Haber Merkezi

05/05/15

Arap ülkelerinin dünyaya açılan kapısı: Hayfa limanı

 

 

İsrail tersaneleri limanında Türk bayrağı çekmiş bir gemi, adı belirsiz bir Ortadoğu ülkesine gidecek malları boşaltıyor. Tayfa,  free shop’a doğru yola çıkmış bile. Geçen haftaki ziyaretimde, dünyanın dört bir yanından gelen ve Ürdün Irak ve Suriyeye mal getiren gemiler bu Akdeniz limanında demir atmışlardı.

 

 

“Arap baharı” isyanlarıyla Ortadoğu hemen hemen her bakından değişti. Suriyenin en büyük limanı Latakiya tamamen kapalı. Türkiye, Ukrayna ve diğer ülkelerden Suriyeye, ve orada diğer ülkelere dağıtılacak malların başka bir yoka ihtiyaçları var.

Hayfa limanının hemen yanıbaşındaki “İsrail tersaneleri” özel limanı’nın genel müdürü Shlomi Fogelin bir çözümü var: Bütün dünyadan malların kendi limanına gelerek, oradan kamyonlarla İsrail sınırında Ürdün üzerinden  dağıtılmasını teklif ediyor. Fogel, sınırada gerek İsrail gerek Ürdün tarafında, “Ürdün Kapısı” adın verdiği serbest ticaret bölgesini kurmak için yatırım yapmış, v eçalışmaya da başlamış.

“Ticaret yapıyoruz. Kimin hangi dinden olduğu kimsenin umurunda değil” diyor. “Zaten bundan dolayı başarılı oluyoruz. Herkes kazançlı”İsrail tersaneleri ülkenin en büyük özel limanı.  Dünyanın dört bir yerinden gelen gemiler hayvan yeminden tuza, metalden plastiğe kadar herşeyi getiriyorlar. Büyük vinçlerin malları yüklediği kamyonlar İsrailiün Ürdün sınırından geçip “Ürdün Kapısı” serbest bölgesinde ırak ve diğer ülkeler gönderilmek üzere Ürdün plakalı kamyonlara yükleniyorlar.

“Ticaret yapıyoruz. Yavaş yavaş komşularımızla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. İleride sağlanabilecek barıuş için tabiki önemli,fakat barışın sağlanması ekonomik refahtan geçer. Hükümetlere değil iş adamlarına ihtiyaç var. Onlar işin içine girerlerse  mesafe kaydederiz”.

Son seçimlerde Netanyahu’nun “Filistin devleti olmayacak” demesinin gerginliği arttırmasına rağmen rağmen iş hacmi artıyor. Gerginliğin artmasının diğer bir nedeni Filistin Yönetiminin İsrailli askerleri Uluslararası Ceza mahkemesine şikayet edeceği tehdidi.

Fogel “herşeye rağmen herkes para kazanmak istiyor” diyor.

 “Limana gelen tahıl birkaç el değiştiriyor. İsrailli Araplar tahılı satın alıp Ürdünde ambarlıyorlar ve oradan satış yapıyorlar. Herhes kazanıyor herkes mutlu.

 Hayfadaki liman yerine bu bölgeye sadece Süveyş kanalından mal gönderilebilir diyor. Kanaldan geçen mallar vergiye tabidir, ve kanal daha uzak olduğu için taşımacılık daha masraflı olur. Ukraynadan İsrail yoluyla Ürdüne giden buğday, bu ülkede ekmek fiyatlarını %5 ucuzlamasına neden olmuş

Sorunlar yok değil. Fogel sınırın iki yakasındaki serbest bölgeler arasında bir köprü inşa etmek istiyor. Şimdilik kamyonlary Şeyh Hüseyin köprüsünü kullanıyorlar. İsrail hükümetinden izin almasın beş sene sürmüş.  “Umarım Ürdünlüler daha çabuk davranırlar” diyor. “Bu izin binlerce kişiye iş imkanı, ve yeni fırsatlar geliştirmemizi sağlayacak”.

Canlı hayvan ithal eden Ürdünlü bir iş adamının, Ürdün tarafında bir mezbaha kurmak istediğini söylüyor. İş adamı hem bir haham hemde bir imamı işe alarak et kesiminin her iki dine de uygun olarak yapılmasını istiyor. Fogel gülerek “işte bu” diyor.

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin

Haber Merkezi