Haber Merkezi

02/05/15

BM in Gazze savaş raporu açıklandı

 

Kaynak: The Commentary magazine

Geçtiğimiz Pazartesi günü Birleşmiş Milleter İsrailin geçen seneki Gazze çatışmasında BM tesislerine saldırması hakkında yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıklayan  raporu yayınladı. Basında yayınlandığı kısmıyla raporun vardığı sonuç, 44 kişinin ölümünden İsrailin sorumlu olduğuydu. Ölümlerin İsrail’in açtığı ateşten olduğu doğru. Fakat, Filistin Yönetimi gibi hemen İsraile yüklenmeden ve savaş suçlusu olarak ilan edip Uluslararası suç mahkemesine başvurmadan, raporu dikkatle okumakta fayda var. İsrailin genellikle dostu olmayan BM Gazze’de olan biten hakkında çok dengeli bir rapor hazırlamış.

Bazı sığınakların savaş sırasında yanlışlıkla vurulabileceğini söyleyen Birleşmiş Milletler, kendilerine ait birçok binanın Hamas ve diğer silahlı teröristler tarafından silah deposu olarak kullanıldığını, ve İsrailin saldırdığı binaların cıvarında silahlı militanların varlığını kabul ediyor. İsrail tamamen kusursuz olmasa bile, bu insanların ölümünde asıl suçlu olanlar Hamas teröristleri ve bu binalardan sorumlu UNRWA – Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine yardım Ajansı.

Bu raporun ışığında Filistin Yönetimi İsraili Uluslararası suç mahkemesine şikayet etmeden iyi düşünmeli: Genellikle İsraile karşı cephe alan BM in raporunda bile savaş suçundan bahsedilmiyor; aksine, Hamas’ın attığı her roket savaş suçu niteliğinde. İsraile açtıkları saldırı tünelleri, ve kaçırıp öldürdükleri çocuklar da keza.

Birleşmiş Milletler raporu, İsrailin katıca, duygusuz davrandığını yazmıyor. Aksine, İsrail ordusunun elinden geldiğince sivillere zarar vermemeye uğraştığını, ayrım gözetmeden ateş etmediğini de yazıyor.

İsraile yeni bir darbe vurmak için bu raporu bekleyenler, umduklarını bulamadılar. Rapor, İsrailin şimdiye kadar iddia ettiği gibi UNRWA sığınak ve okullarının Hamas cephaneliği veya askeri gözetleme kulesi olarak kullanıldığını söylüyor. Birçoğundan gerek İsraile gerekse İsrail askerlerine roketler atılmış. UNRWA kendini temizlemeye uğraşırken ana kuruluş Birleşmiş Milletler UNRWA nın güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını, ve ajansın bu soruna dikkatle eğilmesi gerektiğini vurguluyor.

Rapor İsrail ordusunun, savaş kurallarına uymadığını düşündüğü bazı ateş açma olaylarını da ordunun kendisinin araştırdığını söylüyor. Sivillerin hayatı umurunda olmayan ordular bunu pek yapmaya gerek görmezler.

Her olay tek tek tarafsız bir merci incelense, olayların İsrail lehine oladukları daha belirli olacak. Birleşmiş Milletler bu rapor için UNRWA’nın bulgularına dayanıyordu. Bu raporu bile nihai olarak kabul edersek, raporda yazılan “İsrailin BM binalarına ateş açmasının tek nedeni Hamas’ın sadece BM binalarını değil, diğer hastaneleri ve okulları da cephanelik ve sığınak olarak kullanması olduğunu unutmamalıyız. Sadece BM binalarına sığınmaya gelenler değil, tüm gazze halkı terörist bir rejim tarafından canlı kalkan olarak kullanıldılar. Sadece bu bir savaş suçudur.

UNRWA’nın Hamas’a yardım etmesi çok eskilere dayanır. Gerek UNRWA da çalışan kisvesi gerekse tesisleri Hamas teröristlerini gizlemek için senelerdir kullanılıyor.

İsrailin 2005 te tek bir asker bilşe bırakmadan çekildikleri Gazze’ye neden döndüklerini hatırlayalım: Gazze bir terör kalesi olmuştu. İsrailin Batı Şeriyadan da aynı şekilde çekilmesini talep edenlerin bunu unutmamaları lazım.

Hamas bütün İsraili – 1967 sınırlarından öncesi dahil “işgal edilmiş topraklar” olarak görüp Yahudilerden temizlenmesi için çalışıyor. Asıl sorun bu rejimin Gazzeyi yönetmesi ve UNRWA gibi bir kuruluşun onunla işbirliği yapması. İsrailin teröristlerin bulundukları yerlere ateş etmesi değil.

 

Please enter the text shown in this picture:

Küfür, hakaret, ırkçılık ve nefret içeren yorumlar yayınlanmayacaktır. Lütfen kişilere saygılı olun ve fikirlere cevap verin
Adınız
03/05/15 12:17
iyi ki uzaydan resmi çekilen bir teknoloji var.alimallah o da olmasaydı hamas ın atmış oldukları füzeleri İsrail attı derlerdi.

Haber Merkezi