıldığı gün içinde İsrail’i 24 Grad füzesi ve 50'den fazla havan topuyla bombalayan Hamas değilmiş gibi.

 
Sanki bu bildiriden bir gün evvel, 60 adet havan topunu İsrail köylerine atan Hamas değilmiş gibi.
Sanki bu bildiriden iki gün evvel bir okul otobüsüne tanksavar füzesi yollayan ve aynı gün İsrail’e 50 roket fırlatan caniler Hamas teröristleri değilmiş gibi.

  

Devam edelim mi?

  

Tanksavar füzesiyle bir okul otobüsünü kasıtlı olarak hedef almadan vuramazsınız.

 

Bu savaş suçu değil midir?

 
Hamas’ın saldırılarının amacı açıktır: Çok sayıda sivil öldürmek.

 
Hamas’ın kutsal savaşının sebebi Kuruluş tüzüğünde yazılıdır: İsrail’i yok etmek.

 

Yukarıdaki bildirinin sahipleri tüm bunları bilmelerine rağmen niçin sadece “Gazze Şeridi’nde yaşanan tehlikeli tırmanmadan” derin endişe duyup, bir milyon kişinin sığınaklarda yaşadığı, okulların, toplu taşıma araçlarının, resmi dairelerin sadece aralıklı olarak çalışabildiği, yaralanan ve şok geçirenlerin tedavi altında olduğu İsrail’de yaşananları tehlikeli bulmuyorlar?

 

Niçin İsrail’in saldırılarını “orantısız” olarak nitelendiriyorlar?

  

Bildiri sahiplerine göre, bir aileden 5 kişi uykusunda katledilince İsrail ne yapmalıdır ? Bebelerin mışıl mışıl uyuduğu saatlerde gidip bir Filistinli aileyi bıçakla doğramaya mı gitmelidir ? Filistinli talebeler okul otobüsüne doluştuğunda üzerlerine tanksavar füzesi mi atmalıdır ?

 

O zaman bildiriyi yazanların gözünde İsrailin saldırıları « orantılı » olacak mı?

  

İsrail tüm bu saldırılara karşı vatandaşlarını korumak için terörist elebaşlarını hedef aldığında « orantısız » güç kullanmakla itham ediliyor.

  

Orantıdan kasıt ölü sayısındaki eşitsizliktir. İsrail’de bir çocuk ağır yaralanıp, misillemede Gazze’de 3 terörist ölünce orantı sevdalıları deliye dönüyor : İsrail bombalara ne cüretle misilleme yapar ? Fazla İsrailli ölmüyor ki !

  

Orantı sevdalıları İsrail’de Holokost dönemi Yahudileri var zannedip, kendilerini korumadan kuzu kuzu ölmeyi beklemeleri gerektiğini düşünüyorlar.

  

Dünyadaki bütün devletler bombalandıklarında ellerindeki tüm imha gücünü kullanarak bu saldırıları acilen durdurmak için düşmanı toz duman etmeye çalışırlar. Doğru mu ?

 
Neden sadece İsrail’in buna hakkı yoktur ?

 

İsrail’in yukarıdaki bildiriye uygun olarak,  şiddete derhal son verip aklıselim ve itidal içinde hareket etmesi,   tam olarak ne demektir ?

 

Hem de « İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının acı hatıraları uluslararası toplumun zihninde halen tazeliğini korurken » hatırlatması yapıldıktan sonra !

 

Bu bildiriyi yazanların mesajı gayet açıktır :

 

Sen 9,500 adet bomba yedikten sonra bile Gazze’ye saldırmamalıydın ! Sen meşru müdafayı unut, halkını korumayı unut.

 

Otur oturduğun yerde ve Yarabbi Şükür bugün de bomba yağdı diye dua et !

 

 Afganistan’da, Irak’ta ölenler « ikincil zarar » olarak kayda geçiveriyor.

 

 Batı’nın tüm isteklerini kabul etmiş, nükleer santral çalışmalarını durdurmuş, dost olarak kabul görmüş ve baş üstüne konmuş Libya’ya, sırf petrol için, pardon, « sivil halkı korumak için », Libyalıları zulüm gören diğer halklardan daha çok seven koalisyon güçlerinin saldırmak için kullandıkları araçlardan bazıları :  

 

Avcı uçakları (F-15, F-16, F-18, AV-8B Harrier), Tomahawk füzeleri ile donatılmış denizaltılar, ABD Deniz Kuvvetlerinden iki gemi, yirmi savaş uçağı (Rafale, Mirage 2000), Charles de Gaulle uçak gemisi, iki fırkateyn (Timberland ve Westminster)...

Bir tarafta üç üyesi nükleer bomba sahibi, en öldürücü silahlarla teçhizatlı devletler, diğer tarafta hiçbir vatandaşı bu devletlere hayati tehlike arzetmeyen 6 milyon nüfuslu Libya.

 

 Al sana « orantı » !

 

 Orada ölen siviller, bombalanan ambülansta kavrularak kömür olan üç tıp öğrencisi, yaralananlar…

 Onlar can değil mi ?

 

Nerede gösteriler ? Kınamalar ? Nerede yakılan bayraklar ?

 

Nerede savaş suçu çığlıkları ?


Yok.


Çünkü aslında ölenler hiç önemli değil.

 

Filistinliler de hiç önemli değil.

 Onlar sadece birer araç.

 İsrail’e karşı kurulan nefret makinasının birer parçası.

 

Sivilleri korumak için olağanüstü tedbirler alan ve bazen kendi askerlerinin hayatını bile tehlikeye atan İsrail için belki de artık, 2-3 Hamas terörist elebaşısıyla, tünelleri ve silah depolarını hedef almayı bırakıp, yerinde olan herhangi bir devletin yapacağı gibi,  gerçek anlamda « orantılı » hareket etme zamanı gelmiştir. Bu problemi kökünden halletmek için.

 

 Ama İsrail gene bildiğini okuyacak, insan hayatına verdiği üstün değere saygı göstermeye devam edecektir. Yukarıdaki bildiriden bir gün sonra İsrail’den gelen haber de bunu gösteriyor :

 

 “ İsrail ordusu, Gazze Şeridi haritalarını güncelledi ve Dökme Kurşun Operasyonu zamanında 1800 olan hassas mekan sayısını arttırarak 3000’e çıkardı.

 

Hassas mekanlar, İsrail ordusunun saldırması yasak olan  tesisat ve binaları kapsıyor. Bunların içinde hastaneler, Birleşmiş Milletler tesisleri, okullar, elektrik hatları, un fabrikaları, gıda depolama tesisleri, evler ve çalışma yerleri var.

 

Bu güncellemenin amacı sivil ölüm sayısını daha da azaltmak ve sivil altyapıya verilen zararı en aza indirmektir.

 

Ordu kaynakları, bu haritaların kumandanlara sivil mekanları belirlemekte yardımcı olduklarını, ancak sivil altyapıyı kullanmak Hamas’ın yöntemleri dahilinde olduğundan, bu yerlerin kesinlikle zarar görmeyeceği anlamına gelmeyeceğini söylediler.”

   

Dökme Kurşun Operasyonu esnasında Hamas üst düzey teröristlerinin Şifa Hastanesinin bodrumunda saklandıklarını göz önüne alırsak, bu yüksek ahlak anlayışıyla İsrail’in işinin ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz.

 

 ALEGRESSE  DELAİL

Not: Bu orantılı kınama  komedisi bir ilk değil: Ocak 2011 de yayınladığımız "Erdoğanın seçici vicdanı" yazısını sanki dün, geçen haftaki olaylar üzerine yazdık. Tarih bir tekerrürden mi ibaret?

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Yehuda Beit - Halachmi
04/10/13 14:55
KUZEY ESINTISI.... BEN SENIN YERINE OLSAM BU ZAVALLI COCUKLARIN HALINE AGLARDIM,CUNKU ONLARI YONETENLER, BU COCUKLARI IYILIGE YONETECEK YERDE TERORE YONELTIYORLAR ,ZAVALLI COCUKLAR ,OGRENIP ILERDE KENDI AILELERINE FAYDALI OLACAK YERDE OGRENDIKLERI KIN VE NEFRET ONLARI ILERLETECEK YERE ONLARI AYNI YERDE SEKTIRIYOR VE BOYLECE HAYATLARI BOYUNCA YONETICILERIN ESIRLERI OLUYORLAR, BASLARINDA BULUNANLARINDA ISTEGI BU TERORIST YETISTIRMEK, BIR ISRAEL'E BAKIN 1948'DE DEVLET OLDUGUMUZ ZAMAN ,ARAP DEVLETLERINDEN KACAN YAHUDI MULTECILER BASLANGICTA ,CADIR VE BARAKALARDA YASADILAR BUGUN ISE 65 YIL SONRA ISRAEL CENNETE DONUSTU, ONLAR ISE BUGUNE DEK ISRAEL'DEN KATLARCA DAHA COK IMKANLARI OLDUGU HALDE BIR COGU HALA 65 YIL EVVELISI GIBI ALT YAPISIZ MESKENLERDE ,BIR COGU SEFIL BIR HAYAT YASIYORLAR ,SEBEBIDE BASLARINDAKI AHMAK ,GOZLERI KAN DOLU TERORDEN BASKA BIRSEY BILMEYEN YONETICILERDIR.
KUZEYESİNTİ
15/08/12 13:45
YA BEN BU FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA KENDİMİ BİLDİM BİLELİ HAYRANIM. İNSAN HİÇMİ YILMAZ HİÇMİ KORKMAZ SANKİ KARŞIDA BİR ÇOCUK DEĞİL DEVASA BİR İNSAN AMA İNSAN GİBİ İNSAN DURUYOR SANKİ
yusuf
11/05/12 20:50
nerde bu roketler niye hiç görmüyoruz.madem roket atılıyor niye basında roket düşen bir yer yok:)hımm bunlar sanırım matrix roketleri bir varlar bir yoklar.kesin çocuklar oyuncak füzelerden atıyorlardır sizde roket sanıyorsunuz:)ya çok gülüyorum hamas roketlerini lütfen yayınlayın çocukken bayılırdım füzelere en büyük eğlencemizdi.
yehuda beit halachmi israel
06/10/11 16:43
yukarida yazili olanlarin hepsi birer hakikattir ama israel dusmanlari icin hakikatler sanki birer yalandir biz yahudilere hak vermeleri islerine gelmez cunku varlari yoklari Israel'i dunya medyasinda karalayip ISRAEL devletini gayri mesrulastirmaktir hatta yalan propagandalarla ISREL'i guc duruma sokup teroristlere karsi mucadele hakkini elimizden almaktir maalesef buna elveren bazi devletlerde vardir onlara birkac cift soz etmek istiyorum nasil turkiyenin PKK terorune karsi kendi vatandaslarini koruma hakki varsa ISRAEL devletininde kendi vatandaslarina yonelik terore karsi vatandaslarini koruma hakki vardir biz ugursuz teroristler gibi sivilleri vurmayiz mucadelemiz yalniz ve yalniz teroristleri hedef aliriz ISRAEL karsiti olanlar bizim savunmamizi istemiyorlar bu cok guclerine gidiyor cunku yahudilerin kendi topraklarindan mahrum oldugu iki bin yil icinde nasil olsa yahudidir vurun hakir gorun hatta oldurun malini mulkunu elinden alin bunu artik kolay kolay yapamazlar cunku kendimizi dusmanlarimizdan koruyacak ve savunacak bir guce sahibiz allaha bin sukurler olsun dusmanlarimiz kahrolsun
aziz"dede"
14/04/11 11:35
ORANTI şöyle ifade edilebilir. Hamas sana "çatapat" atıyorsa sende ona ancak " çatapat" atabilirsin. ÖLDÜRMİYECEKSİN!!!!!!!!!!! Ama Hamas öldürebilir zira Arapların ON EMİRİ yoooooook. Hadi çocuklar vede büyükler, Sığınağa inmeniz için ONBEŞ Saniyeniz var. SİZ Gazze "bebelerine-çocuklarına-kadınlarına" ONBEŞ saniye veriyormusunuz???? Yaaaaaaaa!!!

Haber Merkezi