Haber Merkezi

21/02/11

GEÇİŞ 48 SAAT TEHİR EDİLDİ....

 

 

 

 

Tercüme : Rafael Sadi

 

 

İRAN SAVAŞ GEMİLERİNİN  SÜVEYŞ KANALINDAN GEÇİŞİ 48 SAAT TEHİR  EDİLDİ....

 

 

 

 

İranlıların  Süveyş kanalını geçtiklerini , Akdeniz'e  açıldıklarını ve Suriye'ye  doğru yol aldıklarını beyan etmesinden sonra Mısırlılar 1979'dan bu yana  ilk kez ,gemilerin  kanaldan geçmesini 48 saat tehir  etmeye karar verdiklerini  açıkladılar.

İsrail'de bu geçiş şiddetli bir şekilde rahatsızlık olarak görülmektedir.

ABD  : Yakından takip ediyoruz.

 

 

 

 

Ynet olarak  ABD  devlet  bakanlığından aldığımız tepki ise '' Mısırlıların İran  gemilerinin  Süveyş kanalından geçişini  onayladıkları  haberini aldık , ve  olayı  yakından takip etmeye  devam ediyoruz.''

 

 

 

İran devlet  televizyonu  El-Alam  bu  sabah  iki Savaş gemisinin Süveyş kanalını geçtiklerini ve Suriye limanına doğru Akdeniz'de yol  aldıklarını bildirdi.

İsrail Başbakanı  Binyamin  Natanyahu ise  bu sabahki  hükümet  toplantısında  İran gemilerinin  Süveyş kanalından  geçişine değinerek bunun 1979'daki İran İslam devriminden sonra ilk kez gerçekleşecek bir  olay olduğunu belirttive ''Bölgenin ne kadar istikrarsız olduğunu  görebiliriz '' dedi.

 

 

 

 

Natanyahu İran bölgedeki durumdan istifade ederek bu iki savaş gemisini  Süveyş kanalından geçirterek     etki alanını genişletmeye çalışmaktadır.

 

 

İsrail'in bu adımı da  diğer adımlar ve gelişmeler gibi , oldukça  tehlikeli bir  adım  olarak gördüğünü belirtti. İsrail'in güvenlik ihtiyacının arttığını ve buna bağlı olarak Savunma  bütçesiinin de  büyümesi gerekeceğini vurguladı. Bununla mücadele edebilmemiz ve karşısında durabilmemiz içim  ekonomimizi geliştirmeli ve istikrarı korumalıyız.

 

 

 

 

Savaş Gemisi Alvand ve Yük  gemisi Kharg anlaşıdığı üzere Süveyş Kanalını geçmek için Cuma günü  Mısıriın yeni  yönetiminden  yeşil ışık aldı .Ancak bu aksam Sğveyş kanal yetkilisinin bildirdiği üzere  Suriye'ye  gideceklerini beyan eden iki geminin  Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan Süveyş kanalını Pazartesi günü  geçme ihtimali mevcuttur. Şu anda ise  geçin tehir edildiği bildirilmektedir.

 

 

 

 

Kahire beyanatı ise  birbiri ile çelişen bir  takım haberlerden sonra gelmektedir.

Önceleri Mısır'ın İran gemilerinin geçişini iptal ettikleri haberi ulaştı.  Ondan  sonra  İran yetklilileri mısrın gemilerin geçişini engelleyebilecek ehrhangi bir hata bulamadıkları  haberi ulaştı ve buna göre de  İran Savaş Gemileri kanaldan geöebileceklerdi.Bu haberde de İran  üst  düzey yetkililerinin  Mısırlı meslekdaşları ile geöecek gemilerin güvenliği ile olarak temasta oldukları belirtilmişti.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi