Haber Merkezi

12/01/11

Erdoğan'ın seçici vicdanı

 

        


11.1.2011 - İslam dünyası seçkin şahsiyet ödülü aldı – Zaman, MUSA TAŞPINAR KUVEYT, CİHAN 

 

 

 

« Uluslararası düzeyde çok sayıda ödül alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a son alarak Kuveyt tarafından "İslam Dünyası Seçkin Şahsiyet Ödülü'' verildi. (…) Başbakan ile ilgili sinevizyon gösterisinde Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e karşı 'one minute' çıkışı yaptığı Davos fotoğrafı ile Mavi Marmara gemisinin görüntüleri ekrana yansıdığında salondakiler uzun süre alkışladı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, "İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır." hadisini hatırlatarak, "Bölgemize, bölge ülkelerine, bölgedeki tüm milletlere hatta insanlığa bir nebze olsun hizmetimiz dokundu ise bu, bizim için şereflerin en büyüğüdür.'' dedi. (…) Ortadoğu'da hiç kimsenin etnik kökeniyle, diliyle, inancıyla ilgili olmadıklarını ifade ederken, ''Nasıl Gazze'deki, Kudüs'teki, Ramallah'taki masumların hakkını hukukunu kendimize dert ediniyorsak, aynı şekilde Mısır'da ibadet ederken katledilen 22 masum Kıpti'nin de hakkını ve hukukunu kendimize dert ediniyoruz.'' görüşünü dile getirdi.»

 

11.1.2011 - Erdoğan İsrail'e yüklendi –Haberturk.com 

« Gazze’de, Bağdat’ta, Kabil’de, Darfur’da yaşananlara kayıtsız kalmalarının istendiğini belirten Erdoğan, “Bütün dünya susuyor. Bütün dünya tepkisiz. Bütün dünya bunu görmüyor, duymuyor, hissetmiyor. Öyleyse siz de sesinizi çıkarmayın diyorlar. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Biz bir kalp taşıyoruz, bizim vicdanımız var. Biz insanız ve insani değerlere inanıyoruz. İnsanlığımızı, vicdanımızı her şeyin üstünde tutuyoruz. Sesi çok çıkanın güçlü olduğu bir sistemi biz asla kabul etmiyoruz. »


11.1.2011 - Başbakan Erdoğan "Mümtaz Şahsiyet" Ödülünü Aldığı Törende İsrail'e Sert Çıktı- Beyaz Gazete.com

«Bize söyledikleri şu değerli kardeşlerim; Gazze'de bırak çocuklar ölsün, sen sesini çıkarma. Gazze'de abluka devam etsin, sen bunu görme. »

............................................


Öncelikle, Sayın Erdoğan’ın şerefine hazırlanan bir ödül töreninde yapılan sinevizyon gösterisinde, izleyiciler tarafından uzun süre alkışlanan Mavi Marmara görüntülerinin neden ekrana getirildiğini bir türlü anlayamadığımızı belirtmek isteriz.

Türk hükümetinin açıklamalarına göre, ne Başbakan’ın, ne AKP’nin,  bu harekat ile bir ilişkisi yoktu, ve Türkiye’de demokrasi olduğundan, hükümet, bir Sivil Toplum Kuruluşu olan IHH’nın kararına karışmamıştı. Hal böyle iken, acaba neden Araplar Mavi Marmara ile Sayın Erdoğan’ı bağdastırdılar ? Ve, neden Sayın Erdoğan, Arapların bu yanlış izlenimini düzeltmek için, bu olayla bir ilgisi olmadığını belirtmedi ?

Bu ödülün anlamı nedir ? Sayın Başbakan konuşmasında, '' bölgedeki tüm milletlere hatta insanlığa bir nebze olsun hizmetimiz dokundu ise bu, bizim için şereflerin en büyüğüdür'' dedi. Anlaşılan aldığı ödülü bölgeye ve insanlığa verdiği hizmetlere yoruyor…  Keske bu önemli hizmetleri bir listeleyen olsaydı da biz de öğrenebilseydik. Bu ödülün sadece İsrail karşıtı sert söylemlerden dolayı verildiğini sanırız herkes biliyordur.

Anlaşılması güç olan başka bir konu, insani değerlere bu kadar önem veren, vicdanını her şeyin üstünde tutan bir kişinin Gazze’den İsrail’e her gün fırlatılan füzeler ve Hamas saldırılarında yaralanan ve ölen İsrailliler hakkında en ufak bir söz söylememesidir.
                   
Örneğin, Rosenfeld Kibutzuna yapılan füze saldırısında yaralanan 2 yaşındaki bebek, Kibbutz Zikim anaokulunun yakınında patlayan füzeden yaralanan çocuk, Sderot’ta yerle bir edilen Cocuk Rehabilitasyon merkezi veya öldürülen 6 çocuk annesi ve dokuz aylık hamile Talya Ames, nedense Sayın Başbakan’ın vicdanının sınırlarını aşıyorlar. Oysa İsraillilerin, Filistinliler gibi, ölülerini, yaralılarını teşhir etme adetleri olmasa da, « insani değerlere inanıyoruz » diyen biri, ölümün, herkes için ölüm, acının, herkes için acı olduğunu bilmelidir sanırız.


  


   

  
Hamas saldırısında 4 İsraillinin ölümünü kutlayan Gazzeliler ve şeker dağıtan Hamas destekçisi


Hamas füzeleri yalnız Yahudileri vurmuyor. Mesela Batı Negev’deki havan topu saldırısında yaralanan 3 Tayland işçisi de mi Başbakan’ı üzmedi ?

                           

 

İsrail Gazze’den çekilmiştir. Sayın Başbakan bunu biliyor. İsrail, eğer ona saldırılmazsa, durup dururken asla kimseye saldırmaz. Sayın Başbakan bunu da biliyor. Fakat, Hamas’ın saldırıları devam ederse, İsrail’in, halkını korumak için cevap vermek zorunda kalacağını da biliyor. O halde, birkaç Arap ödülünden feragat etme pahasına da olsa, hiç olmazsa, çok sevdiği Gazzelileri korumak için, Hamas’a dur demesi gerekmez mi ? Başbakan bunu neden söylemiyor ?

Son olarak, Sayın Başbakan’ın yüreğine biraz su serpmek için, mazlum Gazze’den bazı görüntüler 
 

  
Gazze Turizm rehberi
     

Gazzenin gösterilmek istenmeyen yüzü

 

                              

              

                         

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi