Haber Merkezi

02/05/15

Kimsenin görmediği Filistinliler

 

 

Khaled Abu Toameh


 

Dünya Filistinlilerin sadece Gazze ve Batı Şeriya’da yaşamadığını unutmuş gibi. Hatırlatalım: Filistinliler özellikle Suriye, Lübnan, Ürdün ve daha birçok Arap ülkesinde yaşıyorlar.

Basın devamlı İsrail Filistin çatışmasını, ve İsrailin güvenlik tedbirlerinden etkilenen Filistinlilerin “ızdırabını” yazar fakat komşu Arap ülkelerde yaşayan Filistinlileri görmezden gelir.

 Aynı basın örneğin Suriyede her gün katledilen Filistinlilerden, ve Lübnan ve diğer Arap ülkelerinde yaşayan Filistinlilerin bir soy ayrımına tabi tutulduklarında bahsetmeye gerek görmez.

Hebron (EL Halil) de İsrailli bir askeri bıçakladıktan sonra vurularak öldürülen bir Filistinli, Suriyede açlıktan ölen bir Filistinliden daha çok ilgi çeker: Mahmut Ebu Ceyşa bu şehirde bir İsrail askerini bıçakladıktan sonra vuruldu. Bütün dünya basın ajansları cenazesini yayınlamak için oraya gazeteci ve fotografçılarını gönderdiler. ['İsrail Filistin'de tehlikeyi tırmandırıyor' – Anadolu Ajansı]

 

 

Cenazenin defnedildiği gün, Suriyede Yarmuk mülteci kampında yaşayan Emine Hüseyin Omari açlıktan ve ilaçsızlıktan öldü. Bu kamp 670 gündür Suriye askerleri tarafından abluka edimiş vaziyette. Emine Hüseyin Omari açlık ve ilaç yokluğundan bu kampta ölen 176 cı Filistinli.

Omari’nin ölümü ne Türkçe nede yabancı gazetede yayınlanmadı. Basın için Arap ülkesinde ölen Arap bir kadın ilginç bir hikaye değil.

Düşünün. Omari aynı nedenlerden Batı Şeriya veya Gazzede ölmüş olsa, birçok gazetenin baş sayfasına layık bir haber olurdu. Çünkü ölümünden İsrailin Gazze ablukası veya Batı şeriyadaki işgali suçlanırdı. Gazzedeki zor şartları devamlı yazan gazeteciler için diğer Arap ülkelerinde zulüm gören veya ölen Filistinliler önemli değil.

Aynı gazeteciler için dört senede Suriyedeki iç savaşta 2,800 Filistinlinin öldüğü, 27,000 inin de Suriyeden kaçtığı hiç önemli değil. Yarmuk’un 730 gündüe elektriksiz ve 229 gündür susuz olması da.

Filistin Yönetimi veya Hamas rejiminde zulüm gören Filistinliler de pek ilginç değil.  Batı Şeriyada Filistin güvenliği facebook veya twitter’da hükümete karşı gelenleri tutukluyor.

Gazzede de durum pek farklı değil. Basında Gazze ile ilgili haberler hiçbir zaman Hamasın Filistinlilere yaptığı zulümden bahsetmez. Örneğin, bazı mallara yeni bir zam gelmiş olması kimsenin dikkatini çekmedi. Geçen hafta yapılan zor hayat şartlarına ve İsrail ile barış yapma yoluna gidilmemesini protesto eden gösterinin zor kullanarak dağıtıldığı da.

Bütün bunlar, işin içinde İsrail olmadığı için enteresan değil. Fakat Filistin Yönetimi ve Hamas’ın yaptığı zulümleri göz ardı eden basın hem kendi okulrlarına, hem de Filistin halkına haksızlık yapıyor. İsraile bu kadar kafayı takmış olmak Arap ülkelerinin insan haklarını devamlı ihlal etmelerini, fikir hürriyetini kısıtlamalarını da kolaylaştırıyor.

 

 

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
03/05/15 12:15
çünkü varsa bile bizim çok sevdiğimiz ve liderlerin çok çok kullandıkları "yok hükmündedir" bu olaylar. Devekuşu misali kafayı kuma gömmektir.

Haber Merkezi