Haber Merkezi

26/03/11

Yahudileri ufak dozlarda öldürmek

Kaynak :  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4046922,00.html

 

 


Yahudileri ufak dozlarda öldürmek

YAZAR :  YIGAL WALT

TERCÜME:ALEGRESSE DELAIL

 


İsrail dünyaya ve Filistinlilere, “sınırlı terörün” kabul edilemez olduğunu
açıkça belirtmelidir

 

 


Filistinli terör grupları geçen yirmi yıldaki büyük bombalı intihar saldırılarını büyük askeri başarı öyküleri olarak algıladılar. Ancak, Filistinliler sonunda bu "başarı" karşılığında ağır bir bedel ödediklerinin farkına vardılar.

 

 

 

İsrail sokaklarındaki ölümcül terör dalgaları sonucunda, 2002 yılında IDF, Savunma Kalkanı Operasyonunu başlatarak Batı Şeria’yı tekrar aldıktan sonra yavaş yavaş Yahudiye ve Samiriye’de terör altyapısını zayıflattı. Ayrıca, Tel Aviv ve Kudüs’teki kanlı ötobüslerin ve sıralanmış ceset torbalarının görüntüleri küresel kamuoyunu ve uluslararası liderleri Filistinlilere karşı hale getirdi.

 

 

 

İsrail’e karşı terör saldırılarının son dizesi, Filistinlilerin derslerini aldıkları ve Yahudi devletine karşı daha sofistike – ama daha az tehlikeli olmayan-  bir terör kampanyası başlattıkları anlamına gelebilir.

 

 

 

Çarşamba günkü Yeruşalayim bombalaması ve İtamar cinayeti ne kadar şoke edici olsa da, dünya tarafından (ve şimdilik İsrail tarafından), 1990'larda ve 2000'lerdeki düzinelerce ölüme yol açan intihar bombacılarının eylemlerine “eşdeğer” olarak algılanmadı. Buna paralel olarak, hem küresel medyanın, hem IDF’in bunlara tepkileri sınırlı oldu.

 

 

Bu durum, İtamar katliamının küresel medya tarafından büyük ölçüde küçümsenmesiyle açıklık kazandı. Olayla ilgili medya ve uluslararası kınamaları, ton ve şiddet bakımından önceki "büyük" saldırılara verilen tepkilerden çok daha zayıftı. Benzer bir modeli Yeruşalayim bombalanmasında da izledik; birçok medya kuruluşu bu olayı, yoğun olarak işledikleri Libya kampanyası veya Elizabeth Taylor'un ölümü gibi diğer konuların arasına gömdüler.

 

 

 

Ayrıca, İsrail'in kendisi de bu saldırılara  - ve aynı zamanda Gazze'den devam eden roket ve havan ateşi saldırılarına – politikacıların geleneksel sert konuşmaları haricinde, oldukça sınırlı şekilde yanıt verdi.

 

 

 

İsrail yakında harekete geçmelidir

 

 

Geçtiğimiz günlerde gördüğümüz saldırılar, bilhassa Filistinliler gerçekten geçmişten ders alıp şimdilerde daha "küçük çaplı" saldırılara odaklanıyorlarsa, İsrail için son derece tehlikeli yeni bir gerçeğe dönüşebilirler. Bu konuda, Yeruşalayim’deki bombanın yaklaşık 2-4 pound ağırlığında, orta büyüklükte bir patlayıcı aygıt olduğu unutulmamalıdır. Kalabalık otobüslerin içine intihar bombacıları tarafından taşınan büyük bombaların aksine, bu patlayıcı daha sınırlı zarar verme amaçlıydı.

 

 

 

Tekrarlanan bu şablona karşı İsrail yakın zamanda harekete geçmeye hazırlanmalıdır. "Küçük" saldırıların küçük tepkiler aldığı bir rutin içine girmek bu “sınırlı” olarak adlandırılan terör kampanyasının artmasına yol açacak ve bunların ülkeye ve vatandaşlara etkisi, intihar bombaları ve çok sayıda ölümle sonuçlanan diğer saldırılar kadar vahim olabilecektir.

 

 

 

Bu tür saldırılar karşısında küresel sempati eksikliği, IDF’in teröre daha sonraki bir zamanda yanıt verme özgürlüğünü sınırlayarak durumu daha da  şiddetlendirebilir. Bunu,  İsrail’e karşı sürmeye devam eden ve görünürde "yumuşak"  olan gayri-meşru kılma kampanyasının üstüne eklersek sonuç Yahudi devleti için felaket olabilir.

 

 

 

İsrail, terör saldırılarının kapsamlı şekilde ele alınması için gazetecileri "zorlayamaz", fakat yetkililer haberleri küresel medyaya yaymak için çalışmaya devam etmelidirler. Aynı zamanda, ülkenin eylemlerinin tüm kontrolü Yeruşalayim’de olduğuna göre,  sınırlı saldırıların da şiddetli ve orantısız tepki ile karşılık göreceğini ve tolere edilmez olduklarını, hükümetin ve askeri liderlerin Filistinlilere açıklıkla bildirmeleri gerekir.

 

 

 

Araplar  halkımızı "küçük dozlarda" öldürürken İsrail’in boş oturmayacağını açıklıkla belirtince dünyada da benzer bir yaklaşım benimseme olasılığı vardır. Biz bunu yapana kadar, kendi eylemlerimiz saldırıları önemsemez gibi göründükçe, uluslararası toplumun  bu "sınırlı saldırılardan" şoke olmasını beklememeliyiz.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
yılmaz karadeniz
19/04/15 09:13
bende yahudiyim bizim aklımız calıır müslmanlarrın çenesi çalışır işte fark bu
Falcon
07/12/12 23:26
Bende buna düşmanını öldür ama korkutma derim.,Sn genç turk.
Genç Türk
10/06/12 13:00
Egede"Yahudiyi korkut ama öldürme !" diye bir söz var..Açiklamasini bilen varmi?
Türk
29/05/12 13:08
Yahudiye karsi terörede,Israilin uyguladigi Devlet Terörünede TERÖRÜN HER TIPINE VE NEREDEN GELIRSE GELSIN KARSIYIM..
yehuda beit halachmi israel
18/10/11 11:42
Turk'e cevap Israile karsi yonetilen terore karsi olman guzel. Sinirlara gelince bu bu Filistinlilere bagli 1967 harbinde aldigimi topraklarin icinde Yahudi yerlesim yerleri kurulmustur. Bir kismi Yerusalayim Israel'in tarihi baskenti bir kismi da Somron (Samiriye) bolgesinde kurulmustur. Buda Israel'in 67 harbinde O zamana kadar Urdunlulerin elinde olan topraklarin % 5'i kadaridir . Israel devleti bu topraklara karsilik kendi topraklarindan karsilik olarak ayni buyklukte topraklar verecegini soylemistir. Buna karsin Filstinlilerin cevabi hayir olmustur. zaten bugune kadar filistinlilerin davranislarina bakilirsa Israel'i yok etmek arzusundan vazgecmedikleri goruluyor.Yoksa coktan baris olurdu. Belki Israel'i yok edemiyeceklerini anliyana kadar bir cozum olmiyacaktir.
Türk
03/04/11 22:32
Teröre karsiyim..Israilde karsi ise SINIRLARINI BELIRTSIN ki Baris istemesi inandirici olsun..

Haber Merkezi