Haber Merkezi

10/06/15

Filistinden önce kendi çıkarlarmıza bakalım!

 

Kaynak ve video: MEMRI

 

Mısırlı tarihçi Maged Farag İsrailli ilişkileri normalleştirme taraftarı

 

 

Geçtiğimiz günlerde Mısırlı tarihçi Maged Farag bir TV programında, ülkesinin İsraille ilişkilerini normalleştime çağrısı yaptı. Nedeni de, Mısırın kültürel ve ekonomil avantajları olacağıi turizmin artacağı ve Mısırın İsrailin tarım ve endüstriyel teknolojisinden faydalanacağını düşünmesi. “70 yıldır Filistin davasının peşinde olmak Mısıra ve Mısırlılara sadece zarar, yıkım ve israf getirdi. Bilimsel açık, ve geleceğe odaklanarak düşünmeliyiz” dedi. Magad Mısır Yahudileri üzerine bir konferansa katılmak için İsraili ziyaret etmişti.

26 Mayıs 2015 tarihli bu programdan parçalar sunuyoruz.

Spiker: Filistin davasından vaz geçip İsraille olan ilişkilerimize odaklanmamızı, ve onlarla dost olmamızı söylüyorsunz. Ciddi olamazsınız!

Majed Farag: Benim savunduğum, kendi ülkemizin çıkarlarını düşünmemiz gerektiği. Ebedi düşman veya ebedi sevgi diye bir şey yoktur. Sadece ebedi çıkarlar vardır. Biz de ülkemizin çıkarlarını saptamalıyız. Churchill bir kere “ülkemin öıkarı için şeytanla bile işbriliği yaparım” demişti. Tarihten ve uluslararası ilişkilerden biraz anlayan biri olarak, İsrail ile normal ilişkilerimiz olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi dikkatli olmak ta hakkımız...


Spiker: Ulusal güvenlik konusunda mı?

Majed Farag: 

Ulusal güvenlik konusunda bildiğim kdarıyla bir işbirliğimiz var. Politika, güvenlik ve askeri konularda da bir diyalogumuz var. Sorun devletler arası değil. Sorun, eski ideoloji ve kültür mirasıyla eğitilmiş olan halkta. Bizim neslimiz bu insanları barbar olarak görüp onlardan nefret ederek büyüdü..

Spiker:
Onları sevmiyorum

Majed Farag: Onları sevmen şart değil. 

Spiker:
 Fakat onlarla savaştık... 

Majed Farag: Onları sevmek başka bir konu...politikada ve uluslar arası ilişkilerde sevgi ve nefret yoktur.

Spiker: Katılıyorum

Majed Farag: Sadece çıkarlar vardır. Bizim, kültür,  bilim, teknoloji alanlarında başarılı olanlarla işbirliği yapmamız bizim çıkarımızadır. Bütün bunlar bize fayda sağlar.  
[...] 
Majed Farag: Mısırlı olarak benim için tek bir şey önemli: Ülkemin çıkarları. Ulusal güvenliğimiz önemli. 70 senedir Filistin davası Mısır ve Mısırlılara sadece zarar, yıkım ve israf getirdi. Hayatımız boyunca Filistin davasıyla uğraştık.

Spiker: Orta Doğu barışı...

Majed Farag: Hayır! Filistin davası Filistinlilerindir. Mısırın sorunları çözüldü. İşgal altındaki topraklarımız geri verildi. Nokta. İşimize bakalım, ülkemizin çıkarlarını düşünelim diyorum. Hayat boyu Filistinlilerle mi uğraşacağım? Kendi sorunlarını kendileri çözsünler. Kaç kere yardım etmeye çalıştık. 1977 Mena house toplantısını hatırla. Gelmediler bile.

Spiker:
Sedat onları kendisiyle birlikte (İsrail ile barış anlaşması) imzalamalarını söylemişti...

Majed Farag: Filistinliler sorunlarının çözmek istemiyorlar. Çözümün onlara yaramayacağını düşünüyorlar.

 [...] 

İyi ilişkilerin ülkemin çıkarları için iyi olduğuna inanıyorum. “Dostça” ilişkiler demiyorum çünkü sorun dostluk değil. Sorun çıkarlar. Komşum bana çok yararlı olabilir. Düşmanlığa devam mı etmek istiyorsun? Peki edelim. Ne zamana kadar? Filistin sorunu çözülene kadar mı? Bu çözülmeyecek bunu sen de çok iyi biliyorsun. Çözülmeyecek çünkü Filistililer çözülmesini istemiyorlar. Bir şey daha eklemek istiyorum. Bazıları bana”işgalci bir ülkeye nasıl gidersin” diyorlar. İşgalci mi? İsrailin bir gerçek olduğundan şüpheniz mi var? Hala onları denize mi dökmek istiyorsunuz? Bu mantıklı mı?


[...] 

Bu komşumuzla 60 70 yıldır kötü ilişkilerimiz var. Bunları düzeltmenin zamanı geldi de geçti bile. Önce kendimizle sonra da komşumuzla barış yapmalıyız. Bilimsel açık, ve geleceğe odaklanarak düşünmeliyiz. Fransa ve Almanya yüzlerce sene savaştılar.

Spiker: herkes sadece Dünya savaşları sırasında savaştıklarını sanar

Majed Farag: Tabiki değil. Yüzlerce sene milyonlarca kere savaştılar. Bugün Fransa ve Almanya aynı ülke. Sadece barış yapmadılar birleştiler de.

[...] 

Milletler göç ederler ve bazı yerleri işgal ederler; orada etrafındakilerle beraber yaşarlar. Uzun bir süre sonra, zaman gelir artık oranın sahipleri olurlar diyebiliriz. Türkmen aşiretlerin Doğu Bizans topraklarına yerleşip Osmanlıyıi arkasından da modern Türkiyeyi kurmalarını neden protesto etmiyoruz? Türkler oraların yerli halkı değil. Türkmenistan’dan geldiler. Türkiyenin Kuzey Kıbrısı işgalini neden protesto etmiyoruz? Neden İspanyanın Fas’ın bazı şehirlerinde egemen olması karşısında sessiz kalıyoruz? İngiltere Cebelitarığı eline geçirdi ve orası artık İngilterenin diye bilinir. Tarihte bir sürü örnek var ama hiç kimse...

Spiker: Fakat bunların hiç biri yakınımızda değil. Filistinliler ise sınırımızda...
 
Majed Farag: Kıbrıs ta sınırında

[...] 

Spiker: Normal ilişkilerden kastiniz nedir?

Normal ilişkiler öncelikler kültirel ilişkiler demektir. Ötekinden korkmamalıyım. Korktuğum sürece hiç birşey gelişemez. İsrailden korkmamalıyız orayı ziyaret etmeliyiz.


[...] 

Kültürel ilişkimiz olması lazım. Turizm ve ekonomik ilişkiler de. Damla sulama konusunda uzman İsrailli şirketler var. Bizim su sorunumuz var. Onların teknolojilerinden, fikirlerinden, araştırmalarının sonuçlarından neden faydalanmayalımç BU teknolojiyle çölde tarım yaptılar. Biz neden yapmıyalım? Bir zamanlar düşmanım olan birisi neden bana faydalı olmasın? Benle dost olmaya zorlamıyorum. Mısırdaki endüstri ve tarımın gelişmesine ortak olsun istiyorum


[...] 
Birçok Mısırlının İsrailde işleri var fakat gizli tutarlar. Kimsenin bunu açık etmeye cesareti yok. İsrailli şirketlerin de Mısırda temsişlcilikleri var. İsrailde çalışan pek çok Mısırlıyla tanıştım. Müslümanlar ve Yahudilerle evlenmişler. Orada oturup çalışıyorlar ve hiçbir sorun yaşamıyorlar. Bu kötü birşey mi? Fakat sanki suç işliyorlarmış gibi kimse bunu kabul etmez. Bu suç değil. Çok doğal bir şey. Normal gelişmenin sonuçları.


Spiker: Peki 56 67 73 savaşları hakkında okullarda ne öğretmeliyiz?

Majed Farag:  48, 56,67 ve 73 te savaştığımızı,  bu savaşların sona erince bir barış anlaşması imzaladığımızı ve ileriye dönük düşünmemiz gerektiğini. BU kadar.

[...] 

İstesek de istemesek de İsrail bir gerçek. Varolmaya da devam edecek. Artık bunu kabul edelim.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
hakan
29/09/15 23:18
bir gülle bahar gelmez. israildede İsrail devletini tanımayan askerlik yapmayan antisiyonist Yahudi dindarlar var.

Haber Merkezi